کد خبر: 4074885
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۹

انس اصحاب عاشورا با مرگ سبب پایداری آنان بود

عضو مجلس خبرگان‌ رهبری گفت: انس اصحاب عاشورایی با مرگ باعث شد آن‌ها تا لحظات آخر در کنار حضرت پایداری کرده و برای شهادت لحظه‌شماری و توشه خود را مهیا کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید‌محمدمهدی میرباقری، استاد حوزه علمیهبه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین سید‌محمدمهدی میرباقری، استاد حوزه علمیه، 9 مردادماه در مراسم سخنرانی شب سوم محرم در شبستان امام خمینی(ره) حرم بانوی کرامت گفت: حقایقی که در عالم هستی مشاهده می‌شود جدای از پرده‌های ظاهری، یک وقایع باطنی و غیبی هم دارد که در کلام ائمه معصومین(ع)، پرده‌های غیبی بازگو می‌شود.

وی ادامه داد: اسرار قیام حضرت سید‌الشهدا(ع) در حماسه کربلا حمد، صلوات بر نبی خدا و تقدیرات خداوند است و طرح سید‌الشهدا ذیل طرح نبی خدا در اقامه توحید است.

میرباقری با اشاره به اینکه همراهی با سید‌الشهدا(ع) و اجابت دعوت حضرت در سایه تغییر نگاه انسان به مقوله مرگ روی می‌دهد، گفت: انس اصحاب عاشورایی با مرگ باعث می‌شود که آن‌ها تا لحظات آخر در کنار حضرت پایداری کنند چون با مرگ انس داشته و مرگ در کنار سید‌الشهدا(ع) برایشان حل شده بود.

سخنران حرم بانوی کرامت اظهار کرد: شیطان در واقعه کربلا با تمام قوا حاضر شده بود تا طرح سید‌الشهدا(ع) را به شکست بکشاند و هرچه زمان به ظهر عاشورا نزدیک می‌شد لحظات سخت‌تری نسبت به سید‌الشهدا(ع) عارض می‌شد. فعل و رفتار اصحاب امام حسین(ع) در واقعه کربلا بی‌نظیر است، چراکه وفا و تسلیم حقیقی در مقابل ولی خدا در عالم هستی توسط اصحاب به معنای حقیقی کلمه صورت گرفت.

وی یادآور شد: صحنه‌های امتحان امام حسین(ع) در واقعه کربلا بسیار سخت بود، اما هیچ ضعفی در سید‌الشهدا(ع) مشاهده نمی‌شود و در کمال زیبایی این صحنه‌ها شکل گرفته است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه لازم است نگاه انسان به مرگ تغییر کند و آن را ادامه حیات بداند تا به سعادت اخروی برسد، چراکه دار دنیا پیچیده با سختی‌هاست، تأکید کرد: اصحاب عاشورایی، شهادت در رکاب حضرت را به عیش دنیایی ترجیح دادند و به مقامی رسیدند که برای شهادت لحظه‌شماری می‌کردند و توشه خود را مهیا و آماده کوچ از دنیا بودند.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی اظهار کرد: عالم آخرت محل آسایش و خوشی برای مؤمن است در حالی که دنیا سراسر سختی است، به همین خاطر مؤمن سختی‌های دنیا را به‌عنوان توشه در نظر می‌گیرد و سبک‌بال به سمت آخرت مهاجرت می‌کند.

میرباقری با اشاره به اینکه حضرت سید‌الشهدا(ع) در تمامی مأموریت‌های الهی خودشان منتظر شهادت و منتظر ملاقات با خداوند بودند، یادآور شد: پیوند با خداوند مایه آرامش قلب است به همین خاطر باید انسان مؤمن همواره نقطه اتصال خود را مستحکم کند تا به حملات و آسیب‌های شیطان دچار نشود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha