کد خبر: 4005180
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۰
آیت‌الله اعرافی:

مسلمانان از کنار حادثه قندوز به سادگی عبور نمی‌کنند

امام جمعه موقت قم گفت: دنیا و مسئولان افغانستان به سادگی از کنار حادثه قندوز گذشتند اما مسلمانان از آن به سادگی عبور نخواهند کرد.

به گزارش ایکنا از قم، آیت‌الله علیرضا اعرافی امروز 23 مهرماه در خطبه‌های نماز جمعه قم، با اشاره به اتفاقات و تحرکات مرزهای شمال غربی کشور، افزود: ایران در جنگ قره باغ در کنار جمهوری آذربایجان ماند و بر مبنای اصول اسلامی و حقوق بین الملل از حاکمیت این کشور بر منطقه قره باغ دفاع کرد؛ جمهوری اسلامی در جنگ اخیر با جمهوری ارمنستان همراه شما باقی ماند و از شما حمایت کرد.

وی ادامه داد: ما از حضور اسرائیل و آمریکا در مرزهای خودمان نگرانیم این نگرانی را برطرف کنید و اقتدار و حاکمیت ایران را محترم بشمارید و مانع از یکه تازی آنها در درون سرزمین‌های اسلامی شوید.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: مردم جمهوری آذربایجان اشتراکات دینی، قومی، زبانی و مذهبی بیشماری با ایرانیان دارند و ما آنها را در دل و جان خود می‌دانیم و فاصله‌ای بین خود و آنها احساس نمی‌کنیم.

وی با اشاره به حادثه ترویستی در قندوز افغانستان، بیان کرد: دنیا و مسئولان افغانستان به سادگی از کنار این حادثه گذشتند اما مسلمانان از آن به سادگی عبور نخواهند کرد.

اعرافی ادامه داد: طالبان در قبال این حادثه مسئول است علاوه بر آن آمریکا نیز در این رخدادهای ترویستی مسئولیت دارد؛ دنیای استکبار با ایجاد گروهک‌های ترویستی می‌خواهند جهان اسلام از تشتت و اختلافات داخلی خارج نشوند.

عضو فقهای شورای نگهبان رهبری با دعوت از طالبان برای در پیش گرفتن اصول منطقی حکمرانی، گفت: ما معتقد هستیم همه گروه‌ها، اقوام و مذاهب در تشکیل حکومت باید سهیم باشند؛ نمی‌شود که یک قوم بقیه را کنار بزند و بخواهد یکه تازی کند این شدنی نیست.

اعرافی همچنین با اشاره به مذاکرات اخیر بین ایران و سعودی‌ها ابراز کرد: در این مذاکرات سه موضوع محوری حل و فصل جنگ یمن، آزادی زندانیان سیاسی و مذهبی محبوس در زندان و امور مربوط به حج و زیارت و پرداخت دیه به متوفیان حادثه منا تعیین تکلیف و مورد توجه باشد.

مردم قم دست به ارشاد عمومی بزنند

امام جمعه موقت قم مسائل فرهنگی قم را را نیز مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: قم پایگاه معارف دینی، اخلاق، نجابت، اسلام، پاکی و عفاف و حجاب است.

به باور وی، برای حفظ جایگاه شهرقم در درجه اول باید مردم این شهر دست به کار شده و بخاطر حفظ عقاید و باورهای نسل‌های آینده دست به ارشاد عمومی بزنند.

اعرافی گفت: دستگاه‌های اجرایی، اداری، رفاهی و خدماتی باید محیط‌های خود را سالم سازی کنند و در کنار آن دستگاه‌های امنیتی باید با هرگونه فساد شبکه‌ای و زنجیره‌ای قاطعانه برخورد کنند.

امام جمعه قم همچنین شهادت امام حسن عسکری(ع) را مورد توجه قرار داد و یادآور شد: از این امام همام یکهزار و ۳۰۰ حدیث به همراه ۱۰۰ نامه و مکاتبه توسط ۳۰۰ محدث باقی مانده که یکی از مهمترین آنها نامه آن امام به مردم قم است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha