کد خبر: 4059112
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۴

رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان با اشاره به اینکه این سازمان به‌عنوان زیرمجموعه‌ای از جهاددانشگاهی از 10 مرکز تشکیل شده است که بعد از دارالقرآن قدیمی‌ترین مرکز قرآنی کشور است. گفت: همچنین خبرگزاری قرآنی ایکنا از دیگر مجموعه‌های این نهاد دانشگاهی است که با فعالیت در تمامی استان‌ها و 37 کشور، اتفاق ممتازی را در عرصه رسانه رقم زده است.

محمدحسین حسنی رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشوربه گزارش ایکنا از قم، محمدحسین حسنی، رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور در دیدار با حجت‌الاسلام کریمی والا، معاون فرهنگی دانشگاه قم که امروز دوم خردادماه در دانشگاه قم انجام شد، اظهار کرد: جهاد‌دانشگاهی فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه را سال 60 آغاز کرد و متکفل برگزاری مسابقات قرآنی بود؛ در طی دیدار فرهنگی با رهبر معظم انقلاب، ایشان فرمودند کار بر زمین افتاده را بردارید و با این سیاست بسیاری از اقدامات فرهنگی و دینی که از ابتکارات جهاد بود به سایر حوزه‌ها و نهادها منتقل شد.
 
وی با بیان اینکه فعالیت‌های دینی جهاد‌دانشگاهی بر محور قرآن شکل گرفته است، گفت: سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور به‌عنوان زیرمجموعه‌ای از جهاددانشگاهی از 10 مرکز تشکیل شده است که بعد از دارالقرآن قدیمی‌ترین مرکز قرآنی کشور است. همچنین خبرگزاری قرآنی ایکنا از دیگر مجموعه‌های این نهاد دانشگاهی است که با فعالیت در تمامی استان‌ها و 37 کشور، اتفاق ممتازی را در عرصه رسانه رقم زده است. این خبرگزاری حول محور قرآن با استفاده از خبرنگاران همان کشورها براساس موقعیت جغرافیایی تولید محتوا می‌کند که شاهد اقبال خوبی از سوی مردم هستیم.
 
رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور بیان کرد: 10میلیون و 400 هزار نفر مخاطب در شعبه فرانسه ایکنا داریم و شاهد 30 میلیون بازدید هستیم. همچنین زبان‌های عربی، انگلیسی، آلمانی و پرتغالی از جمله زبان‌هایی هستند که برای آنها تولید محتوا انجام می‌شود. بخش بین‌الملل دفتر رهبر معظم انقلاب ابلاغ کردند که اولویت‌های زبانی را با سیاست‌های دفتر منطبق کنیم که در این راستا به‌زودی شاهد پیشرفت‌هایی در این زمینه هستیم.
 
وی با تأکید بر اینکه ایکنا فرصت بی‌نظیری است که می‌توان با همکاری دانشگاه قم و بهره‌مندی از ظرفیت اندیشمندان و اساتید این دانشگاه، محتوای اصیل برای سایر زبان‌ها تولید کرد، گفت: باید در فضای مجازی بتوانیم حقایق را در دسترس مخاطب قرار دهیم که در جهت تحقق این مهم برنامه‌ریزی مفصلی انجام شده است، از جمله اینکه در گروه بازآفرینی ترجمه، محتواها با زبان مخاطب و به‌روز ترجمه شود.
 
مدیرعامل خبرگزاری ایکنا با اشاره به فعالیت‌های ویژه این مرکز در ایام‌های مناسبتی، اظهار کرد: همزمان با ماه مبارک رمضان با کمک اساتید مسلط به زبا‌ن‌های خارجی و فعال، درس‌گفتارهای 3 تا 5 دقیقه‌ای به 14 زبان در حوزه‌های مختلف قرآنی و معرفتی ارائه شد.
 
وی گفت: از فرصت فضای مجازی می‌توان برای کل دنیا بهره گرفت؛ در کنار این مهم تبلیغ بین‌المللی قرآن در فضای مجازی از سوی دفتر رهبر معظم انقلاب به سازمان قرآنی دانشگاهیان واگذار شده است.
 
رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان با ابراز امیدواری جهت بهره‌مندی از ظرفیت‌های دانشگاه قم در سایه حمایت و همراهی معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی، افزود: فعالیت مرکز مطالعات میان‌رشته‌ای قرآن کریم از دانشگاه قم آغاز و سپس به تهران منتقل شده است که در همین زمینه می‌توان با دانشگاه قم و گروه قرآنی این دانشگاه همکاری کرد.
 
حسنی ادامه داد: با 65 مؤسسه و دانشگاه خارج کشور تفاهم‌نامه همکاری داریم که به برکت قرآن و طبق مشی و سیره رهبر معظم انقلاب در مسائل اختلافی وارد نمی‌شویم و همه را حول محور قرآن گردهم می‌آوریم.
 
وی با اشاره به فعالیت مرکز رشد و شکوفایی فناوری‌ها و هنر قرآنی در سازمان قرآنی دانشگاهیان، گفت: می‌توان کارهای مشترکی در حوزه تجاری‌سازی محصولات قرآنی و کسب‌وکارهای قرآنی همراه با دانشگاه قم رقم زد. این ارزشمند است که دانشگاه قم به این مهم رسیده که مشکلاتی در زمینه جذب دانشجویان و جوانان به قرآن وجود دارد.
 
حسنی با اعتقاد به اینکه در فضای دانشگاهی مردمی‌سازی فرهنگ باید مورد توجه قرار بگیرد و ار فضای دولتی خارج شود، بیان کرد: طرح دانشجو معلم قرآن یکی از اقداماتی است که در راستای ترویج قرآن مورد توجه سازمان قرآنی دانشگاهیان است. دانشجویانی که به روانخوانی قرآن آشنایی دارند این دوره را با حضور اساتید برجسته گذرانده و در پایان هر کدام باید 40 نفر را در خوابگاه‌ها تربیت کنند که پیشنهاد ‌‎می‌کنم دانشگاه قم نیز در اجرای این طرح مهم همکاری کرده تا مشکل روانخوانی قرآن میان دانشجویان مرتفع شود.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: