کد خبر: 4099662
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۱

خادمی که کتاب‌های خطی حرم بانوی کرامت را صحافی می‌کند + عکس

هنرمندی که طی 40 سال بیش از 10 هزار جلد کتاب خطی، سنگی و سربی را صحافی کرده است، گفت: بیش از 12 سال است که مدال افتخار خادمی در کتابخانه حرم حضرت معصومه(س) را بر سینه دارم و تا به امروز بیش از یک‌هزار و 600 کتاب خطی صحافی کردم.

استاد محمد اسماعیلیبه گزارش ایکنا از قم، به نقل از پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه(س)، کتابخانه حرم مطهر بانوی کرامت با بیش از ۱۳۰ هزار کتاب خطی، چاپ سنگی سربی، چاپی و کتاب‌های نفیس یکی از ارزشمندترین کتابخانه‌های کشور است که همواره نیاز به رسیدگی و مراقبت از خرابی و آسیب‌دیدگی دارد.

بخش صحافی کتابخانه فاطمی یکی از بخش‌های مهم این کتابخانه است که با حضور استاد محمد اسماعیلی از اساتید برجسته این هنر، از این گنجینه ارزشمند فرهنگی به نحو شایسته مراقبت می‌شود.

اسماعیلی که خود را طبیب کتاب می‌داند درخصوص مراحل صحافی کتاب می‌گوید: یک صحاف خوب با دیدن کتاب آسیب‌دیده دردش را می‌فهمد و بهترین شیوه را برای مرمت کتاب به‌کار می‌برد.

او که مسئولیت صحافی و مرمت کتب خطی و چاپ سنگی و سربی را برعهده دارد و در این زمینه مهارت خوبی پیدا کرده است، بیان می‌کند: اولین مرحله صحافی کتاب آفت‌زدایی از کتب خطی و سپس مرمت آن است که با توجه به میزان آسیب‌دیدگی آن از یک روز تا یک ماه ممکن است زمان ببرد.

وی بیان می‌کند که برخی کتاب‌ها آفت‌هایی دارد که زمان زیادی برای ترمیم آن لازم است و کتاب‌هایی که موریانه خورده است باید روی ورق به ورق کتاب ترمیم صورت بگیرد که گاها زمان‌بر است.

استاد اسماعیلی که تاکنون بیش از ۱۰ هزار جلد کتاب خطی و چاپ سنگی و سربی را صحافی کرده و حدود ۴۰ سال است که در کار مرمت و صحافی کتاب است، ادامه می‌دهد: من بیش از ۱۲ سال است که در این کتابخانه فعالیت دارم و کتاب‌های زیادی از جمله کتاب خطی بحارالانوار علامه مجلسی، کتب خطی بزرگانی مانند شیخ مفید و شیخ طوسی را صحافی کرده‌ام که ارزش افزوده زیادی هم از نظر معنوی و هم از نظر مادی برای حرم مطهر و این کتابخانه داشته است.

وی می‌گوید: بعد از مرمت نوبت به دوخت کتاب و سپس نوبت به تنظیم و جلدسازی می‌رسد که با جمع‌آوری جلد کتب قدیمی از ۴۰۰ سال قبل و بازطراحی آن در این کارگاه جلد مناسب هر کتاب تولید و بر روی آن کار می‌شود.

یادآور می‌شود، از تعداد یک‌هزار و ۹۰۰ جلد کتاب خطی موجود در کتابخانه فاطمی، تاکنون صحافی بیش از یک‌هزار و ۶۰۰ نسخه خطی توسط استاد اسماعیلی انجام شده است؛ همچنین تعداد زیادی از کتاب‌های گنجینه کتب چاپ سنگی و سربی و گنجینه قرآن‌های خطی کتابخانه فاطمی نیز توسط استاد اسماعیلی انجام شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha