کد خبر: 3986592
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۲
عضو کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس گفت: با بررسی حوادث افغانستان از زوایای مختلف کاملاً مشهود است که مسبب اصلی این مشکلات آمریکا بوده و همه متوجه این شدند که این‌ها بازی سیاسی آمریکا است.

حوادث افغانستان بازی سیاسی آمریکا استبه گزارش ایکنا از قم، فداحسین مالکی عضو کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس امروز 4مردادماه در نشست «چالش‌های تروریسم و حقوق بشر در کشور افغانستان» در رابطه با حضور و عملکرد نظامیان خارجی و ارتباط آن با حوادث اخیر افغانستان گفت: شرایط فعلی افغانستان به‌گونه‌ای است که شاید در گذشته کمتر شاهد بوده‌ایم، پیشروی غیرقابل تصور طالبان و تصرف شهرها بدون هیچ مقاومتی بی‌سابقه بوده است.

وی ادامه داد: این اتفاقات شرایط کشور افغانستان را پیچیده کرده، مذاکرات را تحت شعاع قرار داده و باعث تضعیف دولت شده که نگرانی زیادی در بافت‌های قومی، زبانی و اجتماعی افغانستان ایجاد کرده است.

عضو کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجه افزود: با بررسی این مسئله از زوایای مختلف کاملاً مشهود است که مسبب اصلی این مشکلات آمریکا بوده و همه متوجه این شدند که این‌ها بازی سیاسی آمریکا بوده است؛ آمریکا از دو دهه قبل با مجوز سازمان ملل برای انجام دو مأموریت مبارزه با تروریسم و مواد مخدر وارد این کشور شد که در هر دو شکست خورد و در نهایت افغانستان را با شکست سنگین ترک کرد.

مالکی تصریح کرد: آمریکا که برای مبارزه با طالبان آمده بود و در اولین اجلاس دوحه به این گروه مشروعیت سیاسی داد؛ از این زمان ماهیت دولت کم‌رنگ شد و جایگاهش تضعیف شد، در نتیجه در اجلاس‌های بعدی که در مسکو و دوحه برگزار شد طالبان تعیین‌کننده و تأثیرگذار بودند.

وی بیان کرد: طالبان با این پیشروی‌ها نمی‌تواند ادعا کند تمامیت ارضی کشور را در اختیار دارد؛ حتی اگر به هدفش برسد تا کجا می‌تواند کشور را تحت اداره خودش بگیرد؟ این گروه مخالفان بسیاری در اقوام مختلف افغانستان دارند که هیچ‌یک از سیاست این‌ها را قبول ندارند.

مالکی با بیان اینکه این چند اقدام در راستای مقابله با تروریسم باید سریع صورت گیرد، گفت: اولین اقدام اجلاس وزیران خارجه شش کشور همسایه و دو کشور مهم منطقه، روسیه و هند، در ایران صورت پذیرد؛ حضور کشورهای تأثیرگذاری مثل روسیه، چین، پاکستان و هند در این اجلاس باعث ایجاد قوایی بسیار قدرتمندتر از آمریکا برای مقابله با طالبان می‌شود.

برگزاری اجلاس بین‌الافغان  و مشارکت کلان کشورهای همسایه

وی تأکید کرد: بحث بعدی اجلاس بین الافغان است که باید تمام گروه‌ها و جناح‌ها حضور داشته باشند؛ بعد از انتخاب دولت موقت با برگزاری انتخابات به مردم افغانستان فرصت دهند تا خودشان سرنوشت‌شان را مشخص کنند، اگر غیر این باشد و سیاست و کشور را به سمت جنگ‌های داخلی بکشانند، دیگر نمی‌شود شرایط کشور را کنترل کرد.

وی با اشاره به اینکه حتماً باید مشارکت کلانی در مجموعه کشورهای همسایه ایجاد شود، افزود: نظر ایران بر ثبات در تمامیت ارضی کشور افغانستان است؛ کشور افغانستان کشوری تاریخی است و روابط گسترده فرهنگی، زبانی، اعتقادی، تاریخی و... بین ایران و افغانستان وجود دارد پس ما اجازه نمی‌دهیم افغانستان میدان تاخت‌وتاز و جنگ باشد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: