کد خبر: 4044671
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۲
ایکنا گزارش می‌دهد؛

نگاهی به رویدادهای قرآنی قم در سال 1400

در سال 1400 وقایع و رویدادهای مهم قرآنی متعددی در قم اتفاق افتاد و باعث رونق و افزایش فعالیت‌های قرآنی شد که در این گزارش اهم آن‌ها تقدیم مخاطبان ایکنا می‌شود.

قرآن مجیدبه گزارش ایکنا از قم، در سال 1400 وقایع و رویدادهای مهم و متعدد قرآنی در قم اتفاق افتاد که مصادف شدن اوایل سال با ماه مبارک رمضان بر رونق و افزایش این فعالیت‌ها افزود. در ادامه به اهم این رویدادها پرداخته می‌شود.

برگزاری مسابقه قرآن و عترت فائزون در قم

مسابقه قرآن و عترت فائزون به همت مرکز قرآن و عترت ستاد نماز جمعه استان قم با همکاری اداره امور قرآنی اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم در دو رشته‌ شاخص‌های دولت اسلامی از منظر قرآن کریم و خطبه متقین (همّام) نهج‌البلاغه در روز سه‌شنبه، ۲۱ اردیبهشت‌ماه 1400 مصادف با ۲۸ ماه مبارک رمضان برگزار شد و به ۱۵ نفر از برگزیدگان در رشته شاخص‌های دولت اسلامی از منظر قرآن کریم جوایزی اهدا شد.

برگزاری مسابقه فصل بندگی در ماه مبارک رمضان

مسابقه «فصل بندگی» در سراسر کشور به‌صورت مجازی با محوریت تفسیر حجت‌الاسلام والمسلمین محمد حاج‌ابوالقاسمی با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان اوقاف و امور خیریه، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مؤسسه راهیان کوثر در ماه مبارک رمضان برگزار شد.

تولید برنامه «ایوان آینه» با رکورد ۸۰۰ هزار بیننده در یک روز

برنامه ایوان آینه از سوی واحد کودک و نوجوان معاونت قرآن و معارف حرم مطهر و با همکاری شبکه‌های شاد و هدهد با استفاده از ۱۸ قاری ممتاز کشوری و استانی در ۳۰ قسمت تولید شد، این برنامه از سه بخش نمایش سبک زندگی قرآنی به همراه کارشناسان قرآنی، برگزاری مسابقه و ترتیل‌خوانی نصف حزب از هر جزء تشکیل شده بود و بیشترین تعداد مخاطب این برنامه در یک روز ۸۰۰ هزار نفر در شبکه شاد اعلام شد.

چهل‌وچهارمین دوره مسابقات قرآن کریم اوقاف و امور خیریه در قم

چهل‌وچهارمین دوره مسابقات قرآن کریم در رشته‌های قرائت تحقیق، قرائت ترتیل، حفظ، تفسیر عمومی قرآن کریم، اذان، دعاخوانی، همسرایی و همخوانی قرآن کریم به میزبانی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان قم در شهریورماه 1400برگزار شد.

برگزاری مرحله دانشگاهی سی‌و‌ششمین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور

مرحله دانشگاهی سی‌وششمین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان سراسر کشور در 9 بخش و 40 رشته با اهدای جوایز نفیس و ارزنده از سوی وزارت علوم و دانشگاه قم به برگزیدگان برگزار شد.

جشنواره قرآن و عترت

مرحله دانشگاهی در تیرماه، مرحله سراسری در مهرماه و مرحله ملی این دوره از جشنواره در زمستان 1400 و آزمون رشته‌های حفظ 5، 10، 20 جزء و کل به‌صورت کتبی همزمان با سایر بخش معارفی برگزار شد.

دوره مجازی تربیت مربی حفظ قرآن کریم در قم برگزار شد

دوره تخصصی تربیت مربی حفظ قرآن کریم به همت اداره قرآن و حدیث جامعة‌الزهرا(س) برگزار شد. این دوره ویژه حافظان موفق ۱۰ جزء به بالای قرآن کریم بود و افرادی نیز که سابقه مربیگری در زمینه حفظ قرآن کریم را داشتند، از اولویت پذیرش برخوردار بودند.

ثبت‌نام ۴۵۰ دانشجوی قمی در جشنواره قرآن و عترت دانشجویان سراسر کشور

۴۵۰ نفر در سی‌و‌ششمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان سراسر کشور ثبت‌نام کردند؛ این جشنواره در سه مرحله دانشگاهی، سراسری و ملی به‌صورت مجازی برگزار شد.

سال گذشته ۹ رشته دیگر به جشنواره مسابقات قرآن دانشجویان سراسر کشور اضافه شد؛ شرکت‌کنندگان مجموعاً در ۴۰ رشته در ۹ بخش آوایی، معارفی، ادبی، پژوهشی، فناوری، نهج‌البلاغه، هنری، صحیفه سجادیه و نوآفرینی قرآنی با یکدیگر به رقابت پرداختند.

رقابت 47 دانش‌آموز قمی در مرحله نهایی سی‌ونهمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز

در مرحله استانی، 76 نفر از دانش‌آموزان قمی در ۱۴ رشته شامل پنج رشته پژوهشی و ۹ رشته آوایی به رقابت پرداختند که در این میان ۴۷ نفر به مرحله فینال راه پیدا کردند.

انتخاب «فردو قم» به‌عنوان روستای قرآنی نمونه در کشور

روستای فردو قم از میان هزار و 97 روستای قرآنی کشور به‌عنوان روستای قرآنی نمونه کشور انتخاب و در نشست شورای توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی استان قم از دست‌اندرکاران فعالیت قرآنی در این روستا تقدیر شد.

آغاز به‌کار پنجمین همایش سراسری «مسئولان جوامع فرهنگی قرآنی عصر» در قم

پنجمین همایش سراسری مسئولان جوامع فرهنگی قرآنی عصر با حضور فعالان و شخصیت‌های فرهنگی و قرآنی کشور برگزار شد.

محله قرآن

این همایش با محوریت موضوعاتی مانند ضرورت پیوست اجتماعی فعالیت‌های قرآنی جبهه انقلاب، جلسات خانگی، فرصت‌ها و ظرفیت‌ها جهت ایجاد شبکه مردمی قرآنی، تبیین بیانیه گام دوم و شیوه عملیاتی کردن بیانیه گام دوم با محوریت بیانات خرداد 98، برگزار شد.

برگزاری پانزدهمین دوره مسابقات قرآنی مدهامتان در قم

پانزدهمین دوره مسابقات قرآنی مدهامتان، نام بزرگترین رویداد قرآنی بچه‌های مسجد است که از سوی ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در قم برگزار شد.

حضور 3 نفر از قم در مرحله نهایی رشته تفسیر مسابقات قرآن کریم اوقاف

سه نفر از قم با کسب حد نصاب لازم در مرحله استانی، مجوز حضور در مرحله نهایی آزمون تفسیر چهل‌وچهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم را کسب کردند.

این مسابقات به‌صورت شفاهی و در رشته‌های مختلف همچون ترتیل و اذان و قرائت و دعاخوانی، حفظ کل و 20 جزء قرآن کریم از 29 آذر تا چهارم دی‌ماه در تهران برگزار شد. مسابقات تفسیر قرآن هم در مرحله نهایی به‌صورت کتبی و همزمان در سراسر کشور با حضور حدود 200 نفر از کسانی که حد نصاب لازم در مرحله استانی را کسب کرده‌اند، برگزار شد.

کسب مقام دوم حافظ قمی در مسابقات قرآن نیروهای مسلح کشور

خدیجه مرحمتیخدیجه مرحمتی، حافظ کل قرآن کریم و از پاسداران سپاه امام علی ابن ابیطالب(ع) استان قم در مسابقات قرآنی حفظ ۲۰ جزء نیروهای مسلح کشور که به میزبانی ارتش از تاریخ ۲۳ تا ۲۷ آذرماه 1400 برگزار شد، موفق به کسب مقام دوم شد.

کسب عناوین برتر چهار نماینده قم در مسابقات سراسری قرآن اوقاف

با برگزاری مراسم اختتامیه چهل‌وچهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در سوم دی‌ماه 1400، نفرات برتر تمامی رشته‌های این دوره از مسابقات در دو بخش بانوان و آقایان معرفی شدند.

بر این اساس چهار نفر از برگزیدگان کشوری این دوره از مسابقات از استان قم بودند که موفق به کسب افتخار برای استان شدند.

بنابر اعلام هیئت‌داوران، حمیدرضا صافی در رشته حفظ 20 جزء، شهاب امانتچی در رشته دعاخوانی، حسین یزدان‌پناه در رشته اذان و نسیبه کرمی پارسا در رشته قرائت تحقیق به‌عنوان نفرات برتر چهل و چهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم معرفی شدند.

یادآور می‌شود، در این دوره از مسابقات 12 نفر از استان قم به مرحله نهایی مسابقات راه یافته بودند.

ریاست رئیس هیئت مدیره اتحادیه مؤسسات قرآن و عترت استان قم بر مجمع عمومی اتحادیه کشوری

نخستین مجمع عمومی اتحادیه کشوری مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت، جمعه 10 دی‌ماه با دعوت از ۳۰۰ نفر از نمایندگان منتخب مؤسسات سراسر کشور در جوار حرم مطهر امام خمینی(ره) برگزار شد؛ ریاست این جلسه برعهده حبیب‌الله عزیزی، رئیس هیئت مدیره اتحادیه مؤسسات قرآن و عترت استان قم بود.

اختتامیه پنجمین دوره مسابقات گروهی حفظ قرآن برگزار شد

مراسم اختتامیه پنجمین دوره مسابقات گروهی حفظ قرآن کریم به‌ همت واحد برادران مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل بیت(ع) همراه با قرعه‌کشی و اهدای جوایز ارزنده برگزار شد.

مسابقات گروهی حفظ

این مراسم در قالب محفل انس با قرآن کریم، ۱۲ اسفندماه 1400از ساعت ۱۶ در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر بانوی کرامت با حضور جمعی از حافظان، قاریان و اساتید مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل بیت(ع) برگزار شد.

دانشگاه قم میزبان سی‌و‌ششمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان

سی‌و‌ششمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور در سال گذشته به میزبانی دانشگاه قم برگزار شد.

درخشش 26 دانش‌آموز قمی در مسابقات قرآن، عترت و نماز

از مجموع 74 شرکت‌کننده قمی در مرحله اول مسابقات قرآن، عترت و نماز، 47 نفر به مرحله نهایی راه یافتند و از این تعداد 26 نفر از دانش‌آموزان قمی حائز رتبه‌های برتر اول تا پنجم شدند.

در این مسابقات 17 دانش‌آموز پسر و 9 دانش‌آموز دختر در 14 رشته مختلف در مقطع متوسطه اول و دوم موفق به کسب مقام‌های برتر شدند.

تجلیل از ۱۷۰ حافظ کل و قرآن‌آموز در حرم کریمه اهل‌بیت(س)

همایش طوبای کرامت

همایش طوبای کرامت به مناسبت دهمین سالگرد تأسیس مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل بیت(ع) به‌منظور تجلیل از ۱۷۰ حافظ کل و قرآن آموز بدر حرم مطهر بانوی کرامت برگزار شد.

برگزاری اختتامیه دوره تربیت مربی حفظ قرآن کریم در حرم حضرت معصومه(س)

اختتامیه دوره تربیت مربی حفظ قرآن کریم دوم شهریورماه 1400، ساعت 17:45 در حرم حضرت معصومه (س) برگزار شد. دوره تربیت مربی حفظ قرآن کریم سه بخش داشت که بخش دوم آن از 31 مرداد سال گذشته آغاز و اختتامیه دوم شهریورماه، ساعت 17:45 در حرم حضرت معصومه(س)، صحن صاحب‌الزمان(عج) سالن آیت‌الله خامنه‌ای برگزار شد.

قطار جشنواره قرآنی ترنم وحی به قم رسید

مرحله دوم دومین دوره جشنواره قرآنی «ترنم وحی» به میزبانی شهر مقدس قم برگزار شد. اولین دوره این جشنواره سال 1399 و به صورت حضوری برگزار شد که 2هزار و 200 قاری نوجوان در اولین دوره جشنواره شرکت کردند و مرحله نهایی این مسابقات در جزیره زیبای کیش برگزار شد.

جشنواره ترنم وحی

سال گذشته نیز این جشنواره با هدف توانمندسازی قاریان نوجوان در رشته‌های قرائت تقلیدی، تطبیقی، قرائت اذان و ابتهال برگزار شد؛ علاوه بر آن، رشته‌های گروه تواشیح و سرود نیز به جشنواره سال گذشته افزوده شد. دومین دوره جشنواره ترنم وحی به‌صورت منطقه‌ای و در دو منطقه مشهد و قم برگزار شد.

مجمع انتخاباتی اتحادیه قرآن و عترت قم به کار خود پایان داد

مجمع انتخاباتی اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت استان قم در دور اول به‌دلیل به حد نصاب نرسیدن تعداد نمایندگان مؤسسات حاضر به دور دوم موکول شد.

انتخابات اتحادیه قرآن و عترت

دومین مجمع فوق‌العاده اتحادیه در شبستان آستان مقدس امامزاده ابراهیم(ع) قم برگزار و هفت نفر اعضای جدید هیئت مدیره و چهار نفر اعضای هیئت بازرسی اتحادیه انتخاب شدند.

شرکت 282 حافظ قمی در آزمون اعطای مدرک به حفاظ قرآن کریم

شانزدهمین دوره آزمون اعطای مدرک تخصصی به حفاظ قرآن کریم، 31 اردیبهشت 1400 همزمان با سراسر کشور در مجتمع فرهنگی نور قم برگزار شد.

398 داوطلب برای شرکت در این آزمون ثبت نام کردند که از این تعداد 282 نفر در جلسه آزمون کتبی شرکت کردند. 123 نفر از این تعداد را آقایان و 159 نفر را خانم‌ها تشکیل می‌دادند.

آغاز ساخت نخستین قرآن سنگی در قم

نخستین قرآن سنگی توسط هنرمند صنایع‌ دستی قم با به‌کارگیری هنر معرق سنگ ساخته می‌شود. قطر صفحات این قرآن که به دست سیدحسین میره‌ای از هنرمندان رشته معرق سنگ در دست ساخت است، دو میلی‌متر و تمام فرآیند ساخت آن با دست انجام می‌شود.

کسب رتبه نخست قم در ثبت‌نام جشنواره سراسری قرآن و عترت

این جشنواره در سه بخش شفاهی، کتبی و هنری برگزار شد که دو هزار و 965 نفر در استان قم برای شرکت در این جشنواره ثبت‌نام کردند؛ در مجموع 15 هزار و 79 نفر از سراسر کشور در این دوره از جشنواره قرآن و عترت ثبت‌نام کردند که در استان قم به شش برگزیده هر بخش و در استان‌های دیگر به سه برگزیده جوایزی اهدا شد. مسابقات بخش شفاهی این جشنواره به مدت یک هفته در مجتمع فرهنگی نور قم برگزار و به برگزیدگان استانی گواهینامه سازمان دارالقرآن الکریم اعطا شد.

برگزاری ۴۳ محفل انس با قرآن به مناسبت دهه فجر در قم

هم‌زمان با چهل‌وسومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در مساجد و بقاع متبرکه استان، ۴۳ محفل قرآنی برگزار و ۱۶ جلسه قرآن هفتگی نیز افتتاح شد.

تربیت آینده‌سازان قرآنی کشور در جوار آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(س)

اولین دوره آموزشی «الفبای مهربانی» به همت مرکز قرآن و حدیث آستان مقدس حضرت معصومه(س) با هدف آموزش الفبای فارسی، قرآنی، درست‌خوانی و زیباخوانی قرآن کریم ویژه رده سنی نونهال با ۶۲ شرکت کننده دنبال شده است.

آینده سازان قرآنی

این دوره آموزشی برای گروه سنی ۶ تا ۷ سال برگزار و سوره‌های کوچک جزء ۳۰ قرآن کریم به فراگیران آموزش داده شد.

اهدای قرآن خطی با قدمت ۳۳۰ سال به کتابخانه فاطمی

یک جلد قرآن خطی با قدمت ۳۳۰ سال به کتابخانه آستان مقدس بانوی کرامت اهدا شد؛ این قرآن خطی توسط عبدالفتاح بجستانی به خط نسخ در قطع رحلی در ۲۵ رجب‌المرجب ۱۱۰۳ قمری نوشته شده است و در هر صفحه ۱۱ سطر دارد.

جشن بزرگ قرآنی مبعث در قم برگزار شد

جشن قرآنی مبعث

جشن بزرگ قرآنی مبعث با حضور جمعی از چهره‌های شاخص قرآنی کشور و فعالان قرآنی به همت اداره کل تهذیبی تربیتی با مشارکت روابط عمومی و اموربین‌الملل مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران و با پیرامون موضوع نقش حوزه‌های علمیه خواهران در جامعه‌سازی قرآنی و در سالن همایش‌های آیت‌الله‌ شرعی(ره) برگزار شد.

بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از چاپخانه قرآن قم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سیزدهمین سفر استانی هیئت دولت به قم، همراه با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان از بزرگ‌ترین چاپخانه قرآن کریم در قم بازدید کرد و در جریان مشکلات، کمبودها و خواسته‌های مسئولان این چاپخانه قرار گرفت و قول مساعدت برای رفع مشکلات موجود را داد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha