کد خبر: 4075194
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۰

حماسه کربلا لازمه امت‌سازی نبی مکرم اسلام بود

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: امت‌سازی در سایه امتحان و بلا حاصل می‌شود و به این سادگی نیست، به همین خاطر امکان امت‌سازی توسط نبی اکرم در سایه شهادت سید‌الشهدا(ع) به وقوع پیوست.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید‌محمدمهدی میرباقری، استاد حوزه علمیهبه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین سید‌محمدمهدی میرباقری، استاد حوزه علمیه، 10 مردادماه در مراسم سخنرانی شب چهارم محرم در شبستان امام خمینی(ره) حرم بانوی کرامت گفت: امام حسین(ع) در خطابه خودشان به هنگام خروج از مکه به سمت عراق، از صحنه‌های سخت و نحوه شهادت خودشان سخن به میان می‌آورند، اما در عین حالی که شهادت سخت در انتظار حضرت است، اما ایشان با کمال اشتیاق به این سفر می‌روند.

وی ادامه داد: همراهی با سید‌الشهدا(ع) مشروط به اصلاح نگاه انسان به مرگ، زندگی و مسائل دنیوی است و اگر انسان احساسی به عالم غیب پیدا نکند امکان همراهی با حضرت نیست.

استاد حوزه‌علمیه افزود: در برنامه الهی برای سید‌الشهدا(ع) یک موقف خاصی در نظر گرفته شده است و نبی خدا قبل از وقوع آن از این مسئله خبر داده‌اند، چراکه خداوند یک شهادتی برای حضرت در نظر گرفته‌اند و خداوند عهد این حادثه را سابقا از وجود نبی خدا، حضرت علی‌(ع) و حضرت زهرا(س) گرفته‌اند.

میرباقری بیان کرد: خداوند درجاتی برای حضرت سیدالشهدا(ع) در نظر گرفته که حضرت با شهادت به این درجات می‌رسند و مقاماتی به حضرت عطا می‌شود که نتیجه این شهادت است. مصیبت امام‌ حسین(ع) در حقیقیت ذخیره‌ای برای شفاعت امت نبی خداست و نبی گرامی اسلام نیز راضی به تقدیرات الهی بودند.

عضو مجلس خبرگان‌ رهبری افزود: در مسئله ذبح حضرت اسماعیل یک طرفش شخص حضرت اسماعیل بود، اما طرف دیگرش امتحان حضرت ابراهیم(ع) بود و حضرت برای هدایت و امامت امت خودشان قربانی دادند به همین خاطر در واقعه عاشورا نیز یک طرف واقعه سیدالشهدا(ع) است اما طرف دیگر ماجرا وجود مبارک نبی خداست.

وی در ادامه گفت: حماسه سید‌الشهدا(ع) برای امت‌‌سازی نبی گرامی اسلام بود، لذا همه انبیای الهی با عاشورا رشد کرده و می‌کنند و یکی از تکالیف و امتحانات نبی خدا در محضر الهی تسلیم در برابر تقدیر الهی و شهادت سیدالشهدا بود.

میرباقری تصریح کرد: طبق روایت جلوه‌ای از مصائب سیدالشهدا(ع) در قتلگاه را به حضرت ابراهیم(ع) نشان دادند که حضرت ابراهیم(ع) به حدی ناراحت شدند که اگر فرزند خودشان حضرت اسماعیل را ذبح می‌کردند این‌گونه ناراحت نمی‌شدند.

رئیس فرهنگستان علوم‌ اسلامی اضافه کرد: امت‌سازی در سایه امتحان و بلا حاصل می‌شود و به این سادگی نیست، به همین خاطر امکان امت‌سازی توسط نبی اکرم در سایه شهادت سید‌الشهدا(ع) به وقوع پیوست.

سخنران حرم بانوی کرامت یادآور شد: پذیرفتن بار سنگین و مصائب واقعه کربلا توسط امام حسین(ع) هم ضیافت خاص برای حضرت است و هم دارای مقامات عالیه برای سیدالشهدا(ع) است و هم درجاتی برای نبی اکرم حاصل می‌شود.

وی اظهار کرد: هر کسی دعوت انبیای الهی را قبول و غدیر را پذیرفته باشد همواره مورد حملات شیطان قرار دارد به همین خاطر این‌گونه افراد مورد شفاعت حضرت سیدالشهدا(ع) قرار می‌گیرند چراکه هدایت را پذیرفته‌اند اما در معرض آسیب هستند.

میرباقری گفت: در روز قیامت وقتی حضرت زهرا(س) وارد صحرای محشر می‌شوند آنقدر از امت نبی خدا شفاعت می‌کنند که همگان آرزو می‌کردند کاش فاطمی بودند.

وی یادآور شد: اگر عاشورا نبود بساط شفاعت در قیامت کامل نمی‌شد و گاهی صحنه‌های سختی در قیامت آشکار می‌شود که بدون شفاعت نبی خدا امکان تطهیر انسان‌ها وجود نخواهد داشت و این مقام در سایه شهادت سیدالشهدا(ع) حاصل می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha