کد خبر: 3990218
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۳
یادداشت/

مدیر پژوهشکده امام حسین(ع) و مناسک آئینی در یادداشتی بیان کرد: همه‌گیری کرونا آزمونی شبیه به پذیرش حکم قمه‌زنی است. برگزاری مجالس حسینی به شیوه سابق، در محیط‌های سربسته و متراکم، هم عقلا، هم عرفا، هم قانونا، و هم شرعا نامشروع است، کسانی که ادعای انقلابی‌گری و ولایتمداری دارند از پذیرش این مسئله شانه خالی نکنند.

کرونا؛ آزمونی از جنس قمه‌زنی برای انقلابی‌هابه گزارش ایکنا از قم، متن یادداشت حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی وافی مدیر پژوهشکده امام حسین(ع) و مناسک آئینی که در اختیار ایکنا قرار داده‌است، به شرح زیر است:

«بسمه تعالی

استاد شهید مرتضی مطهری نقل می‎كنند كه: «یادم هست در سال‎هایی كه در قم بودم در آنجا هم یك نمایش‎ها و شبیه‎های خیلی مزخرفی در میان مردم بود، سال‎های اول مرجعیت مرحوم آیت‌الله بروجردی (رضوان‌الله علیه) بود كه قدرت فوق‎العاده داشتند. قبل از محرم بود. به ایشان گفتم وضع شبیه‎خوانی ما این جور است. دعوت كردند، تمام رؤسای هیئت نزد ایشان آمدند. از آنها پرسیدند: شما مقلد چه كسی هستید؟ همه گفتند ما مقلد شما هستیم. فرمودند: اگر مقلد من هستید، فتوای من این است كه این شبیه‎هایی كه شما به این شكل در می‎آورید حرام است. با كمال صراحت به آقا عرض كردند كه آقا ما در تمام سال مقلد شما هستیم الّا این سه چهار روز كه ابداً از شما تقلید نمی‎كنیم. گفتند و رفتند و به حرف مرجع تقلیدشان اعتنا نكردند. این نشان می‎دهد كه هدف، امام حسین(ع) نیست. هدف، اسلام نیست. نمایشی است كه از آن استفاده‎های دیگری و لااقل لذتی می‎برند.»

پس از انقلاب برخی هیئت‌ها و گروه‌های عزادارای در ایام محرم و صفر اقدام به قمه‌زنی می‌کردند، هنگامی که فتوای رهبری مبنی بر حرمت قمه‌زنی صادر شد، آنها با استدلالی شبیه به استدلال فوق قمه‌زنی را تعظیم شعائر حسینی می‌دانستند و حاضر به پذیرش این ممنوعیت قانونی نمی‌شدند اما معترضان می‌گفتند حتی اگر بپذیریم که قمه‌زنی باعث ضرر زدن به خود نمی‌شود، به‌خاطر اینکه تصویر مذمومی از عزاداران در انظار بیگانگان ایجاد می‌کند، مشمول حرمت می‌شود.

تقابل بین موافقان و مخالفان قمه‌زنی معمولا بین اقشار مخالف و موافق نظام در می‌گرفت، اکنون باید بگوییم همه‌گیری ویروس کووید-19 آزمونی شبیه به پذیرش حکم قمه‌زنی را مقابل عزاداران ولایتمدار و انقلابی قرار داده است؛ نه تنها یقین داریم که در صورت بی‌توجهی به شرایط انتقال ویروس کرونا عواقب مرگباری برای خودمان و اطرافیانمان رقم می‌زنیم، بلکه عدم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی آنچنان‌که عرف تخصصی و عمومی اقتضا می‌کند قطعا باعث وهن جماعت‌های متدین و پیروان حسینی خواهد شد، همانطور که هردو مورد را تاکنون به وضوح شاهد بوده‌ایم.

از این گذشته، نه تنها مجاری قانونی کشور رسما و علنا مقررات مشخصی را در این باره اعلام کرده‌اند، رهبری هم از باب تاکید اعلام کرده‌اند که آنچه ستاد ملی کرونا و نهادهای متصدی سلامت کشور اعلام کنند باید رعایت شود.

با در نظر گرفتن همه موارد فوق، یعنی اینکه یقین داریم برگزاری مجالس حسینی به شیوه سابق، در محیط‌های سربسته و متراکم، هم عقلا، هم عرفا، هم قانونا، و هم شرعا نامشروع است، هیچ معنا ندارد که کسانی که ادعای انقلابی‌گری و ولایتمداری دارند باز هم با انواع و اقسام استدلال‌های مغالطه‌آمیز سعی کنند از پذیرش این مسئله شانه خالی کنند.

آری، کرونا آزمونی از جنس «قمه‌زنی» مقابل انقلابی‌ها قرار داده است تا مشخص شود در چند روز از سال مقلد ولی فقیه و پایبند به اقتضائات انقلابی‌شان هستند، یا اینکه دیگر گروه‌ها را بخاطر عمل به تشخیص شخصی‌شان به بی‌دینی متهم نکنند.»

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: