کد خبر: 4089003
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۸

تسهیل زیارت برای سالمندان در حرم مطهر بانوی کرامت

مسئول واحد خدمات سالمندان حرم مطهر بانوی کرامت با اشاره به فرا رسیدن روز جهانی سالمند گفت: تلاش ما این است که برای تسهیل زیارت سالمندان و معلولان از همه ظرفیت‌های موجود بهره‌مند شویم و در این راستا جابه‌جایی رایگان زائران در اطراف حرم مطهر توسط خودروهای برقی انجام و ویلچر هم به صورت امانی به افراد داده می‌شود.

به گزارش ایکنا از قم، به نقل از پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه(س)، ابراهیم صابری، مسئول واحد خدمات سالمندان حرم بانوی کرامت به مناسبت روز جهانی سالمندان طی سخنانی با اشاره به خدمات ارائه شده به سالمندان در حرم مطهر بانوی کرامت اظهار داشت: با توجه به حضور چشمگیر زائرین از اقصی نقاط ایران و دیگر کشورها در این حرم مطهر خدمات مختلفی از جمله ارائه صندلی چرخدار و جابه‌جایی زائران با خودروهای زائربر در راستای رفاه حال سالمندان و معلولان دنبال می‌شود.

وی با اشاره به ارائه خدمات صندلی چرخدار در حرم مطهر بانوی کرامت، افزود: خدمات ویلچر در ۵ شعبه مختلف در کنار درب ۱۷، کنار درب ۲۴، کنار هتل بین‌المللی قم، میدان آستانه و در پارکینگ شرقی به صورت شبانه‌روزی انجام می‌شود.

مسئول واحد خدمات سالمندان حرم بانوی کرامت گفت: ۱۲ نیروی ثابت و تعداد زیادی هم نیروی ویلچربر چرخشی در شیفت‌های مختلف در شعب پنج‌گانه به زائران خدمات ارائه می‌دهند.

وی با بیان اینکه که هر شعبه بین ۳۰ الی ۵۰ ویلچر موجودی دارد، افزود: در صورتی که زائران درخواست ویلچر به صورت امانی داشته باشند این اداره به صورت امانت به مدت ۴ ساعت صندلی چرخدار به زائران تحویل می‌دهد.

صابری گفت: هم‌چنین بیش از ۱۰۰ صندلی چرخدار اختصاصی که به صندلی‌های چرخدار پلاک طلایی معروف هستند توسط این اداره تعبیه شده که از یک تا ۱۰ روز برای جابه‌جایی سالمندان و مسافران به افرادی که نیاز دارند امانت داده می‌شود.

وی ادامه داد: تعمیرات صندلی‌های چرخدار مربوط به واحد خدمات سالمندان و هم‌چنین تعمیرات صندلی‌های چرخدار شخصی زائران و مراجعین از دیگر خدماتی است که توسط این اداره انجام می شود.

مسئول واحد خدمات سالمندان حرم بانوی کرامت در ادامه با اشاره به ایجاد پیاده راه‌های اطراف حرم مطهر بانوی کرامت بر لزوم خدمات‌دهی هرچه بیش‌تر و بهتر به سالمندان و معلولان با مشارکت دیگر مجموعه‌ها در این مسیرها برای تسهیل در امر زیارت تأکید کرد.

وی با اشاره به فعالیت مستمر خودروهای زائربر برقی در مسیرهای پیاده‌راه اطراف حرم اظهار کرد: واحد خدمات سالمندان حرم مطهر بانوی کرامت ۱۵ دستگاه خودرو برقی زائربر در اختیار دارد که به صورت رایگان به زائران خدمات دهی می‌کنند.

صابری با بیان اینکه خودروهای زائربر در سه مسیر فعال هستند، گفت: مسیر شماره یک از درب شماره یک حرم مطهر در میدان آستانه تا مسجد امام حسن عسکری(ع) است که دو خودرو در این مسیر فعال هستند.

وی ادامه داد: مسیر شماره دو حد فاصل باب‌الکوثر تا باب‌القبله در داخل حرم مطهر در خیابان ارم است که یک خودرو در حال خدمت‌رسانی است و مسیر شماره سه از چهار راه قرآن و عترت تا درب ۱۷ حرم مطهر است که در این مسیر هم یک خودرو فعال است.

مسئول واحد خدمات سالمندان حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه خودروهای زائر بر در تمام مسیرها از ساعت ۷ صبح تا یازده شب فعال هستند، افزود: در هر مسیر یک خودرو همیشه به صورت آماده به کار وجود دارد تا در صورت اتمام شارژ باتری خوردوی فعال، خودرو ذخیره به خط اضافه شود.

وی اضافه کرد: در این بخش نیز سه خادم رسمی حضور دارند که بیش‌تر مسائل فنی، شارژ، نگهداری و آموزش رانندگان را بر عهده دارند و ۱۰۰ خادم افتخاری آموزش دیده که شرایط لازم را دارند در شیفت‌های چهار تا هشت ساعته به صورت دوره‌ای در هفته به زائران خدمت می‌کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha