کد خبر: 4067138
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۵

صدقات خود را متناسب با نیازمندی فقرا تغییر دهیم

سخنران حرم بانوی کرامت با اشاره به اینکه تا زمانى كه خويشاوند نيازمند هست، به كسى ديگر نبايد صدقه داد و در دوران مشکلات و گرفتاری‌های اقتصادی باید صدقات خود را متناسب با نیازهای نیازمندان افزایش دهیم، گفت: اگر جامعه دینی ما به دو اصل مهم واجب‌النفقه و صله رحم توجه کنند، دیگر نیازمندی در جامعه وجود ندارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی قمی، استاد حوزه علمیه به گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی قمی، استاد حوزه علمیه، شب گذشته، ششم تیرماه در شبستان امام خمینی(ره) حرم کریمه اهل بیت(ع) با گرامیداشت سالگرد شهدای هفتم تیر، بر اهمیت دین‌شناسی و تشخیص اولویت‌ها تأکید کرد و گفت: امام علی(ع) در روایتی می‌فرمایند: هر كس بدون علم دست به عملى زند، چونان كسى است كه بيرون از راه گام مى‌زند، كه هر چه پيشتر رود بيشتر از مقصود دور شود. لذا، اگر کسی دین‌شناس نباشد و اولویت‌های دینی را نشناسد هر چه بیشتر تلاش کند از مسیر اصلی فاصله گرفته است.

وی با اشاره به روایت «لا صَدَقَةَ و ذُو رَحِمٍ مُحتاجٌ» و غفلت جامعه در رسیدگی به خویشاوندان، افزود: تا زمانى كه خويشاوندِ نيازمند هست، به كسى ديگر نبايد صدقه داد؛ باید با اهتمام به اولویت‌ها اقوام و خویشان نیازمند خود را یاری کرد و اگر در میان اقوام و ارحام نیازمندی نبود، آن موقع انسان صدقات خود را به دیگران اعطا کند.

این استاد حوزه علیمه با اشاره به اینکه کمیته امداد از آثار ارزشمند امام خمینی(ره) در ریشه کن کردن فقر در جامعه دینی است، اظهار کرد: اگر جامعه دینی ما به دو اصل مهم واجب‌النفقه و صله رحم توجه کنند، دیگر نیازمندی در جامعه وجود ندارد.

سخنران حرم کریمه اهل بیت(ع) با اشاره به واجب النفقه‌های زندگی انسان، گفت: همسر، پدر و مادر و پدر بزرگ و مادربزرگ را از مهمترین گروه‌های واجب‌النفقه است؛ دستگیری از پدر، مادر و اولاد نیازمند، بر تک تک افراد جامعه واجب است.

حسینی قمی با بیان این که اسلام بر اهمیت توجه به حیوانات خانگی تأکید دارد، بیان کرد: براساس آموزه‌های دین اسلام، تأمین خوراک حیوان بر کسی که او را حبس کرده، واجب است.

وی بر اهمیت دستگیری از ارحام نسبی اشاره و با بیان اینکه در آیات و روایات صله رحم شامل ارحام نسبی است، بیان کرد: صله رحم تنها دید و بازدید نیست؛ صله رحم به معنای دستگیری، رسیدگی و برطرف‌سازی نیاز ارحام نسبی است.

سخنران حرم کریمه اهل بیت(ع) با بیان اینکه اگر در میان خویشاوندان نیازمندی وجود داشته باشد، نمی‌توان صدقه را به بیگانه داد، تصریح کرد: صدقه به خویشاوندان را می‌توان در قالب‌های مختلف خرید هدیه و تهیه لوازم ضروری انجام داد.

وی با تأکید بر اینکه باید صدقات‌ ما مناسب با درآمدمان باشد، ادامه داد: به نسبت درآمد و هزینه‌ای که برای زندگی خود صرف می‌کنیم، باید صدقه دهیم؛ حتی پنج یا حتی یک درصد درآمد زندگی در مسیر صدقه باشد.

حسینی قمی با بیان اینکه در دوران مشکلات و گرفتاری‌های اقتصادی باید صدقات خود را متناسب با نیازهای نیازمندان افزایش دهیم، اضافه کرد: امام علی(ع) می‌فرمایند: «جَاهِلُكُمْ مُزْدَادٌ» نادانان شما بدون آگاهى بر عمل خود مى‌افزايند.

وی در ادامه به موضوع خمس اشاره کرد و با بیان اینکه اگر انسان بعد از یک سال زندگی آبرومندانه، چیزی از درآمدش اضافه بیاید، باید خمس آن را پرداخت کند، اظهار کرد: متأسفانه برخی از افراد علیرغم انجام کارهای خیرمستحب، توجهی به پرداخت خمس واجب ندارند.

سخنران حرم بانوی کرامت با اشاره به حدیث قدسی «إِنَّمَا أُرِیدُ أَنْ أُعْبَدَ مِنْ حَیْثُ أُرِیدُ لَا مِنْ حَیْثُ تُرِیدُ»، گفت: مسیر عبودیت را خداوند متعال تعیین می‌کنند و در بحث بندگی باید تابع قوانین و احکام پروردگار باشیم؛ اینکه کسی بگوید من زکات و خمس واجب را نمی‌دهم ولی حاضرم ۱۰ برابر آن کار خیر انجام دهم، اصلا پذیرفته نیست.

حسینی قمی در بخش پایانی سخنان خود ضمن انتقاد از اوضاع بدحجابی در جامعه، با تأکید بر اینکه کسانی که حاضر نیستند در چارچوب قوانین دینی کاری انجام دهند، در مسیر شیطان گام برمی‌دارند، یادآور شد: خداوند متعال به شیطان که در مقابل امر به سجده، عرضه داشت پروردگارا به جای سجده بر آدم، عبادتی می‌کنم که احدی تو را این‌گونه عبادت نکرده باشد، می‌فرماید: «إِنَّمَا أُرِیدُ أَنْ أُعْبَدَ مِنْ حَیْثُ أُرِیدُ لَا مِنْ حَیْثُ تُرِیدُ»؛ من نیازی به عبادت تو ندارم. من می‌خواهم آن­‌گونه که خود دوست دارم مورد عبادت قرار بگیرم، نه آن­‌گونه که تو می‌خواهی.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :