کد خبر: 3937239
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۰
روانشناس بالینی مسائل کودک و نوجوان گفت: برای تربیت کودکان و انتظار رفتار سالم از آنان در بزرگسالی، باید با کودکان خود تعامل مثبت داشته باشیم.
ارکان تربیت کودک/ نقش تعامل مثبت والدین با کودکان در تربیت آن‌هابه گزارش ایکنا از قم به نقل از پایگاه خبری دفتر تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام نصیر عابدینی، 4 آذرماه در دومین جلسه نشست آنلاین «کودک و رفتار سالم» که به همت مرکز آموزش‌های کاربردی معاونت فرهنگی و تبلیغی برگزار شد، به بیان نکاتی در خصوص راه و روش درست تربیت و مواجهه صحیح در قبال رفتارهای کودکان پرداخت. 
 
وی با بیان اینکه هر انسانی روزی در جایگاه پدر یا مادر قرار خواهد گرفت، گفت: برای رفتار سالم در کودکان باید اساس ایجاد کنندهِ رفتار سالم در کودک را به خوبی محکم کرد؛ زمان پی‌ریزی جهت ایجاد رفتار سالم در کودک همان سه سال اول زندگی بوده که زمانی طلایی است. 
 
روانشناس بالینی مسائل کودک و نوجوان تصریح کرد: در سه سال مذکور، ما دو فاز رشدی در کودکان داریم؛ فاز اول از نوزادی تا یک سالگی است، فاز دوم از سن یک تا سه سالگی می‌باشد؛ در فاز اول، شش ماه اول آن خیلی مهم است، چرا که طرحواره ذهنی کودک با توجه به محیط شکل می‌گیرد. 
 

طرح‌واره منفی برای کودکان

وی افزود: به دلیل آنکه مادر در شکل‌گیری طرح‌واره ذهنی کودک مؤثر است، در صورت عدم بر طرف شدن نیازها، یک تصویر در ذهن کودک شکل می‌گیرد که «من خواستنی نیستم». 
 
عابدینی اظهار کرد: کودکانی که نیاز عاطفی آنها برطرف نشود، اختلالی به نام مهرطلبی یعنی «مرا باید بخواهد» در رفتارشان شکل می‌گیرد؛ این کودکان نیاز دیگران را به نیاز خودشان ترجیح می‌دهند، برای رفع این اختلال که موجب رفتار ناسالم می‌شود، یک آنتی ویروس به نام «دلبستگی ایمن» داریم که باید کودک را دوست داشت و برای شکل گیری دلبستگی ایمن باید دو کار کرد؛ اول، مادر در دسترس باشد، یعنی در سه سال اول فقط خودش کودک را در اختیار داشته باشد و دوم نیازهای کودک را به خوبی بشناسد.
 
وی گفت: مهمترین نیاز، نیاز ارتباطی است یعنی برای کودک بستری فراهم شود که نیازهای ارتباطیش شکل بگیرد؛ در این صورت، طرحواره ذهنی کودک مثبت می‌شود و دیگر احساس نمی کند من بی‌ارزش هستم یا من خواستنی نیستم یا دنیا جای خطرناک است یا مادرم بد است.
 

دنیا را با زاویه دید کودک ببینیم

روانشناس بالینی مسائل کودک و نوجوان با اشاره به انواع نیازهای ارتباطی، نقش والدین در خوشبختی فرزندان را امری مهم برشمرد و تصریح کرد: مادر باید آینه باشد؛ آینه تصویر را بازتاب و انعکاس می‌دهد، اگر کودک ذوق می‌کند؛ مادر هم ذوق کند، اگر بچه گریه می‌کند؛ مادر نباید بی‌خیال باشد؛ دنیا را با زاویه دید کودک ببینیم، مثلاً در بازار بچه گریه می‌کند؛ می‌گوییم بچه چقدر بد خلق است، در صورتی که باید بازار را از دید کودک بنگریم. 
 
وی، تعامل مثبت را مهمترین نیاز کودکان دانست و خاطرنشان کرد: تعامل مثبت با انجام سه کار به دست می‌آید؛ اول اینکه محبت فیزیکی مثل در آغوش گرفتن فرزند را فراموش  نکنیم؛ گام دوم، محبت کلامی است، یعنی والدین از جملات عاطفی در ارتباط با کودکان خود استفاده کنند و سوم اینکه در زمان‌های طلایی مانند زمان بازی کردن که به کودک خوش می‌گذرد، مطالب تربیتی خود را به او ارائه دهیم.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: