کد خبر: 3986062
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۷
آیت‌الله علوی بروجردی بیان کرد:
تولیت مسجد اعظم قم با انتقاد از هجمه‌هایی که به هیئت‌های مذهبی وارد می‌شود، گفت: در کشور شاهد تجمع‌های بسیاری در ایام کرونا هستیم که متأسفانه توجه خاصی به آنها نمی‌شود، اما به محض اینکه هیئتی برگزار شده، از جوانب مختلف هجمه وارد می‌شود؛ البته که رعایت موارد بهداشتی ضروری است، اما نباید با غرض‌ورزی‌ها، دستگاه امام حسین(ع) را تضعیف کنیم.

به گزارش ایکنا از قم، آیت‌الله سیدمحمدجواد علوی بروجردی، استاد برجسته حوزه علمیه قم، ظهر امروز، دوم مردادماه در مراسم رونمایی از کتاب مقتل‌الحسین(ع) که در مسجد اعظم حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد، اظهار کرد: امروز عاشورا و مرجعیت باعث بقای شیعه شده است و رویارویی فضیلت و رذیلت در حادثه عاشورا مهم‌ترین نکته است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: امام حسین(ع) به برخی از اصحاب خود سفارش می‌کردند که اتفاقات کربلا را نقل کنند و در این راستا حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) برای این کار مأموریت ویژه داشتند. اگر ناقلین حکایت‌های کربلا نبودند، این رویداد فراموش می‌شد و مهمترین شخصیت‌هایی که حادثه عاشورا را ماندگار کردند، حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) بودند.

علوی‌بروجردی با بیان اینکه اهل بیت(ع) بر اقامه عزا بر سیدالشهدا(ع) تأکید کرده‌اند، بیان کرد: ائمه مدام به اقامه عزا برای امام حسین(ع) می‌پرداختند و این ذکر مصیبت‌ها خاص ایام محرم نبود، امام صادق(ع) در هر بهانه‌ای عزای امام حسین(ع) را برپا می‌کردند، بعد از ایشان علمای دین همواره به ذکر وقایع عاشورا اهتمام خاصی می‌ورزیدند.

وی مقتل‌خوانی را از کارهای مهم در بین بزرگان سلف دانست و بیان کرد: خوشبختانه در حال حاضر در قم هم این کار در حال انجام بوده و امیدواریم این مهم رو به توسعه باشد البته در عراق رسم مقتل‌خوانی متداول‌تر از ایران است.

وی با انتقاد از هجمه‌هایی که به هیئت‌های مذهبی وارد می‌شود، ادامه داد: در کشور شاهد تجمع‌های زیادی در ایام کرونا هستیم اما متأسفانه توجه خاصی به آنها نمی‌شود، اما به محض اینکه هیئتی برگزار شده، از جوانب مختلف هجمه وارد می‌شود. البته که رعایت موارد بهداشتی ضروری است، اما نباید با غرض‌ورزی‌ها، دستگاه امام حسین(ع) را تضعیف کنیم. برخی از افراد می‌گویند که نباید روضه‌‌های مکشوف خوانده شود، اما با این سخن مخالف هستم؛ چرا که حوادث کربلا بسیار دردناک‌تر از سخنانی است که برای مردم بیان می‌شود.

تولیت مسجد اعظم قم با تأکید بر اینکه اگر هیئت‌ها و عزاداری‌ها نبودند، نشانی از دین و حوزه نبود، یادآور شد: منبری‌ها و مداحان در اقامه عزای سیدالشهدا(ع) نقش بسزایی دارند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: