کد خبر: 4030089
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۱

رئیس بانک مرکزی امروز پنج‌شنبه 30 دی‌ماه در شهر مقدس قم با چند تن از مراجع عظام تقلید دیدار کرد که در این دیدارها بر حذف دریافت سودهای غیر مشروع توسط بانک‌ها و بانکداری بدون ربا تأکید شد.

آیت‌الله نوری همدانی مرجع تقلید شیعیانآیت‌الله العظمی نوری همدانی، مرجع تقلید شیعیان در دیدار علی صالح آبادی، رئیس بانک مرکزی که امروز 30 دی‌ماه در دفتر معظم له انجام شد، با تاکید بر ضرورت بانکداری بدون ربا، اظهار کرد: نگاه اسلام به مسائل اقتصادی بر حول محور تولید و اشتغال است، تقویت بنیه اقتصادی و خودکفایی کشور تنها در سایه رشد و شکوفایی صنعت، تجارت و کشاورزی ممکن است و از این رو باید به این موضوعات توجه ویژه‌ای داشته باشید.

انتقاد از گرفتن دیر کرد از سوی بانک‌ها

وی با انتقاد از گرفتن دیر کرد از سوی بانک‌ها، ادامه داد: قرآن دو گناه را بسیار نکوهش فرموده، نخست پذیرش ذلت و قبول سلطه استکبار و دوم ربا؛ چرا که بر اثر این دو گناه کرامت انسان ها از بین می‌رود و سبب ایجاد فقر در جامعه می‌شود از این رو در تدوین قوانین بانکی باید دستورات و موازین اسلامی به دقت مورد توجه قرار بگیرد.

وی بیان کرد: یکی از مشکلات بزرگ امروز بانک‌ها این است که در اسلام پول گرفتن برای تأخیر ادای قرض، حرام است ولی متأسفانه این مشکل در بانک‌ها معمول است؛ در حالی که نباید چنین باشد و بارها گفته‌ایم که دیر کرد نوعی ربا بوده و حرام است، بنده تا ریشه کنی ربا در این کشور برای تذکر دادن در هر زمانی مصمم هستم و به رؤساء قبلی بانک مرکزی هم گفته‌ام؛ با آقایان سیف و همتی مسئله اخذ دیر کرد تسهیلات توسط بانک‌ها را به عنوان ربای حرام مطرح کردیم و خواستیم دیرکرد را بردارند، اما نشد و نتوانستند.

نوری همدانی ‌یکی از مهمترین وظایف بانک‌ها را رونق بخشی به صنعت و تولید دانست و عنوان کرد: مشی اول بانک ها سپردن سرمایه به دست افراد با تجربه و متعهدی باشد که با ایجاد زمینه‌های تولید، کار آفرینی و اشتغال زایی به‌وجود بیاورند تا هم وضعیت معیشت مردم بهتر شود و هم سبب رشد اقتصادی کشور شود.

وی به بیان مشکلات اقتصادی موجود در جامعه پرداخت و با انتقاد از کاهش ارزش پول ملی کشور، یادآور شد: امروز باید تدابیری اندیشیده شود تا بتوانیم این خلأ را جبران کنیم؛ ارزش پول ملی ما در مقایسه با بسیاری از کشورهای پایین است، ما باید اشکالات موجود در این زمینه را رفع کنیم.زمانی با 30 هزار تومان می‌شد خانه خرید، اما الان یک کیلو میوه هم نمی‌دهند.

بانک مرکزی دست افرادی که قانون را دور می‌زنند از ذخایر بانک کوتاه کند

آیت‌الله ‌العظمی جوادی آملی، مرجع تقلید شیعیان نیز در دیدار علی صالح آبادی، رئیس بانک مرکزی که امروز 30 دی‌ماه در دفتر معظم له انجام شد، اظهار کرد: از نظر فلسفه و کلام، اصول اعتقادی، اصل اول است، اما از نظر جامعه شناسی، اقتصاد حرف اول را می‌زند؛ در اسلام، از «مال» به ستون فقرات یک ملت تعبیر شده، چرا که گاهی مشکلات اقتصادی باعث می‌شود حتی یک حکومت بزرگ سقوط کند.

وی افزود: دعای پیامبر گرامی اسلام در شعب ابی طالب این است که « اَللَّهُمَّ بَارِکْ لَنَا فِی اَلْخُبْزِ وَ لاَ تُفَرِّقْ بَیْنَنَا وَ بَیْنَهُ»؛ خدایا من می‌توانم شعب و سختی‌های آن را تحمل کنم اما ملت گرسنه را نمی‌شود در راه الهی نگه داشت و آن را اداره کرد. 

آیت‌الله جوادی آملی مرجع تقلید شیعیان

مرجع تقلید شیعیان ‌بیان کرد‌: در بیان قرآن کریم، مال عامل قیام یک ملت است اگر ملت بخواهد بایستد باید جیبش پر باشد، فقیر به معنای ندار نیست! بلکه کسی است که ستون فقراتش شکسته است، کسی که ستون فقراتش شکسته است حرف شنوی از حکومت ندارد.

آیت‌الله جوادی‌آملی عنوان کرد: بانک‌ مرکزی وظیفه بسیار سنگینی دارد، از کارهای اصلی بانک مرکزی این باشد که دست قانون دانانی که قانون را دور می‌زنند از ذخایر بانک مرکزی کوتاه کند؛ اختلاس های میلیاردی از افراد عادی ساخته نیست، این اختلاس‌ها با قلم افراد صورت می‌گیرد نه با زور اسلحه؛ لذا در خصوص اختلاس‌های صورت گرفته نیز، بررسی و آسیب‌شناسی شود که چگونه افرادی توانستند حق را باطل کنند و اختلاس صورت بگیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ابراز کرد: آبروی انسان امانت الهی است و انسان امین الله است، پیامبر دست کارگری را بوسید که برای خودش کار می‌کرد و کنار سفره خود می‌نشست؛ بر همگان واجب است که این مملکت را با کرامت اداره کنند و راه آن رونق تولید و اشتغال است.

مرجع تقلید شیعیان در پایان یادآور شد: ما به این کشور امیدواریم، شهیدان همانطور که در زنده بودن خود فکر جامعه خود هستند در آخرت و در برزخ نیز به فکر جامعه خود هستند و مرتباً برای مردم دعا می‌کنند، کشور چنین سرمایه معنوی عظیمی دارد؛ باید قدردان این سرمایه‌های عظیم معنوی و مادی بود و از آنها به بهترین نحو در راستای آبادانی این کشور بهره گرفت.

دریافت سودهای غیرمشروع از شبکه بانکی کشور حذف شود

آیت‌الله العظمی سیدمحمدعلی علوی گرگانی، مرجع تقلید شیعیان در دیدار با علی صالح آبادی، رئیس بانک مرکزی که امروز ۳۰ دی‌ماه در دفتر معظم له انجام شد، اظهار کرد: امیدواریم که کاستی‌هایی که در گذشته در بانک مرکزی دیده می‌شد برطرف شود.

وی با اشاره به رویه شبهه آلود دریافت سود بانکی، ادامه داد: باید تلاش کنید که دریافت سودهای غیر مشروع و یا جریمه های دیرکرد که بعضا نامشروع است از شبکه بانکی حذف شود و تمام کارهای بانکی در چهارچوب شرع انجام گیرد که در این راستا باید نظارت بر رویه بانکها و عملکرد بانکها باید تقویت شود.

آیت‌الله علوی گرگانی، مرجع تقلید شیعیان و صالح آبادی، رئیس بانک مرکزی

استاد سطوح عالی حوزه علمیه با اشاره به نقش و اهمیت اقتصاد در معیشت مردم بر ایجاد ثبات در بازار ارز و قیمت کالا یادآور شد: مردم در اضطراب و ناراحتی به سر می‌برند و از نوسانات قیمتی در بازار گلایه‌مند هستند؛ لذا باید تلاش کنید که ارز و قیمت‌ها در بازار به ثبات کافی برسد و از این نابسامانی‌ها عبور کنیم.

اعلام ارائه تسهیلات با سود 25 درصد زیبنده جمهوری اسلامی نیست

آیت‌الله سبحانی، مرجع تقلید شیعیان نیز در دیدار با صالح آبادی، رئیس‌کل بانک مرکزی که 30 دی‌ماه در مؤسسه امام صادق(ع) برگزار شد، اظهار کرد: همه باید کمک کنند تا بانکداری اسلامی که به‌نفع مردم و از دغدغه‌های دولت جدید است محقق شود.

وی با تأکید بر برچیده شدن ربا از بانک‌ها افزود: اعلام ارائه تسهیلات با سود 20 درصد و 25 درصد زیبنده جمهوری اسلامی نیست، باید کاری کرد که بساط این رباخواری برچیده شود.

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه بانک نباید تاجر باشد بلکه باید امانت‌دار مردم باشد، اضافه کرد: پول فراوان انسان را فریب می‌دهد، رئیس و کارمندان بانک باید واقعاً امین باشند تا شاهد اختلاس در کشور نباشیم.
آیت‌الله سبحانی، مرجع تقلید شیعیان و صالح آبادی، رئیس بانک مرکزی

استاد سطوح عالی حوزه علمیه یادآور شد: تعداد زیادی بانک در شهرها وجود دارد، این تعداد بانک چه ضرورتی دارد و آیا تعدد این بانک‌ها به‌صلاح کشور است؟ باید آسیب‌شناسی صورت بگیرد و در مورد فعالیت بانک‌ها برنامه‌ریزی شود.

توسعه بانکداری در چارچوب قواعد شرعی؛ دستور کار جدی بانک مرکزی در دوره جدید

علی صالح آبادی، رئیس بانک مرکزی در این دیدارها با اشاره به جایگاه رفیع شورای فقهی در سیستم بانکی، اظهار کرد: توسعه بانکداری در چارچوب قواعد شرعی و اسلامی، برای ما مهم و حایز اهمیت بوده و در دستور کار جدی بانک مرکزی در دوره جدید است.

وی با اشاره به ایجاد شورای فقهی بانک مرکزی و فعالیت‌های این شورا در سه سال گذشته، گفت: وظیفه شورای فقهی تطبیق رویه‌ها و قوانین بانکی با مبانی شرعی و فقهی است و در این دوره نیز تلاش کردیم با تقویت جایگاه شورای فقهی و دبیرخانه آن در بانک مرکزی، نسبت به گسترش فعالیت‌های این شورا اقدام کنیم.

‌صالح‌آبادی با اشاره به فعالیت‌های کمیته فقهی بورس تصریح کرد: موضوع توسعه بانکداری در چارچوب قواعد شرعی از دغدغه‌های این دوره است و در همین راستا کارگروه تخصصی شورای فقهی بانک مرکزی به منظور بررسی مسائل و مباحث کارشناسی و ارائه نظرات به شورای فقهی، در شهر قم تشکیل شده است.

وی یادآور شد: امیدوام به یاری خداوند بتوانیم شرایطی را فراهم کنیم که دغدغه مراجع و متدینین درخصوص امور بانکداری رفع شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: