کد خبر: 4117130
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۶
حجت‌الاسلام انصاریان:

دانش عالم بریده از خدا ظلمت است

سخنران حرم بانوی کرامت ضمن تأکید بر اینکه علم بدون ارتباط با خدا و عالم بدون ارتباط با خدا هیچ ارزش و فایده‌ای ندارد، گفت: علمی که نزد عالمان متصل به خداوند باشد، علمشان را عاشقانه برای تربیت مردم و رساندن مردم به بندگی خداوند متعال هزینه می‌کنند، بسیار ارزشمند و سودمند است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین انصاریان، سخنران حرم بانوی کرامتبه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین حسین انصاریان، استاد حوزه علمیه در محفل سوگواری سالروز شهادت امام هادی(ع) که شامگاه چهارم بهمن‌ماه در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر بانوی کرامت برگزار شد، با بیان اینکه همه موجودات عالم اعم از موجودات ظاهر و باطن هستی، برخوردار از ارزش و قیمت هستند، اظهار کرد: همه موجودات هستی ارزش و قیمت را از همان اتصال به وجود مقدس پروردگار می‌گیرند زیرا وجود ذات اقدس الهی جامع همه ارزش‌هاست و موجودات از طریق اتصال به الله کسب ارزش و قیمت می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه آیات قرآن کریم همه موجودات عالم اعم از موجودات عینی و شهودی را متصل به حضرت حق می‌داند، افزود: در توضیح این مسئله وجود مبارک امیرالمؤمنین علی(ع) درباره فرشتگان می‌فرمایند: «گروهی دائم برای عبادت خدا در قیام‌اند، گروهی دائم برای عبادت حضرت حق در سجودند، گروهی در رکوع و گروهی هم در دایره اطاعت از پروردگار مدبرات امر معبود هستند.»

سخنران محفل معارفی حرم مطهر بانوی کرامت گفت: بعضی از این فرشتگان که اتصالشان به پروردگار بسیار شدید است، خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید: «هرکس دشمن آن‌ها باشد کافر است»؛ خداوند در آیه اول سوره جمعه می‌فرماید: «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ يُسَبِّحُ لِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ الْمَلِكِ الْقُدُّوسِ الْعَزِيزِ الْحَكِيمِ؛ هر چه در آسمان‌ها و زمین است همه به تسبیح و ستایش خدا که پادشاهی منزه و پاک و مقتدر و حکیم است مشغول‌اند»؛ «یسبح» دلالت بر استمرار و وجود مقدس حضرت حق دارد.

چه کسانی تسبیح‌گوی حضرت حق هستند

این استاد حوزه‌های علمیه با بیان اینکه در زمینه تسبیح آنچه در آسمان‌ها و زمین است مطالب مختلفی ذکر شده است، اظهار کرد: هر آنچه در آسمان و زمین است، خداوند متعال را به پاکی از هر عیب و نقصی ستایش می‌کنند. در سوره اسراء آیه 44 آمده‎‌ است: «تُسَبِّحُ لَهُ السَّمَاوَاتُ السَّبْعُ وَالْأَرْضُ وَمَنْ فِيهِنَّ» حتی خود آسمان‌ها و زمین هم اهل تسبیح ذات اقدس الهی هستند؛ یعنی میلیاردها کهکشان و سحابی و میلیاردها ماه و خورشید در حال تسبیح ذات اقدس الهی و ستایش حق به پاکی و بی‌عیب و نقص بودن خداوند متعال هستند.

وی با تأکید بر اینکه تنها دو طایفه از موجودات علی‌رغم اینکه تمام سلول‌های بدنشان تسبیح‌گوی حضرت حق هستند، با پروردگار در عمل، ایمان و اخلاق قطع رابطه می‌کنند، تصریح کرد: دل‌ و جان طایفه‌ای موجودات هستی به اختیار و به سبب حکومت خواسته‌های نامشروع بر وجودشان و به خاطر شهوات نامشروع و نامعقول، از حضرت حق قطع رابطه کرده در کمال غفلت به سر می‌برند.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با اشاره به اینکه یکی از این طوایف برخی از جن‌ها و طایفه‌ای دیگر انسان‌هایی هستند که خود را بریده از پروردگار کرده‌اند، اظهار کرد: انسان‌هایی بودند، هستند و در آینده خواهند آمد که با پروردگار عالم هیچ رابطه قلبی، اخلاقی و عملی ندارد. در سوره نمل آیه 73 آمده است: «أَكْثَرَهُمْ لَا يَشْكُرُونَ»، شکر در این آیه به دلیل آیه شریفه 13 سوره سبأ که می‌فرماید: «اعْمَلُوا آلَ دَاوُودَ شُكْرًا»؛ به معنی عبادت و اطاعت است؛ تجلی و تحقق شکر و راه سپاسگزاری در گرو عمل به دستورات و خواسته‌های ذات قدس الهی است.

انصاریان یادآور شد: برابر با ارزیابی آیات قرآن کریم، به‌ویژه آیات قیامت و آیه شریفه 105 سوره کهف «أُولَٰئِكَ الَّذِينَ كَفَرُوا بِآيَاتِ رَبِّهِمْ وَلِقَائِهِ فَحَبِطَتْ أَعْمَالُهُمْ فَلَا نُقِيمُ لَهُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَزْنًا؛ آن‌هایی که بریده از پروردگار هستند، هیچ ارزشی ندارد و اصلا نمی‌توان بر ایشان قیمت‌گذاری کرد»؛ تنها در جامعه انسانی و جامعه جن‌، بریده از خداوند زندگی می‌کند.

وی با بیان اینکه انسان‌های صفر و بی‌ارزش هر آنچه کسب کرده‌اند نیز بی‌ارزش و مساوی با صفر محاسبه می‌شوند، تصریح کرد: قرآن کریم در مقایسه دانشمندانی که اتصالی با خدا ندارد، می‌فرمایند: «فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ الْكَلْبِ» که ارزشی ندارد و تنها کلبی که تعلیم‌ دیده و در مسیر آنچه یافته قدم برمی‌دارد، ارزش پیدا می‌کند.

سخنران محفل معارفی حرم مطهر بانوی کرامت ضمن تأکید بر اینکه علم بدون ارتباط با خدا و عالم بدون ارتباط با خدا هیچ ارزشی و فایده‌ای ندارد، اظهار کرد: علمی که نزد عالمان متصل به خداوند باشد، علمشان را عاشقانه برای تربیت مردم و رساندن مردم به بندگی خداوند متعال هزینه می‌کنند، بسیار ارزشمند و سودمند است. چنین عالمی در قیامت بسیار مورد توجه پروردگار عالمیان قرار می‌گیرد، به‌گونه‌ای که دین مبین اسلام نگاه کردن به چهره این عالم را عبادت می‌داند زیرا دانش این عالم نور است.

دانش عالم بریده از خدا ظلمت است

وی با اشاره به اینکه دانش عالمی که ارتباط خود را با خداوند متعال قطع کرده، ظلمت و همچون خنجری است که از پشت به دین و اهل دین اصابت می‌کند، اظهار کرد: کسی که حاکم و سلطان است و در دنیای امروز به آن رئیس‌جمهور می‌گویند اگر ارتباطی با پروردگار نداشته باشد همه ارتباط خود را با هوای نفس و خاسته‌های نامشروع نفسانی تنظیم خواهد کرد. از منظر قرآن کریم و نگاه امیرالمؤمنین(ع) نه‌ تنها چنین فردی بی‌ارزش است بلکه حکومتی که بر آن استوار شده نیز حکومت ابلیسی، زورگویی، استبداد و استعماری خواهد بود که هیچ ارزشی ندارد.

انصاریان گفت: در آیه چهارم سوره قصص آمده‌ است: «إِنَّ فِرْعَوْنَ عَلَا فِي الْأَرْضِ وَجَعَلَ أَهْلَهَا شِيَعًا»؛ در این آیه گردن‌کشی فرعون در ایجاد تفرقه در جامعه موردنظر است؛ حکومت نفس ننگین آدم‌کش تفرقه‌انداز هیچ ارزش ندارد.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه اگر ثروت اتصال به خداوند متعال نداشته باشد، بی‌ارزش است، یادآور شد: اتصال ثروت به خداوند متعال در گرو پرداخت زکات است؛ خمس، زکات، صدقه و بذل و عطا در راه الهی و هزینه در کارهای خیر و تقوا کابل و سیم‌هایی هستند که ثروت را به خداوند متعال متصل می‌کند. در این صورت نه‌ تنها ثروت بلکه صاحب این ثروت نیز از ارزش بالایی برخوردار می‌شود.

وی بیان کرد: ثروت حلال که گره‌خورده به بخل باشد هم مضموم است و ثروت حلال درآمیخته با بخل در قیامت همچون طوقی گداخته بر گردن صاحب ثروت آویخته خواهد شد و انسان همواره باید در زندگی خود سعی و تلاش کند تا اتصال خود را به ذات اقدس الهی برقرار و حفظ کند.

انصاریان به سه نوع اتصال ضروری به منبع نور هستی برای کسب معرفت الله اشاره کرد و افزود: منبع اولی که کابل وجودی ما برای کسب نور باید به آن وصل شود، پروردگار جهان و منبع دوم رسول‌الله(ص) و منبع سوم امام معصوم(ع) است. در آیه 59 سوره نساء آمده‌ است: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ وَأُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ»؛ علمای شرایع اسلامی، مبلغان این سه منبع و وصل‌کننده مردم به این سه منبع نورانی کسب معرفت الله هستند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha