کد خبر: 4087582
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۶

قرین شدن سیاست امروزی با انباشت قدرت و ثروت در دست زورگویان

آیت‌الله مکارم شیرازی، در پیامی که به همایش ملی سیره سیاسی امام رضا(ع) صادر کرد آورده است: امروزه مفهوم سیاست با مفاهیمی همچون فریبکاری، بی‌صداقتی، ظلم به مظلومان و انباشتن قدرت و ثروت در دست زورگویان قرین شده است و این نتیجه کار سیاستمداران نالایق است که از ارزش‌های اخلاقی و دینی فاصله گرفته‌اند، در حالی که سیاست نوع دیگری نیز دارد که همراه با رعایت ارزش‌های اخلاقی، معارف الهی و توصیه اولیای ربانی است.

آیت‌الله مکارم شیرازیبه گزارش ایکنا از قم، متن پیام آیت‌الله مکارم شیرازی به همایش ملی سیره سیاسی امام رضا(ع) که امروز دوم مهرماه در قم برگزار شد، به این شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحیم
 الحمدلله رب العالمین و الصلاة علی رسوله الأمین و آله الطاهرین لاسیما مولانا ابی الحسن الرضا علیه الاف صلوات المصلین

قبل از هر چیز از برگزار کنندگان این همایش که به نام حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (علیه آلاف التحیة والثناء) مزین گردیده، تشکر می‌کنم، همایشی که تلاش خواهد کرد تا به جنبه‌ای با اهمیت در زندگی امام رضا(ع) بپردازد.

سیاست بخشی از شئون امامت است و این مسئله در ایام ولایت عهدی امام هشتم(ع) به خوبی دیده می‌شود. امروزه با اوضاعی که در جهان به چشم می‌خورد مفهوم سیاست تا حدود زیادی با مفاهیمی همچون فریبکاری بی‌صداقتی، ظلم به مظلومان و انباشتن قدرت و ثروت در دست زورگویان قرین شده است و این چیزی جز نتیجه کار سیاستمداران نالایق که از ارزش‌های اخلاقی و دینی فاصله گرفته و در خدمت منافع ستمگران در آمده‌اند نیست، در حالی که سیاست نوع دیگری نیز دارد که همراه با رعایت ارزش‌های اخلاقی، معارف الهی و توصیه اولیای ربانی است.

این سیاست در واقع تدبیر زندگی مادی و معنوی مردم بر اساس آموزه‌های دینی و حکمتهای عقلانی است و از آلودگی‌های دنیوی و دسیسه‌های شیطانی به دور است ائمه معصومین(ع) داعیه‌داران چنین سیاستی بوده و بر رابطه میان دین و سیاست تاکید و آن را به پیروان خویش بلکه به همه سیاستمداران توصیه کرده‌اند که در سخنان امیرالمؤمنین(ع) در نهج‌البلاغه نمونه‌های بسیاری از آن را می‌توان یافت؛ امام رضا(ع) نیز در زمان کوتاهی از عمر شریف خویش که در مرو تبعید بوده و به اجبار ولایتعهدی مامون عباسی را پذیرفتند، چنین سیاستی را دنبال کرده و به آن توصیه می‌کردند. به تعبیر آن حضرت، الإمامُ: زِمامُ الدِّینِ و نِظامُ المُسلِمینَ، و صَلاحُ الدُّنیا، و عِزُّ المُؤمِنینَ بوار الکافرین.

امام رضا(ع) با پذیرش ولایتعهدی مامون از این جایگاه به عنوان رسانه‌ای در راستای نشر علوم اسلامی و تقویت پایه‌های عقیدتی دین و ایجاد فرصت مناظره با رهبران ادیان و مذاهب دیگر برای اثبات حقانیت دین مبین اسلام و تعمیق و گسترش تشیع در میان ایرانیان تلاش کردند.

بی‌تردید شناخت زوایای چنین سیاستی، مؤلفه‌ها، ارکان و پیامدهای آن از اهداف و دستاوردهای این همایش خواهد بود؛ ان شاء‌الله. بار دیگر برای همه دست اندرکاران و شرکت کنندگان این همایش آرزوی توفیق داشته و امیدوارم گام مهمی در زمینه مذکور بردارند.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

قم - ناصر مکارم شیرازی»

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha