فرهنگ‌سازی مصرف صحیح آب و برق در 700 مدرسه استان قم
کد خبر: 4139318
تاریخ انتشار : ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۵

فرهنگ‌سازی مصرف صحیح آب و برق در 700 مدرسه استان قم

بهینه‌سازی مصرف آب و برق با اجرای برنامه‌های آموزشی، نمایشی و ترویجی در ۷۰۰ مدرسه استان قم فرهنگ‌سازی می‌شود.

اجرای برنامه‌های مصرف صحیح آب و برق در 700 مدرسه استان قمبه گزارش ایکنا از قم، به نقل از روابط عمومی شرکت آبفای استان قم، شرکت‌های آب و فاضلاب و توزیع نیروی برق استان با همکاری آموزش‌وپرورش برنامه‌های مشترک آموزشی، ترویجی و فرهنگی را در مدارس قم اجرا می‌کنند.

این برنامه‌ها در راستای فرهنگ‌سازی مصرف بهینه آب و برق و با هدف اصلاح الگوی مصرف و نهادینه کردن فرهنگ استفاده بهینه در بین مدیران، مربیان، دانش آموزان و اولیا آن‌ها به انجام می‌رسد.

دانش‌آموزان و مدیران و مربیان مدارس در این برنامه‌ها که اجرای آن را «آقای جویا» مجری و بازیگر شبکه پویا و دیگر هنرمندان استانی بر عهده دارند در قالب نمایش، مسابقه و... با راهکارهای صرفه‌جویانه با ابزار و رفتار مناسب آشنا می‌شوند.

در هر مدرسه تعدادی از دانش‌آموزان به‌عنوان حامی آب و برق انتخاب می‌شوند که رابط شرکت‌های آب و برق هستند و صیانت و حفاظت از آب و برق را در مدارس بر عهده دارند که هماهنگ‌کننده برنامه‌های آموزشی ترویجی مدیریت مصرف آب و برق در مدارس ابتدایی استان نیز می‌باشند.

ایجاد سایبان برای کولرهای آبی، کاهش زمان استحمام، کنترل مرتب شیرها و اتصالات آب برای جلوگیری از نشتی و هدر رفت آب، عدم استفاده از آب برای نظافت حیاط و پیاده‌روها، استفاده از شیرآلات کاهنده مصرف آب از جمله نکاتی است که در این برنامه‌ها به دانش آموزان، آموزش داده می‌شود.

دانش‌آموزان با نقش برچسب انرژی در لوازم برقی، استفاده از نور طبیعی روز، خاموش کردن لامپ‌های اضافی و خاموش کردن لامپ‌ها هنگام اتمام کلاس درس و یا خروج از منزل آشنا می‌شوند.

یادآور می‌شود، این برنامه‌ها با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت‌های آب و فاضلاب و توزیع نیروی برق و آموزش‌وپرورش استان از آذرماه سال گذشته شروع شده و با اجرا در 700 مدرسه ابتدایی شهری و روستایی استان هم‌زمان با پایان سال تحصیلی به کار خود خاتمه خواهد داد.

انتهای پیام
captcha