کد خبر: 4077769
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۳
علی سرلک پاسخ داد

چگونه از تعلقات نفسانی عبور کنیم؟

عضو هیئت علمی دانشگاه هنر زلال شدن روح و روان را پیش‌شرط عبور از تعلقات نفسانی برشمرد و گفت: مهم‌ترین مانع درجا زدن انسان و حرکت نکردن در مسیر ابدیت و معنویت خود فرد است، اگر انسان بخواهد می‌تواند این مسیر را در ظرف وجودی خود طی کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی سرلک، استاد حوزه و دانشگاهبه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین علی سرلک، استاد حوزه و دانشگاه در سومین و آخرین شب از مراسم سوگواری هیئت هنر و رسانه استان قم که شامگاه 21 مردادماه در مجتمع هدایت قم برگزار شد، با بیان اینکه خداوند متعال، جهان آفرینش را به یُمن وجود انسان آفریده است، گفت: انسان‌ محور عالم است، اگر خلقت انسان منقطع شود عالم آفرینش بی‌معنی می‌شود و اگر انسان نیز به خدا متصل نشود بی‌معنا و خالی از محتوا می‌شود. 

وی افزود: انسان بزرگ‌تر از تمام ظرف آفرینش است با این‌ وجود انسان در مسیر رسیدن به خداوند متعال در طول تاریخ بسیار راه و مقصد خود را گم‌کرده و بیراهه رفته است.

این کارشناس امور دینی ادامه داد: انسان برای ابدیت آفریده‌شده‌ است و اگر انسان هر راهی جز ابدیت و رفع تعلق را برگزیند زیان کرده و از هدف خلقت خود دور می‌افتد.

سرلک، سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را از افرادی یادکرد که مسیر ابدیت را به‌درستی تشخیص داده و همواره آماده شهادت بود، ابراز کرد: خداوند وجود انسان را برای خودش طراحی کرده و شایسته نیست انسان خود را در انحرافات و مسیرهای نادرست از فلسفه خلقتش دور بیفتد.

این کارشناس امور دینی گفت: علت اینکه انسان اسیر دنیا و تعلقات آن می‌شود این است که خود را اسیر امور کوچک و بی‌ارزش می‌کند و در مسیر ابدیت و سفر نهایی آماده نمی‌شود.

وی زلال شدن روح و روان را پیش‌شرط عبور از تعلقات نفسانی برشمرد و یادآور شد: مهم‌ترین مانع درجا زدن انسان و حرکت نکردن در مسیر ابدیت و معنویت خود فرد است، اگر انسان بخواهد می‌تواند این مسیر را در ظرف وجودی خود طی کند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha