کد خبر: 4076579
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۰

پویش «صباحاً و مساءً» به‌همت مسجد جمکران برگزار می‌شود

مسجد مقدس جمکران، با هدف مواسات با امام عصر(عج) و ترویج و تحکیم سنت سوگواری بر مصیبت اسارت، پویش «صباحا و مساء» را برگزار می‌کند.

به گزارش ایکنا از قم، به نقل از پایگاه خبری تحلیلی جمکران، همه ساله پس از پایان یافتن دهه اول محرم، شور عزاداری‌ها از تب و تاب می‌افتد و سوز و گدازها رو به سردی می‌رود. این در حالی است که یکی از جانگدازترین مصائب اهل بیت(ع)، یعنی مصیبت اسارت آل الله تازه از این روز آغاز می‌شود؛ مصیبتی که امام عصر(عج) هر صبح و شام برآن خون گریه می‌کند.

مسجد مقدس جمکران، با هدف مواسات با امام عصر(عج) و ترویج و تحکیم سنت سوگواری بر مصیبت اسارت، به برگزاری پویش «صباحا و مساء» اقدام کرده است.

نام این پویش برگرفته از زیارت ناحیه مقدسه است و اشاره به فرمایش امام عصر(عج) دارد که: «فَلَأَنْدُبَنَّکَ صَبَاحاً وَ مَسَاءً وَ لَأَبْکِیَنَّ لَکَ بَدَلَ الدُّمُوعِ دَما: جدّ غریبم! … من هر صبح و شام بر تو ندبه می‌‏کنم و به جاى قطرات اشک بر تو خون می‌گریم».

بنا به نقل کتاب عبقری الحسان، آن مصیبتی که امام عصر(عج) هر صبح و شام بر آن خون گریه می‌کنند مصیبت اسارت است. (العبقری الحسان، ج‏2، ص458)

در پویش «صباحا و مساء» از مخاطب دعوت می‌شود تا با کاروان اسرا چهل روز همراه شود و منزل به منزل، با شنیدن مصائب جانسوز کاروان، هم‌نوا با امام عصر(عج) بر این مظلومیت اشک بریزد و سپس برای روزگار ظهور دست به دعا بردارد.

مصائب کاروان اسرا، بر اساس منابع معتبر تاریخی در چهل قسمت به شکل فایل صوتی، تنظیم و تدوین شده است و هر روز یک قسمت در پایگاه‌های مجازی مسجد مقدس جمکران (سایت، تلگرام، ایتا) منتشر می‌شود.

پویش «صباحا و مساء» از سه‌شنبه هجدهم مردادماه، مصادف با یازدهم محرم آغاز می‌شود و به مدت چهل روز یعنی تا اربعین حسینی ادامه دارد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha