کد خبر: 4067970
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۸

زوجین چگونه زندگی پایداری داشته باشند

سخنران حرم کریمه اهل‌ بیت(ع) گفت: برای جریان یافتن عشق و محبت در زندگی باید حفظ شأن و منزلت همسر را اولویت زندگی خود قرار دهیم و فضای مشترک همسرانه و تجلی عشق‌ورزی را با چشمان و رفتار خود بروز دهیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین برمایی، استاد حوزه علمیهبه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمد برمایی، استاد حوزه علمیه، 10 تیرماه طی سخنانی در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر کریمه اهل‌ بیت(ع)، ضمن اشاره به سالگرد ازدواج امام علی(ع) و فاطمه زهرا(س) این ازدواج را تجلی والاترین عشق‌ورزی و محبت همسرانه توصیف کرد و گفت: زن و مرد در مجاورت و با تمسک به سیره خاندان اهل‌ بیت(ع) به بهجت، سرور و نور می‌رسند.

این کارشناس امور خانواده در ادامه به حدیثی از امام رضا(ع) اشاره کرد و ادامه داد: اگر هیچ آیه، سنت و نشانه‌ای برای ازدواج ذکر نمی‌شد باز هم فوایدی که در ازدواج و تشکیل خانواده قرار داده شده است، کافی بود تا خردمندان به سمت تشکیل خانواده روی‌ آورند.

وی با تأکید بر اینکه در موضوع ازدواج، عقل جلوتر از عشق‌ورزی تعریف می‌شود و عشق و دوست داشتن برای ازدواج لازم است اما کافی نیست، بیان کرد: تداوم و پایداری عشق و دوست داشتن صرف میان زوجین نهایتاً تا یک سال بعد از زندگی مشترک به طول می‌انجامد؛ لذا اگر دختر و پسر اشتراکات، تفاهم‌ها و شباهت‌هایی نداشته باشند، قطعاً بعد از ازدواج عشق تداوم نداشته و در زندگی با تعارضات بسیاری مواجه خواهند شد.

سخنران حرم کریمه اهل‌ بیت(ع) با اشاره به اینکه ازدواج هیچ کسی را ورشکسته مالی نمی‌کند، اضافه کرد: ازدواج بد انسان را بدبخت و ازدواج مبتنی بر قواعد شرعی و عقلانی انسان را خوشبخت می‌کند.

برمایی اصل تشکیل خانواده در اسلام را موضوعی عقلانی توصیف کرد و ادامه داد: مسئولان مدیون مستأجران و جوانانی هستند که به‌ خاطر مسکن نمی‌توانند نیازهای اولیه خود در تشکیل خانواده را تأمین کنند.

وی با بیان اینکه متأسفانه برخی از جوانان با عشق بی‌پروا و دوست‌داشتن‌های بی‌دلیل، زندگی خود را آغاز می‌کنند، تصریح کرد: انسان در ازدواج باید شبیه‌ترین به لحاظ شخصیتی را انتخاب کرده، در زندگی و انتخاب همسر به بلوغ معنوی، شخصیتی، اجتماعی، عاطفی، فرهنگی و مذهبی و مزاج‌های جنسی نزدیک‌تر توجه داشته باشد.

سخنران حرم کریمه اهل‌ بیت(ع) ضمن تأکید بر اهمیت عشق‌ورزی و عاشق شدن، با بیان این که چشم عاشق توان دیدن عیب‌ها را از دست می‌دهد، اظهار کرد: سن‌وسال هیچ ربطی به حال همسرداری ندارد؛ تدین فرد مهم‌ترین پایه انتقال حال خوب به همسر و تجلی همسرداری دینی است.

وی به روایاتی در رابطه‌ با سیره زندگانی فاطمه زهرا(س) و همسرداری ایشان اشاره کرد و گفت: برای جریان و سریان عشق و محبت در زندگی باید حفظ شأن و منزلت همسر را اولویت زندگی خود قرار داد؛ همسران باید اولویت نخست زندگی بوده، بهترین اوقات خود را با همسرمان سپری کنند.

برمایی در بخش پایانی سخنان خود با تأکید بر اینکه زن و شوهر باید فضای مشترک همسرانه را مهم برشمرند، یادآور شد: زن و شوهرها باید تجلی عشق‌ورزی را با چشمان و رفتار خود بروز داده، محبت را به یکدیگر انتقال دهند، زبان غیرکلامی، بسیار مهم‌تر از زبان کلامی است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :