کد خبر: 3986508
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۶
مشاور ارشد وزارت حج و اوقاف افغانستان با اشاره به اینکه هر لحظه در افغانستان شاهد هستیم که در ارتباط با نقض حقوق انسانی افراد توسط طالبان اتفاقات جدید رخ می‌دهد، گفت: سازمان‌های حقوق بشری در مقابل جنایت آن‌ها سکوت کردند یا به آسانی از کنار آن‌ها عبور می‌کنند.

به گزارش ایکنا از قم، محراب علی دانش، مشاور ارشد وزارت حج و اوقاف افغانستان، چهارم مردادماه در نشست «چالش‌های تروریسم و حقوق بشر در کشور افغاستان» که با محوریت بررسی عملکرد گروه طالبان و نسبت آن با حقوق بشر به‌صورت مجازی برگزار شد، در رابطه با تاریخچه طالبان، بیان کرد: طالبان یک گروه عمدتا طلبه بودند که بعد از پیروزی مجاهدان در افغانستان در سال ۱۹۹۲ دچار منازعاتی بین خودشان شدند و بدترین فجایع را در افغانستان رقم زدند.

وی با اشاره به اینکه آن‌ها در این شرایط با یک گروه کوچک اما افکاری تنگ و تاریک سر بیرون آوردند، اظهار کرد: طالبان با نگاه‌هایی وهابی و سلفی از جنوب شرق مانند خوارج جنگ نهروان وارد مجادلات افغانستان شدند.

مشاور ارشد وزارت حج و اوقاف افغانستان افزود: طالبان با یک روحیه قبیله‌گری وارد فاز سیاسی افغانستان شدند و در سال ۱۹۹۴ موفق شدند بسیاری از ولایت افغانستان را بگیرند و به محض ورود رفتارها و حرکات مبتنی بر رویه‌های افراطی اسلامی و متأثر از وهابیت و سلفی را از خود نشان دادند.

علی دانش با بیان اینکه نمونه این رفتارها قتل عام مردم در مزار شریف و کشتار هزاران انسان بی‌گناه بود که از آن به‌عنوان یک نوع نسل‌کشی یاد می‌‍‌شود، اظهار کرد: در سال ۱۹۹۸ فتوا می‌دهند که مردم هزاره و شیعه از دین خارج شده‌اند و قتل آن‌ها جایز و مال‌شان برای مجاهدان حلال است.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر شیعه و مردم هزاره جنایاتی نیز در حق تاجیک و ازبک مرتکب شدند، بیان کرد: بعد از اینکه از افغانستان خارج شدند و دوباره وارد شدند مردم تصور می‌کردند که آن‌ها تغییر بنیادین داشتند؛ اما شاهد هستیم به همان راه و روش سابق خود هستند و همان طالبانی هستند که هسته اولیه‌شان در مدارس پاکستان تحت نظر اساتیدی که تحت حمایت مالی و فکری عربستان بودند، شکل گرفتند.

طالبان شباهت زیادی با خوارج دارند

مشاور ارشد وزارت حج و اوقاف افغانستان اظهار کرد: طالبان معتقد هستند که حنفی هستند؛ اما حنفی و سلفی نیستند بلکه افکار آن‌ها متأثر از گرایش‌های مختلف است و شباهت زیادی با خوارج دارند؛ زیرا همان‌طور که خوارج محصول بحران بودند آن‌ها نیز محصول بحران هستند و رفتارها و رویه‌های آن‌ها با آموزه‌های دینی و فقه اسلامی سازگاری ندارد و آنها ذبح انسان با کارد را جایز می‌دانند.

وی با بیان اینکه در تاریخ می‌خوانیم که خوارج نصرانی‌ها را رها می‌‎کردند اما مسلمانانی را که با تفکرات آن‌ها مخالف بودند سر می‌بریدند، ادامه داد: جنایاتی از طالبان وجود دارد که سازمان حقوق بشر به آن‌ها دسترسی ندارد.

مشاور ارشد وزارت حج و اوقاف افغانستان با اشاره به اینکه مسئول بخش آسیایی حقوق بشر بیان می‌کند که رفتار طالبان نسبت به قبل شدیدتر شده است، افزود: طالبان مردها را مجبور می‌کند که ریش بگذارند و لباس افغانی بپوشند و زن‌ها را نیز تهدید می‌کند که بدون مَحرم از خانه خارج نشوند.

وی بیان کرد: سازمان‌های حقوق بشری در مقابل جنایت آن‌ها سکوت کردند یا به آسانی از کنار آن‌ها عبور می‌کنند.

مشاور ارشد وزارت حج و اوقاف افغانستان در پایان یادآور شد: هر لحظه شاهد هستیم که در ارتباط با نقض حقوق انسانی افراد توسط طالبان اتفاقات جدید رخ می‌دهد، در حالی که بر اساس قانون اساسی، قوانین بین‌المللی و شرعی باید به انسانیت و حقوق انسان‌ها احترام بگذارند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: