کد خبر: 4102620
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۴
حجت‌الاسلام تراشیون تبیین کرد

ویژگی‌های نسل تراز قرآنی

سخنران حرم بانوی کرامت با بیان اینکه اگر بخواهیم نسل تراز را براساس هدف متعالی قرآن «وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنْسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ» تربیت کنیم، باید به شاخصه‌های مهم تربیتی توجه داشته باشیم، گفت: تحمل‌پذیری و تاب‌آوری، خانواده دوستی و ولایت‌پذیری، تربیت نسل صبور بر معصیت و گناه و سختی‌ها، مسئولیت‌پذیری و ایجاد آرامش درونی از جمله شاخصه‌هایی تربیت نسل تراز قرآنی است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید علیرضا تراشیون، سخنران حرم بانوی کرامت به گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سیدعلیرضا تراشیون، استاد حوزه علمیه در محفل معارفی حرم مطهر بانوی کرامت که شب گذشته،  پنجم آذرماه در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر برگزار شد، با بیان اینکه نظام فکری غرب براساس تمدن باطل خود به‌دنبال تحمیل و سلطه فرهنگی و تربیتی است، اظهار کرد: تمدن غربی در موضوع تربیت، جایگاه مربیان، والدین، روحانیان دینی و مدرسه را پایین می‌آورد، تا جایی که در محیط خانه نقش پدر و مادر در حد تأمین‌کننده نیاز زیستی تنزل پیدا می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه تمدن غربی با سلطه تربیتی ضمن خارج کردن فرزندانمان از مدیریت تربیت الهی و دینی، به‌دنبال لشکرسازی و سوق دادن تفکرها در مسیر اهداف باطل است، بیان کرد: یکی از تکالیف ما در این برهه حساس این است که ابزارهای آنها در حوزه تسلط و سلطه تربیتی را بشناسیم و برای آن راهکار داشته باشیم.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با اشاره به اینکه امروز با وجود رسانه‌ها، سلطه فکری و فرهنگی غرب آسان شده است، یادآور شد: با ابزارهای به‌روز رسانه‌ای در تک‌تک خانه‌های ما نمایندگانی دارند که فکر و ذهن فرزندانمان را درگیر امواجی از تفکرات باطل می‌کنند تا ما را با نسلی بی‌توجه به آموزه‌های دینی، اخلاقی و رفتاری روبرو کنند.

تراشیون با اشاره به اینکه در فرهنگ غربی ادب و احترام پدر فرزندی هیچ جایگاهی ندارد، بیان کرد: در تمدن غربی محوریت منفعت‌طلبی بوده، فرزندان تا جایی با خانواده همراه هستند که منفعت‌شان تأمین شود.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم نسل تراز را براساس هدف متعالی قرآن «وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنْسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ» تربیت کنیم، باید به ۳۰ شاخصه مهم تربیتی توجه داشته باشیم، گفت: اخلاق و رفتار انسان با اراده متعالی می‌شود و انسان بااراده در برابر گناه از خود ضعف نشان نمی‌دهد.

تراشیون تحمل‌پذیری و تاب‌آوری، خانواده دوستی و ولایت‌پذیری را از جمله شاخصه‌های تربیت اسلامی برشمرد و اظهار کرد: نظام مبتنی بر تمدن و فرهنگ غربی، برای کنترل جامعه، انسان‌ها را به سمت راحت‌طلبی سوق می‌دهد.

صبر بر معصیت و گناه از نکات مهم تربیت نسل الهی است

این کارشناس امور خانواده بر اهمیت تربیت نسل صبور در جامعه تأکید کرد و با بیان اینکه انسان عجول در تمام ساحت‌های زندگی آسیب‌پذیر خواهد بود، ادامه داد: معصیت و گناه با دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم درهم‌ آمیخته شده است؛ صبر بر معصیت و گناه از نکات مهم تربیت نسل الهی است.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت صبر در مصیبت و سختی‌های مسیر زندگی را مهم ارزیابی کرد و گفت: متأسفانه در بسیاری از مواقع به‌جای اینکه به فرزندانمان یاد دهیم در برابر سختی مقاوم بوده، مشکل و بحران را به سمت حل مسئله سوق دهند، بر ناتوانی آنها صحه گذاشته، دخالت‌های بی‌موردی در زندگی‌شان می‌کنیم.

وی با تأکید بر اینکه وضعیت زندگی امروز، به‌مراتب بهتر از زندگی‌های دوران گذشته است، اضافه کرد: متأسفانه در سبک زندگی‌های کنونی، صبر و طاقت بر سختی‌ها بسیار کم شده است؛ صبر پایه شکل‌گیری زندگی‌های خوب است.

تراشیون مسئولیت‌پذیری را از دیگر شاخصه‌های مدل تربیت دینی پرورش نسل و فرزندان دانست و گفت: انسانی که مسئولیت‌پذیر نباشد، با بزرگ‌ شدن مشکلاتش نیز بزرگ و مدل مسئولیت‌پذیری او حساس‌تر می‌شود.

مسئولیت‌پذیری ؛ مهم‌ترین شاخصه‌ نسل امام زمانی

وی مسئولیت‌پذیری را از مهم‌ترین شاخصه‌های نسل امام زمانی توصیف و تصریح کرد: انسان مسئولیت‌پذیر مقدمات ظهور صاحب‌الزمان(عج) که گسترش عدل و داد و تربیت انسان‌های صالح است را جزو رسالت‌های اصلی خود تنظیم می‌کند.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با اشاره به آیه شریفه «أَلاَ بِذِکْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ»؛ آرامش درونی را از شاخصه‌های مهم تربیت اسلامی دانست و ادامه داد: در مدل تربیت اسلامی، باید انسان‌هایی که از درون آرامش داشته، به دیگران آرامش می‌دهند، تربیت کنیم.

تراشیون با تأکید بر اینکه دنیا محل آسایش نیست و نظام فکری اسلام نیز بر کسب آرامش در زندگی تصریح دارد، یادآور شد: باید فرزندانمان را به‌گونه‌ای تربیت کنیم تا زن و شوهرهای آینده در کنار هم آرامش را تجلی داده، به «لِتَسْكُنُوا إِلَيْهَا» برسند چراکه انسان مؤمن آرامش‌بخش است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha