کد خبر: 4077422
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۵
حجت‌الاسلام آقاتهرانی:

مشکلات وجودی خویش را از چشم محیط و وراثت نبینیم

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اراده ما است که بنیان زندگی را می‌سازد، گفت: متأسفانه همیشه عادت داریم که مشکلات وجودی خویش را بر عهده محیط و وراثت بیندازیم.

نماینده مجلس شورای اسلامیبه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی آقاتهرانی، استاد حوزه علمیه در مراسم عزاداری هیئت هنر و رسانه قم که شامگاه 19 مردادماه در مجتمع آموزشی هدایت با حضور اصحاب هنر و رسانه برگزار شد، با بیان این که از زمان تشکیل و تأسیس این محفل مذهبی شاهد رونق، شکوفایی و رشد آن هستیم، گفت: هنر یکی از ابزارهای مهم برای معرفی صحیح انسان و همچنین بستری مناسب جهت تبیین و پیاده‌سازی فرهنگ ایرانی اسلامی است.

نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه امیرالمؤمنین علی(ع) را معیار تمام و کمال خلقت انسان و مصداق کامل «احسن الخالقین» برشمرد و گفت: خداوند متعال حضرت علی(ع) را میزان عمل ما انسان‌ها معرفی کرده است؛ امام علی(ع) ترازوی عمل است. تمام وجود انسان را با امام علی و امامت و ولایت ایشان می‌سنجند.

وی افزود: مرحوم فاضل دربندی یکی از فضلای بزرگ از علمای شیعه است که در محبت اهل بیت(ع) شهره خاص و عام است. روزی در یک مجلس با مرحوم شیخ انصاری روبرو شد. در آن لحظه از ایشان سؤالی پرسید، مبنی بر اینکه سجده و بوسیدن آستان امیرالمؤمنین(ع) جایزه است؟ در اینجا شیخ انصاری نیز پاسخ رندانه‌ای دارد و در جواب گفت که بوسیدن آستان مبارک امام علی(ع) برای بنده و جنابعالی و افرادی چون من و شما حرام است؛ اینجا را حسن و حسین(ع) باید ببوسند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اراده ما است که بنیان زندگی انسان را می‌سازد، ولی متأسفانه همیشه عادت داریم که مشکلات را بر عهده محیط و وراثت بیندازیم.

وی با اشاره به اینکه در قیامت نمی‌گویند که محیط ما خراب بود یا مشکل وراثتی داشتیم. بله اگر کسی مشکلاتی دارد، باید آنها را با آنچه در قرآن و کلام اهل بیت(ع) بیان شده است حل کند، بیان کرد: قرآن می‌گوید که اگر محیط شما خراب است و توان اصلاح ندارید مهاجرت کنید و امورتان را اصلاح کنید، حق نداریم به این بهانه از زیر بار انسان بودن شانه خالی کنیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس تفکرات افرادی ماند «نیچه» از فلاسفه قرن نوزدهم را از مفاهیم انحراف‌آمیز در شناخت ابعاد تعالی و وجودی انسان برشمرد و تصریح کرد: دنیای مدرن گفتمانی را به عنوان یک اصل به دنیا غالب کرد، از جمله آنچه «نیچه» فهمی از اجتماع به دنیا ارائه کرده است که جامعه را به یک جامعه جنگی تشبیه می‌کند و وقتی این گونه می‌شود زورمندان عالم نیز چنین می‌کنند.

آقاتهرانی اظهار کرد: در مشکلات زندگی همه سعی می‌کنند آن را گردن یک دیگر بیندازند. مشکل این است که خودمان را روی ترازو نمی‌گذاریم و مقایسه کنیم؛ باید بگردیم فرصتی داشته باشیم خود را بیابیم، خدا ما را با امام علی(ع) می‌سنجد، ولی ما با چه چیزی خود را اندازه می‌کنیم.

وی در پایان با بیان این که امام حسین(ع) در واقعه کربلا فقط بخشی از ابعاد وجودی خود و نوع انسان را نشان داده است و فدا کردن جان در مسیر حفظ دین نمونه‌ای بارز از بعد عالی و والای وجودی انسان است، گفت: آیت‌الله بهجت بیان کردند که امام زمان(عج) در همین قرآن است با ما حرف می‌زند و ما هستیم که باید ببینیم چه می‌گوید، امام زمان(عج) در چاه نیست ما در چاه هستیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha