کد خبر: 4077651
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۷

مأموریت جهاددانشگاهی؛ ایجاد زیست بومی برای جذب بیشتر نخبگان

رئیس جهاد دانشگاهی استان قم گفت: جهاد دانشگاهی با رویکرد و مدیریت جدید به صورت مأموریت‌محور بر احصا خلأهای موجود در کشور تمرکز دارد و رئیس جمهور یکی از مأموریت‌ها را شناسایی و ایجاد زیست بومی برای جذب بیشتر نخبگان دانستند.

به گزارش ایکنا از قم، به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی قم، محمد حیدری، رئیس جهاد دانشگاهی استان قم طی سخنانی اظهار کرد: در سال ۱۳۵۹ بنا به شرایط کشور بعد از انقلاب، تحرکات سیاسی در دانشگاه‌ها افزایش پیدا کرد و عملا دانشگاه از اهداف علمی و فرهنگی دور شدند و همین مسئله منجر به هدر رفت سرمایه کشور می‌شد؛ لذا امام خمینی برای انسجام دوباره دانشگاه‌ها و پوشش خلأهای علمی موجود دستور انقلاب فرهنگی و متعاقب آن ایجاد نهادی به عنوان متولی موقت مدیریت دانشگاه‌ها و پل ارتباطی صنعت و دانشگاه و جامعه را صادر کردند.

وی ادامه داد: مباحث پژوهشی و انسجام نیروهای دانشگاهی و استفاده از استعداد دانشگاهیان از جمله مأموریت‌هایی بود در بدو تأسیس به جهاد دانشگاهی محول شد.

حیدری با اشاره به اینکه جهاددانشگاهی یک نهاد عمومی غیر دولتی است که عملا در مسائل حاکمیتی متولی نبوده و دخالتی نداشته، تصریح کرد: جهاددانشگاهی در بخش آموزشی با هدف پوشش خلأهای آموزشی و افزایش مهارت دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی برای اتصال به بازار، در بخش فرهنگی با دیدگاه مذهبی و تنوع بخشی به فعالیت‌های فرهنگی و با هدف ایجاد فضای باز برای دانشجویان علاقه‌مند به مباحث فرهنگی و همچنین در بخش پژوهش با تمرکز بر نیازهای جامعه و مسائلی که بر زمین مانده و متولی ندارد و یا به هر دلیل دچار خلأ بوده به فعالیت پرداخته است.

رئیس جهاد دانشگاهی استان قم با بیان اینکه امروز در حوزه آموزش، مسائل فرهنگی و پژوهشی کشور متولی‌های زیادی وجود دارد، ابراز کرد: جهاد دانشگاهی با رویکرد و مدیریت جدید به صورت مأموریت محور بر احصا خلأهای موجود در کشور تمرکز دارد و رئیس جمهور یکی از ماموریت‌ها را شناسایی و ایجاد زیست بومی برای جذب بیشتر نخبگان دانستند.

حیدری یادآور شد: به دلیل حضور فعالین جهاد دانشگاهی در دانشگاه‌ها از بدو ورود دانشجویان افراد با استعداد شناسایی می‌شوند و محیط مناسبی به لحاظ ابزارآلات، آزمایشگاه‌ها و کتابخانه‌ها و اساتید مبرز جهاد دانشگاهی در اختیار دانشجویان دغدغه‌مند قرار می‌گیرد و با هدف تقویت دید نوآورانه با توجه به نیازهای جامعه آموزش می‌بینند.

وی با اشاره به مزیت‌های متفاوت در هر استان گفت: استان قم به عنوان شاهراه مواصلاتی، نوع اقلیم و دیدگاه مذهبی مردم به مسائل استعدادهایی به لحاظ نیروی انسانی و دیگر منابع دارد که قطعا باید این مزیت‌ها در دوره جدید جهاددانشگاهی شناسایی و تحرکات و فعالیت‌های جهاددانشگاهی بر مبنای این مزیت‌ها انجام  شود.

حیدری با اشاره به اینکه در دو دهه اخیر با توجه به پیش‌بینی افزایش فارغ التحصیلان و افزایش نرخ بیکاری معاونت اشتغال در جهاد دانشگاهی راه‌اندازی شد، گفت: در استان قم در بحث اشتغال خانگی و مشاغل خرد ایده‌ای به عنوان آینده مشاغل اجرا شد و سال گذشته برای حدود ۱۵۰۰نفر با تمرکز بر اتصال به بازار مشاغل خانگی ایجاد کردیم و در این زمینه با دیگر نهادهای متولی همچون کمیته امداد همکاری داریم که منجر به  هم‌افزایی بیشتر شده است.  

رئیس جهاد دانشگاهی استان قم در خصوص خدمات فرهنگی جهاد دانشگاهی بیان کرد: ایسنا به عنوان اولین خبرگزاری غیر دولتی تاریخ ایران و خبرگزاری قرآنی ایکنا تحت نظارت جهاد دانشگاهی است؛ همچنین خبرگزاری سینا در حال حاضر مختص به پوشش اخبار علمی دانشگاه‌ها است و سازمان نظرسنجی و افکارسنجی جهاددانشگاهی نیز مورد اعتماد در کشور است.

حیدری در خصوص ایده شکل‌گیری مرکز ناباروری توضیحی ارائه کرد و با اشاره به فعالیت گروه‌های پژوهشی این مرکز تصریح کرد: مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری جهاددانشگاهی واحد استان قم (رویا) از فعالیت گروه‌های پژوهشی به ویژه در حوزه سلول‌های بنیادی و بیولوژی تولید مثل با هدف ارتقای سطح خدمات تغذیه می‌شود.

وی ادامه داد: این افتخار را داریم که بیش از ۴۰ درصد بیماران از خارج از استان و ۱۰ تا ۱۲ درصد بیماران از خارج از کشور به مرکز ناباروری مراجعه می‌کنند که نشان از مقبولیت این مرکز در بین بیماران دارد، البته شیوع بیماری کرونا منجر به کند شدن این روند شد. 

رئیس جهاد دانشگاهی استان قم با تأکید بر اینکه قبل از ورود جهاد دانشگاهی به دانش سلول‌های بنیادی به ویژه درمان ناباروری و با توجه به کمبود این مراکز بیماران ناچار به درمان در خارج از کشور بودند، ابراز کرد: در حال حاضر بیش از ۱۳۰ مرکز درمان ناباروری دولتی و خصوصی داریم و در این بین بیش از ۳۰ درصد جراحی‌های بزرگ در سه مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: ۱۵ تا ۲۰ درصد زوجین در کشور نابارور هستند که این مسئله علاوه بر اثر منفی بر ساخت جمعیت مسائل عاطفی و خانوادگی را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

حیدری با بیان اینکه نرخ موفقیت درمان ناباروری در سطح جهانی ۳۵ درصد است، افزود: نرخ موفقیت مراجعین مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی استان قم در برخی از ماه‌های سال بالای ۴۰ درصد بوده و در ماه اخیر این میزان به ۱۵ درصد بالاتر از نرخ جهانی رسیده به این معنا از هر دو بیمار یک بیمار در انتظار به دنیا آمدن فرزند هستند.

رئیس جهاد دانشگاهی استان قم با اشاره به این که دیگر کشورها برای پرورش نخبگان هزینه‌های زیادی متحمل می‌شوند، ابراز کرد: نخبگان هنری، علمی، فرهنگی و سیاسی سرمایه‌های کشور هستند که نگهداری از آن‌ها نیازمند یک همت است و هدف جهاد دانشگاهی ایجاد زیست بومی برای جذب بیشتر نخبگان است.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی در سطح کشور در مسائل کشاورزی، تجهیزات نفتی، نرم افزارها، ساخت واگن و.. ورود کرده است، اظهار کرد: در جهاد دانشگاهی استان قم در بحث سلول‌های بنیادی در صدد راه اندازی کلین روم (اتاق تمیز) هستیم تا بتوانیم نتایج پژوهش را تبدیل به محصول صنعتی کنیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha