کد خبر: 4008607
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۵
حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی مطرح کرد:

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه خداوند در آیه ۲۰۸ سوره بقره دستور به وحدت میان اهل ایمان می‌دهد، گفت: خداوند در قرآن صراحتاً فرموده است با هم در صلح و دوستی زندگی کنید.

زندگی مسالمت آمیز ادیان و مذاهب دستور قرآن استبه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی در سخنرانی شامگاه گذشته 5 آبان‌ماه در حرم مطهر بانوی کرامت در تفسیر آیه ۲۰۸ سوره مبارکه بقره، اظهار کرد: خداوند در این آیه دستور به وحدت میان اهل ایمان می‌دهد و می‌فرماید مؤمنین باید با هم زندگی صلح‌آمیز، داشته باشند.

وی با بیان اینکه دستور قرآن این است که مردم با هر دین و مذهبی باید مسالمت‌آمیز در کنار همدیگر زندگی کنند، گفت: بحث در رابطه با حقانیت ادیان و مذاهب باید در مجالس علمی مطرح شود و نباید این مباحث به درون جوامع کشیده شود و مردم بر سر اختلاف‌های دینی و مذهبی با یکدیگر بحث و جدال کنند.

استاد حوزه علمیه زندگی مسالمت‌آمیز ادیان و مذاهب را با حقانیت ادیان و مذاهب مختلف دو امر جداگانه دانست و افزود: زمانی که امام صادق(ع) در مدینه زندگی می‌کردند زنادقه هم در مدینه حضور داشتند و حتی مسلمانان را گاهی تمسخر می‌کردند ولی در کنار هم زندگی مسالمت‌آمیز داشتند و جنگ و دعوایی میانشان نبود.

وی افزود: ابوحنیفه و مالک ابن انس که دو نفر از صاحبان مکاتب اهل سنت هستند در زمان امام صادق(ع) در مدینه بودند و حتی گاهی در درس امام صادق(ع) هم شرکت می‌کردند اما در رفتار اجتماعی برخوردی با امام(ع) و شیعیان نداشتند.

رفیعی با بیان اینکه در زمان پیامبر(ص) تا زمانی که یهودیان متعرض مسلمانان نشده بودند زندگی صلح‌آمیزی میان آنان و مسلمانان وجود داشت، بیان کرد: دختر دبیرستانی و فردی که در نماز جمعه شرکت می‌کند چه جرمی مرتکب شده است که باید در افغانستان کشته شود در حالی که خداوند در قرآن صراحتاً فرموده است با هم در صلح و دوستی زندگی کنید.

وی با بیان اینکه در ادامه آیه ۲۰۸ بقره آمده است که از گام‌های شیطان پیروی نکنید، افزود: اینکه خداوند می‌فرماید از گام‌های شیطان پیروی نکنید یعنی شیطان را الگوی خود قرار ندهید و با شناخت دستورات شیطان با آنها مقابله کنید.

استاد حوزه علمیه با تأکید بر اینکه کشاندن انسان به گناه کار آسانی است و نفس انسان به دنبال آزاد بودن و فرار از محدودیت است، گفت: به همین خاطر خداوند مقابل یک شیطان هزاران پیامبر را مبعوث کرده است ولی هنوز هم بیشتر مردم از شیطان پیروی می‌کنند و به حرف پیامبران و اولیای خدا گوش نمی‌دهند.

وی دو گام مهم شیطان را وعده دادن به فقر و امر کردن به فحشا دانست و تصریح کرد: خداوند می‌فرماید از ترس فقر ازدواج را به تأخیر نیندازید و یا از ترس فقر فرزندان خود را نکشید زیرا من روزی می‌دهم اما متأسفانه آمار سقط جنین و طلاق در کشور هر روز بالا می‌رود و در مقابل آمار ازدواج و نرخ رشد جمعیت کاهش پیدا کرده است.

رفیعی گفت: در روایت داریم که شیطان نیروهای خود را جمع کرد و گفت با سه چیز در انسان‌ها نفوذ کنید که اول شکم، دوم شراب و سوم شهوت است. با نگاه به آمار جرائم شاهدیم که اکثر جرائم به خاطر همین سه چیز است که اسلام فرموده از آن پرهیز کنید.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: