کد خبر: 4018293
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۳
کارشناس مسائل خانواده حرم مطهر بانوی کرامت:

کارشناس مسائل خانواده حرم مطهر بانوی کرامت با اشاره به اینکه بچه باید از کودکی با ناکامی بهینه مواجه شود، گفت: ناکامی بهینه یعنی همه خواسته‌های بچه برآورده نشود و بچه طعم ناکامی و تأخیر در برآورده شدن خواسته‌هایش را بچشد تا صبر پیدا کند، چراکه دلیل کم طاقتی بچه‌های امروز مواجه نشدن با ناکامی در کودکی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مجید همتی، کارشناس مسائل خانواده حرم مطهر بانوی کرامتبه گزارش ایکنا از قم، به نقل از پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه(س)، حجت‌الاسلام والمسلمین مجید همتی، کارشناس مسائل خانواده حرم مطهر بانوی کرامت، 12 آذرماه در سخنرانی حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه امروزه ما عقلانیت کمتری را در جوانان نسبت به گذشته شاهد هستیم، اظهار کرد: این بچه‌های باهوشی که اطلاعات عمومی بالایی هم دارند در بزنگاه خودکنترلی، حیا و عفاف نمی‌توانند خشم، شهوت و هوای نفس خود را کنترل کنند.

وی با بیان اینکه نوجوان باید ادب داشته باشد تا بتوان روی او تأثیر گذاشت، افزود: حافظه بچه‌های ما بالا رفته ولی نمی‌تواند حجم اطلاعات بالا را پردازش کند و تحمل صبر در برابر مشکلات را ندارد؛ متأسفانه فضای مجازی هم باعث شده است که فرزندان ما عجول بشوند و انسان عجول می‌خواهد سریع به همه چیز برسد و نمی‌تواند غرایز خود را کنترل کند.

کارشناس مسائل خانواده حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه والدین برای دادن گوشی و تبلت به بچه‌ها جلوگیری از عقده حقارت را بهانه می‌کنند، گفت: اولین عامل در ایجاد عقده حقارت غفلت از نیازهای عاطفی بچه‌هاست؛ پدر و مادری که یک بار به فرزند خود نگفته‌اند دوستت دارم باعث عقده حقارت در آنها می‌شود و دومین عامل نقص عضوی است که نتواند با آن کنار بیاید و سومین عامل لوس کردن بچه‌هاست.

وی با بیان اینکه روانشناسان می‌گویند بچه باید از کودکی با ناکامی بهینه مواجه شود، افزود: ناکامی بهینه یعنی همه خواسته‌های بچه برآورده نشود و بچه طعم ناکامی و تأخیر در برآورده شدن خواسته‌هایش را بچشد تا صبر پیدا کند.

همتی دلیل کم طاقتی بچه‌های امروز را مواجه نشدن با ناکامی در کودکی دانست و گفت: ما متأسفانه بچه‌های خود را عاقل بار نمی‌آوریم زیرا بچه‌ای که عاقل باشد ادب، حیا و مهارت حل مسئله را هم دارد. بنابراین، باید راهکارهایی را پیدا کنیم تا در فرزندان‌مان عقل را پرورش دهیم.

وی با بیان اینکه عقل با خودکنترلی، حیا و ادب ارتباط دارد و همه خوبی‌ها در عقل و همه بدی‌ها در جهل است، گفت: در روایت داریم که تا ۱۸ سالگی بین جنود عقل و جهل در فرزند ما ستیز است و در ۱۸ سالگی یا عقل حاکم می‌شود یا جهل، خدا نکند که در این سن جهل حاکم شود.

کارشناس مسائل خانواده حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه فرزندان خود را چگونه عاقل بار بیاوریم، گفت: مغز ما به تدریج رشد می‌کند و صد میلیارد سلول عصبی دارد و سلول‌های عصبی را که از دست بدهیم جایگزین نمی‌شود؛ ما از میانسالی به بعد سلول‌های عصبی را از دست می‌دهیم و اگر زیاد این سلول‌ها را از دست بدهیم مبتلا به آلزایمر می‌شویم.

پدر و مادر هر دو در تربیت فرزند سهیم باشند

وی گفت: پدر و مادرها باید هر دو در تربیت فرزند سهیم باشند و مدل کار تربیتی پدر و مادر متفاوت است و این درست نیست که کار تربیت فرزند را فقط بر عهده مادر بگذاریم زیرا پدرها کارکرد اعتماد بخشی دارند و بازی‌های جنبشی حرکتی را انجام می‌دهند که قدرت استدلال مغز را افزایش می‌دهد و پدرها غیر قابل پیش‌بینی هستند که این عقل فرزند را رشد می‌دهد.

همتی با بیان اینکه محیط پرورشی بچه‌ها باید غنی باشد، افزود: اسباب بازی‌های متنوع، بازی‌های مختلف مربوط به حواس پنج گانه و گروه همسالان در رشد فیزیکی عقل بچه ما تأثیر مثبت دارد.

دینداری با زور امکان‌پذیر نیست

وی با بیان اینکه خداوند در قرآن ۹۱۹ بار سؤال پرسیده و طرح سؤال کرده است، گفت: تحقیقات امروزه نشان داده است که سؤال قدرت تفکر را رشد می‌دهد و نباید از سؤالات بچه‌های خود فرار کنیم و آنها را به خاطر سؤال مؤاخذه کنیم بلکه باید دنبال پاسخ به سؤالات بچه‌ها باشیم.

کارشناس مسائل خانواده حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه دیندار کردن بچه‌ها با زور امکان‌پذیر نیست، یادآور شد: دینداری با استدلال و دلیل و منطق در کنار محبت، عاطفه و احساس اتفاق می‌افتد؛ بنابراین ما باید برای بچه ها از کودکی سؤال طرح کرده و داستان تعریف کنیم و بازی کنیم زیرا این سه ابزار، تعقل و تفکر بچه‌ها را رشد می‌دهد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: