کد خبر: 4076003
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۰

اهمیت هم‌نشینی با دستگاه امام حسین(ع)

خطیب هیئت خادم الرضا(ع) قم گفت: در دهه محرم وقت می‌گذاریم و به هیئت می‌آییم باید هم نشینی با دستگاه امام حسین(ع) در ما اثر کند و رفتار قبل ماه محرم با رفتار بعد از ماه محرم متفاوت باشد.

حجت‌الاسلام هادی الیاسی، خطیب هیئت خادم الرضابه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام هادی الیاسی، خطیب هیئت خادم الرضا(ع) قم، روز گذشته، 13 مردادماه در مراسم عزاداری شب هفتم محرم هیئت خادم‌الرضا(ع) که در ورزشگاه شهید حیدریان قم برگزار شد، به بیان اهمیت هم‌نشینی با دستگاه امام حسین(ع) پرداخت و گفت: هر کسی که به سمت امام حسین(ع) حرکت کرد عاقبت بخیر شد؛ حسین بن علی(ع) بنا به قول پیامبر اکرم(ص) نور آسمان‌ها و زمین است.

وی افزود: پیامبر(ص) می‌فرمایند: «حسین چراغ هدایت و کشتی نجات است.» داستان‌های مرتبط با انبیا در قرآن کریم جهت آموزندگی هستند و کشتی نوح که کشتی نجات مردم مؤمن بود، یک واقعیت تاریخی است.
 
سخنران هیئت مذهبی خادم الرضا(ع) ابراز کرد: عده‌ای به انکار واقعیت‌های تاریخی مورد تصریح قرآن کریم پرداخته و داستان حضرت نوح را در فضای مجازی غیرواقعی معرفی می‌کنند؛ این درحالی است که این وقایع دارای شواهد تاریخی هستند. 
 
وی روایت تقابل حضرت نوح با فرزندش را که در قرآن کریم آمده است، داستانی برای عبرت‌آموزی همه انسان‌ها دانست و گفت: آن حضرت از ناحیه پدری فرزندش را نصیحت کرد و به او فرمود: «ارکب معنا، لاتکن مع الکافرین»؛ حضرت نوح(ع) از فرزندش خواست با او سوار کشتی شود و با کافرین نباشد، اما فرزندش در پاسخ این رهنمود پیامبر خدا او را مورد تمسخر قرار داد.
 
الیاسی همنشین بد را یکی از عوامل بازماندن از همراهی امام برشمرد و تصریح کرد: باید مراقب باشیم با انسان‌های نااهل هم نشینی نداشته باشیم؛ اگر در جعبه‌ای سیب سالم، یک سیب ناسالم را قرار دهیم خواهیم دید که چگونه همه سیب‌ها را خراب می‌کند.
 
وی با اشاره به سرگذشت برخی افرادی که به خاطر نشست و برخاست با افراد بد از توفیقات الهی بازماندند، افزود: یاران امام حسین(ع) به دلیل هم‌نشینی با انسان‌های صالح عاقبت به خیر شدند. 
 
این استاد حوزه علمیه بیان کرد: گاهی هم‌نشینی مانند همین هم‌نشینی‌های روزمره است اما گاهی هم‌نشینی به صورت هم فکری ظاهر می‌شود؛ ممکن است ما در ظاهر با کسی هم‌نشین نباشیم اما تحت تأثیر افکار یک شخص حتی خارج از کشور قرار بگیریم؛ این‌ها، هم‌نشینی‌های فکری هستند.
 
وی گفت: ما که در دهه محرم وقت می‌گذاریم و به هیئت می‌آییم باید هم‌نشینی با دستگاه امام حسین(ع) در ما اثر کرده و رفتار قبل ماه محرم ما با رفتار بعد از ماه محرم متفاوت باشد.
 
الیاسی اظهار کرد: جوانی به مشهد آمد و شنید مرحوم حاج شیخ عباس قمی هم در مشهد است. آن جوان خواستار دیدار با شیخ شد. شیخ پس از گفت‌و‌گوهایی از او پرسید اهل کجایی؟ جوان گفت اهل نجف هستم. شیخ سپس پرسید در نجف هستی به زیارت امیرالمؤمنین(ع) هم می‌روی؟ جوان گفت: بله هرروز می‌روم. شیخ دستی به محاسنش کشید و گفت عجیب است که تو هر روز به حرم امیرالمؤمنین(ع) می‌روی اما من هرچه نگاه کردم رنگ و روی علی(ع) را در تو ندیدم.
 
وی با تأکید بر لزوم اثر گرفتن افراد از محافل امام حسین(ع) بیان کرد: ما که به هیئت می‌آییم و در این محافل حضور می‌یابیم باید هم‌نشینی با امام حسین(ع) از رفتار و گفتار ما پیدا باشد.
 
استاد حوزه علمیه قم در پایان با اشاره به نحوه به شهادت رسیدن فرزند شش ماهه حضرت سیدالشهدا(ع) گفت: حضرت علی اصغر(ع) سند مظلومیت امام حسین(ع) است و بنا به فرموده امام صادق(ع) هنگامی که سرش از بدن آویزان شده بود، در حالی که روی دست امام حسین(ع) بود آن حضرت خون گلوی او را به دیگر دستش جمع کرده و در آسمان انداخت.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha