کد خبر: 4102343
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۷
آیت‌الله کعبی تبیین کرد

عوامل بصیرت‌افزایی در جامعه اسلامی

عضو مجلس خبرگان رهبری استماع سخنان و دریافت نورانیت از واعظ اهل بصیرت را از مهم‌ترین عوامل بصیرت‌افزایی دانست و گفت: خردورزی، تأمل و تفکر در امور، برخورداری از قدرت تجزیه، تحلیل و تشخیص وقایع و اهل استنباط خبر بودن، از جمله پایه‌های بصیرت‌افزایی است.

آیت‌الله عباس کعبی، عضو مجلس خبرگان رهبریبه گزارش ایکنا از قم، آیت‌الله عباس کعبی، عضو مجلس خبرگان رهبری در محفل معارفی حرم مطهر بانوی کرامت که شب گذشته، چهارم آذرماه در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر برگزار شد، ضمن اشاره به ابعاد ایمان، اظهار کرد: بصیرت در دین یکی از ابعاد ایمان اجتماعی است که در آیات و روایات بسیاری به آن تأکید شده است؛ اگر بصیرت نباشد ایمان و تقوا بر باد خواهد رفت.

وی در ادامه قرآن کریم را کتاب هدایت، زندگی، ایمان، تقوا، عمل صالح و دربردارنده نگاه ژرف و عمیق و شناخت آگاهانه و بصیرت‌افزا دانست و ادامه داد: بصیرت همان توجه به زوایای آشکار و پنهان یک حادثه و تصمیم بر پایه آگاهی، دقت، تفکر، تعقل و معرفت است؛ اگر بصیرت نباشد غفلت و جهل روی داده و ایمان انسان به بیراهه می‌رود.

این استاد حوزه ضمن اشاره به تجربه‌های تاریخی صدر اسلام اظهار کرد: چه‌بسا افرادی که از سر صدق و صفای توأم با جهل، ساده‌لوحی و سطحی‌نگری، ایمان‌شان را بر باد دادند؛ متأسفانه بسیاری از افرادی که قدرت تشخیص نداشتند، بین جبهه حق و باطل بی‌طرفی را انتخاب کردند و با ایجاد زاویه انحرافی در ایمان، کج‌راهه نابودی ایمان را ترسیم کردند.

کعبی در ادامه به فرازهایی از آیات الهی اشاره کرد و گفت: بعد از رحلت رسول‌الله(ص) نسل اول و قهرمانان اسلام که در کنار پیامبر اعظم(ص) جنگیدند، دو دسته شدند؛ دسته‌ای با امیرالمؤمنین علی(ع) و دسته‌ای بر علیه ایشان شدند و علی‌رغم اسلام‌شناسی و خیرخواهی، با تشخیص اشتباه، زمینه‌ساز سقوط خود شدند.

دوری از تحلیل‌های اشتباه در حوادث مختلف تاریخی 

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با تأکید بر اینکه در مواجهه با حوادث ضمن توجه به عمق، باید از تحلیل‌های اشتباه دوری جست، یادآور شد: مبتنی بر تجربیات تاریخی برخی افراد ایمان و تقوا هم داشته و از شخصیت‌های بزرگ اسلامی بودند؛ اما از سر بی‌بصیرتی ایمان خود را بر باد دادند.

وی با اشاره به فرازهایی از حدیث امام صادق(ع) در رابطه‌ با حضرت ابوالفضل‌العباس(ع)، برخورداری از بصیرت دقیق و عمیق و ایمان مستحکم را برجسته‌ترین ویژگی سقای کربلا توصیف کرد و افزود: در جمع بصیرت و ایمان، فرد مجاهد‌پرور شده و انسان در آزمایش الهی سربلند می‌شود.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با اشاره به اینکه اسلام دین بصیرت و طرف‌دار ایمان آگاهانه و تشیع، مکتب عقلانیت و آگاهی است، اظهار کرد: عقلانیت پایه ایمان درست است و ایمان بر پایه عقلانیت، ملاک دین‌داری واقعی است؛ اگر بصیرت نباشد ایمان و تقوا بر باد خواهد رفت و هیچ‌کدام از اهداف اسلام محقق نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه بصیرت باعث تحقق اهداف اسلام در همه زمینه‌ها و پیشرفت خواهد شد، یادآور شد: بصیرت مسلمانان صدر اسلام پیروزی‌های پیامبر اعظم(ص) را در پی داشته است، بی‌بصیرتی نیز نظام ولایت رسول‌الله(ص) را به‌نظام پادشاهی معاویه تبدیل کرد.

بازتولید اقتدار و عزت در سایه بصیرت

کعبی با تأکید بر اینکه در سایه‌سار بصیرت اقتدار و عزت بازتولید می‌شود، تصریح کرد: در سایه بصیرت دشمن‌شناسی حاصل شده، توطئه‌های دشمنان آشکار می‌شود؛ ملتی که سطحی‌نگر شده، تحت‌تأثیر تبلیغات دشمنان فریب دسیسه را بخورد، از پیشرفت باز خواهد ماند.

وی یادآور شد: بصیرت در عین حفظ ایمان، تحقق اهداف، پیشرفت همه‌جانبه و رفع موانع و بن‌بست‌شکنی را به همراه داشته، ضمن تولید اقتدار و عزت، با مقاومت و پایداری در وظیفه‌شناسی و پیش‌گامی، پیشروی همه‌جانبه را به دنبال خواهد داشت.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت ضمن گرامیداشت هفته بسیج با بیان اینکه بصیرت لطف و امداد الهی و نیز گسترش اخلاق و معنویت در جامعه را به همراه دارد، یادآور شد: تفکر بسیجی با الگوگیری از مولی‌الموحدین علی(ع) پیشگام در ایمان، اخلاص، معنویت، حضور به هنگام در صحنه، وظیفه‌شناسی، بصیرت و ولایت‌مداری است.

استماع سخنان واعظ اهل بصیرت؛ مهم‌ترین عامل بصیرت‌افزایی

کعبی استماع سخنان و دریافت نورانیت از واعظ اهل بصیرت را از مهم‌ترین عوامل بصیرت‌افزایی توصیف کرد و افزود: خردورزی، تأمل و تفکر در امور، برخورداری از قدرت تجزیه، تحلیل و تشخیص وقایع و اهل استنباط خبر بودن، از جمله پایه‌های بصیرت‌افزایی است.

وی ولایت‌مداری و پرهیز از هوای نفس و گذشت از منافع و خواسته‌های شخصی را از مهم‌ترین عوامل شکل‌گیری بصیرت در وجود آدمی توصیف کرد و ادامه داد: پیروی از هوای نفس و طمع‌ورزی، چشم انسان را کور و بصیرت را از انسان می‌گیرد.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت به تأثیرات تکلیف‌گرایی و عمل به وظیفه در بصیرت‌افزایی اشاره کرد و گفت: صبر و پایداری بر حق، آدمی را از افتادن در دام فریب دور می‌کند.

وی ادامه داد: تبیین بصیرت‌آفرینی، حفظ ایمان و تقوا و حضور فعال در میدان از اهداف جهاد است؛ احیای امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر مهم‌ترین پایه مقابله با فساد و بی‌بندوباری‌های اخلاقی و هتاکی نسبت به مقدسات است.

استاد حوزه علمیه یادآور شد: حضور فعال در میدان با محوریت مساجد محله، برای عمل به فریضه واجب امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر، دفاع از دین خدا را به همراه خواهد داشت.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha