کد خبر: 4067634
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۷

چگونه به مقام بندگی برسیم؟

استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه رسیدن به مقام عبودیت و بندگی نیازمند سرمایه است، گفت: همواره باید توفیق خدمت، اثرگذاری و دستگیری را از خداوند طلب کنیم؛ انسان در اثر اهدای اخلاص و توفیق از سوی خداوند متعال به مقام‌های والای دنیا و آخرت دست پیدا می‌کند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید حسین مؤمنی، استاد حوزه علمیهبه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سیدحسین مؤمنی، استاد حوزه علمیه، هشتم تیرماه همزمان با شب شهادت حضرت جوادالائمه(ع)  در مراسم سخنرانی حرم حضرت معصومه(س) با بیان اینکه ذات اقدس اله ما را برای قرار گرفتن در مسیر بندگی خلق کرده است، اظهار کرد: براساس آیه 56 شریفه سوره ذاریات «وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنْسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ»؛ پرستش و بندگی خداوند غایتی است که انسان در این دنیا باید به آن برسد.

وی با بیان اینکه برای دستیابی به هر امری نیازمند سرمایه هستیم، ادامه داد: رسیدن به مقام عبودیت و بندگی نیازمند سرمایه است و کسی که آشنا به علوم اسلامی نباشد، قطعاً نمی‌تواند در استنباط احکام از آیات و روایات موفق عمل کند؛ فقهای معظم براساس سرمایه‌ای که از علوم مختلف کسب کرده‌اند می‌توانند از آیات و روایات استنباط احکام کنند.

وی فرازهایی از سیره امام علی(ع) و نگاه ایشان به دنیا را موردتوجه قرار داد و بیان کرد: شخصی نزد امیرالمؤمنین علی(ع) از بدی دنیا می‌گوید که امام(ع) در پاسخ برای دنیا ویژگی‌ها و خصائص مثبتی را بیان می‌فرمایند که یکی از آنها «مَتْجَرُ أَوْلِيَاءِ اللَّهِ» است. دنیا تجارتخانه و محل کسب‌وکار برای رسیدن به بندگی خداوند متعال ذکر می‌کنند.

مؤمنی به سرمایه‌های رسیدن به‌ غایت بندگی در دنیا اشاره کرد و گفت: سرمایه رسیدن به مقام عبد؛ «ع» علم انسان به خداوند تبارک‌وتعالی، «ب» بینونت و جدایی بین ما و غیر خدا و «د» دنو و نزدیک شدن ما به خداوند متعال است. هنرمند واقعی کسی است که در دوران جوانی به این سرمایه دست پیدا کند.

وی با تأکید بر این که سخنان اهل‌ بیت(ع) به‌ویژه جوادالائمه(ع) به‌عنوان جوان‌ترین امامان مسیری راهگشا برای تمام جوانان است، تصریح کرد: مسیر بندگی و عبودیت واقعی باید از سنین نوجوانی آغاز شود، براساس روایات اسلامی 15 تا ۲۹ سالگی دوران جوانی و ۳۰ تا ۴۰ دوران میانسالی و ۴۰ سال سرآغاز دوران پیری است که قوا و سرمایه‌های انسان رو به‌ زوال است؛ در ظرف زمانی جوانی انسان باید برای کسب رأس المتجر تلاش و یک‌ عمر از این تلاش خود ارتزاق کند تا بتواند به بندگی واقعی خدا دست پیدا کند.

این استاد حوزه در ادامه با اشاره به حدیث «الثِّقَةُ بِاللّه ثَمَنٌ لِكُلِّ غالٍ وَسـُلَّمٌ اِلى كُلِّ عـالٍ» از جوادالائمه(ع) و با بیان اینکه اطمينان و توكل بر خداوند بهاى هر چيز گرانقيمت و نردبان هر مقام بالا و رفيعى است، اظهار کرد: آیات الهی اضطراب و استرس را از زندگی دور می‌کند، خداوند متعال در آیات پایانی سوره توبه می‌فرمایند «فَإِنْ تَوَلَّوْا فَقُلْ حَسْبِيَ اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ»(آیه ۱۲۹/ سوره توبه) پس اگر روى برتافتند بگو خدا مرا بس است هيچ معبودى جز او نيست بر او توكل كردم و او پروردگار عرش بزرگ است.

مؤمنی قدرت لایزال هستی را تنها معطوف‌کننده قلب‌ها به سمت انسان توصیف کرد و ضمن اشاره به فرازهایی از آیات ابتدایی سوره طلاق، بیان کرد: اگر انسان تقوا پیشه کند، خداوند متعال راه خلاصی از ابتلائات و گرفتاری‌های دنیا را مقدر و پیش رویش قرار خواهد داد.

وی کثرت استغفار را نسخه رهایی آدمی از گرفتاری‌ها و ابتلائات دنیا برشمرد و با تأکید بر اینکه در همه حال باید خود را در مدار بندگی خداوند متعال حفظ کنیم و از خداوند متعال استعانت طلب کنیم، ادامه داد: توفیق از آنِ خداوند است و انسان باید کسب توفیق را از ذات ربوبیت الهی تمنا کند.

سخنران حرم کریمه اهل بیت(ع)  جد و جهد دوران جوانی برای کسب معارف ناب الهی را توفیقی بزرگ دانست و گفت: همواره باید توفیق خدمت، اثرگذاری و دستگیری را از خداوند طلب کنیم؛ انسان در اثر اهدای اخلاص و توفیق از سوی خداوند متعال به مقام‌های والای دنیا و آخرت دست پیدا می‌کند.

مؤمنی با اشاره به این که انسان اگر به حضور و شهود خالق هستی باور داشته باشد، هیچگاه به خود اجازه گناه نمی‌دهد، یادآور شد: خداوند متعال حاضر و ناظر تمام اعمال خوب و بد آدمی است؛ امام حسین(ع) در پاسخ به گناهکاری که قدرت ترک گناه نداشت می‌فرمایند؛ رزق‌وروزی خدا را نخور، از ولایت و قلمرو حکومت خدا بیرون برو و جایی را پیدا کن که خدا تو را نبیند سپس هر چه می‌خواهی گناه کن.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :