کد خبر: 4221938
تاریخ انتشار : ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۵۷
آیت‌الله سعیدی در خطبه‌ نماز عید قربان:

اعیاد اسلامی به معیشت مردم توجه زیادی دارد

امام جمعه قم گفت: در روز عید قربان توصیه به انجام قربانی و توزیع گوشت آن در بین مردم و نیازمندان شده، در روز عید غدیر توصیه با اطعام مؤمنان و محرومان شده و در روز عید فطر هم امر به پرداخت زکات فطره به مستمندان شده است؛ که نشان می‌دهد اعیاد اسلامی همواره به معیشت مردم وابسته است.

آیت‌الله سیدمحمد سعیدی، تولیت حرم بانوی کرامتبه گزارش ایکنا از قم، آیت‌الله سیدمحمد سعیدی، تولیت حرم بانوی کرامت در خطبه‌های نماز عید سعید قربان در حرم مطهر بانوی کرامت که امروز 28 خردادماه برگزار شد، با بیان اینکه رعایت تقوای الهی همیشه لازم است، اظهار کرد: در این ایام مردم و نامزد‌های انتخابات باید بیشتر از همیشه اصول اخلاقی را پاس بدارند؛ منتخب مردم باید با مردم مهربان باشد و برای رفع نیاز‌های کلان کشور و نیاز‌های زندگی مردم تلاش کند.

وی با بیان این که روز عید قربان روز آزمایش بزرگی برای حضرت ابراهیم و حضرت اسماعیل(ع) بود و هر دوی این بزرگواران از این امتحان پیروز بیرون آمدند، گفت: سنت قربانی کردن در روز عید سعید قربان یادآور آن امتحان بزرگ است که خداوند آن قربانی را برای حضرت ابراهیم(ع) تغییر داد و در روایات است که مراد از ذبح عظیمی که جایگزین قربانی حضرت اسماعیل شد قربانی شدن اباعبدالله الحسین(ع) است.

نامزدهای انتخاباتی برای معیشت و امنیت مردم برنامه داشته باشند

امام جمعه قم در خطبه دوم با بیان اینکه در برخی زمان‌ها و مکان‌ها زمینه بیشتری برای انجام گناه فراهم است و باید انسان مراقبت بیشتری کند، گفت: در ایام عید و تعطیلات که رفت و آمد‌ها بیشتر است، مؤمنان باید مراقب رعایت عفاف و حجاب و محرم و نامحرم باشند و در بحث‌های انتخاباتی هم آنچه مطابق با شرع و اسلام است مطرح و از پرداختن به حواشی پرهیز شود.

وی با بیان اینکه در اسلام چهار روز دهم ذی‌الحجه، هجدهم ذی‌الحجه، اول شوال و جمعه‌ها به عنوان چهار عید بزرگ یاد شده است، گفت: برای هر کدام از این روز‌ها اعمال و عباداتی ذکر شده از جمله نماز در روز عید قربان و قربانی کردن در این روز و آن چیزی که در همه‌ای اعیاد توصیه شده است توجه به معیشت مردم به ویژه محرومان است.

سعیدی ابراز کرد: در روز عید قربان توصیه به انجام قربانی و توزیع گوشت آن در بین مردم و نیازمندان شده، در روز عید غدیر توصیه با اطعام مؤمنین و محرومان شده و در روز عید فطر هم امر به پرداخت زکات فطره به مستمندان شده است؛ که نشان می‌دهد اعیاد اسلامی همواره به معیشت مردم وابسته است.

وی با بیان اینکه در آیه چهارم سوره قریش ویژگی خدایی که انسان‌ها امر به عبادت او شده‌اند را اطعام کننده در گرسنگی و ایمنی بخش از ترس و خطر عنوان کرده است، گفت: نامزد‌های ریاست جمهوری که این روز‌ها روی معیشت و امنیت مردم تأکید می‌کنند کار درست و الهی را انجام می‌دهند و باید برای این دو مقوله برنامه داشته باشند.

زنان و کودکان غزه؛ قربانی اهداف شوم دشمنان اسلام

عضو مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه امروز یکی از مباحث جاری جهان، مظلومیت و مقاومت مردم غزه و ظلم و جنایتی است که از طرف صهیونیست کودک کش انجام می‌شود، افزود: امروز مسلمانان در عید قربان قربانی می‌کنند ولی دشمنان اسلام زنان و کودکان غزه را قربانی اهداف شوم خود کرده‌اند.

وی اظهار کرد: متأسفانه برخی از دولت‌های کشور‌های اسلامی نه تنها از مردم مظلوم غزه حمایت نمی‌کنند بلکه به طور آشکار و پنهان از صهیونیست‌های کافر، غاصب و آدم کش حمایت می‌کنند در حالی که صدای مردم غزه به کمک بلند است؛ پیامبر(ص) فرمودند: «هر مسلمانی که صدای انسانی را بشنود که فریاد می‌زند‌ ای مسلمانان به فریادم برسید و پاسخ او را ندهد مسلمان نیست.»

انتهای پیام
captcha