کد خبر: 4028639
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۳
حجت‌الاسلام والمسلمین تراشیون:

کارشناس مسائل خانواده گفت: مادری که به دنبال تربیت بچه خود نباشد و او را به تلویزیون بسپارد باید بداند که هیچ فرد دیگری برای تربیت فرزند او دغدغه ندارد، بنابراین مادران باید سطح توانمندی‌های خود را در مسئله تربیت بالا ببرند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلیرضا تراشیون، کارشناس حوزه کودک و نوجوانبه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلیرضا تراشیون، کارشناس حوزه کودک و نوجوان، شامگاه 24 دی‌ماه در مراسم سخنرانی حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه یکی از اثرگذارترین اقشار در جهت رشد و تکامل نسل انسان‌ها مادران بوده‌اند، اظهار کرد: در میان شخصیت‌های عالم آثار وجودی حضرت زهرا(س) به‌عنوان مادری که نسلی پاک تربیت کردند در همه اعصار و مکان‌ها بر انسان‌ها جاری و ساری است.

وی با بیان اینکه چگونه این بانو توانستند بر همه انسان‌ها و عالم وجود و امکان اثرگذار باشند، ادامه داد: ویژگی منحصر به‌فرد این بانوی بزرگوار این بود که یک نسل بی‌نظیر و با کیفیت را تربیت کرد که تا همیشه انسان‌ها از آثار وجودی نسل تربیت شده حضرت زهرا(س) بهره‌مند شوند.

استاد حوزه علمیه یکی از جلوه‌های خیر کثیر بودن حضرت زهرا(س) را تربیت نسل ائمه(ع) دانست و افزود: ما هم اگر بخواهیم نسل خوبی را از خودمان باقی بگذاریم باید بر تربیت نسل همت بگماریم، زیرا امروز نگرانی‌هایی در زمینه تربیت نسل وجود دارد و دشمن همه تلاش خود را می‌کند تا کیفیت نسل ما را پایین بیاورد.

عوامل کاهش کیفیت نسل در جامعه امروز

وی با اشاره به عوامل کاهش کیفیت نسل در جامعه امروز، اظهار کرد: اولین عاملی که کیفیت نسل را پایین می‌آورد استفاده گسترده نسل امروز از رسانه‌هاست، زیرا معمولا برنامه‌هایی که برای کودکان و نوجوانان تولید می‌شود با رویکرد تربیتی نیست بلکه با رویکرد سرگرمی است.

تراشیون با بیان اینکه کودکان بالاترین سطح تربیت‌پذیری را دارند و متأسفانه در این دوره نقش والدین کمرنگ است، افزود: پدرها به‌دلیل مشغله‌هایی که دارند نقش‌آفرینی تربیتی‌شان کم شده و مادرها هم اگرچه خدمات به فرزند می‌دهند ولی وقتی باید یک نکته تربیتی به بچه‌ها بیاموزند او را پای رسانه و تلویزیون رها می‌کنند.

وی گفت: وقتی ما بچه را پای رسانه‌ها رها می‌کنیم نتیجه آن تغییر محیط جامعه است، زیرا فرزندان ما تحت مدیریت تربیت والدین نیستند بلکه تحت مدیریت تربیت رسانه‌ای هستند و از رسانه هم چیزی جز سرگرمی بیرون نمی‌آید.

کارشناس تربیت اسلامی عامل دوم کاهش کیفیت نسل امروز را نقش کمرنگ مادران در عرصه تربیت دانست و افزود: امروز مادران برای خودشان مشغولیت‌های کاذب درست می‌کنند و مادر به قدری که دغدغه ارتقای مدارک تحصیلی‌اش و دغدغه شغل‌یابی دارد دغدغه تربیت بچه‌اش را ندارد.

وی با بیان اینکه امام صادق(ع) فرمودند نزدیک‌ترین لحظه زنان به خدا زمانی است که برای فرزند خود مادری می‌کنند، افزود: مادری که پای تربیت بچه‌اش نباشد باید بداند که هیچ فرد دیگری برای تربیت فرزند او دغدغه ندارد. بنابراین، مادران باید سطح توانمندی‌های خود را در مسئله تربیت بالا ببرند.

تربیت کار بلدی می‌خواهد

تراشیون با بیان اینکه تربیت کار بلدی می‌خواهد، گفت: تربیت فقط به معنی دلسوزی و مهربانی نیست بلکه در برخی موارد تربیت نیاز به بی‌رحمی و سخت شدن دارد تا چیزی مانند موبایل که برای فرزند ضرر دارد را برایش نخرند.

وی با بیان اینکه امروز برخی از مادران سعی دارند برای بچه‌ها زمینه راحت‌طلبی را ایجاد کنند، گفت: باور من این است که اگر حاج قاسم سلیمانی در کودکی در راحتی بود امروز نامی از او در میان ما نبود و اگر به این مقام رسیده به خاطر این است که از نوجوانی وارد عرصه عمل شده و کار کرده است.

استاد حوزه علمیه یادآور شد: مادری که ماهی چند جلد کتاب که دانایی او را بالا ببرد را نخواند از پس تربیت بچه‌ها بر نمی‌آید و وقتی بچه‌ها تربیت نشوند نه تنها برای خانواده بلکه برای جامعه هزینه دارند به این صورت که یا باید برای نگهداری آنها در زندان هزینه بدهیم و یا فسادشان در جامعه به دیگران لطمه می‌زند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: