کد خبر: 4060206
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۵

اعضای هیئت مدیره اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های قرآن قم با آیت‌الله سیدمحمد سعیدی، تولیت آستان مقدس حرم مطهر بانوی کریمه اهل بیت(س) دیدار کردند.

دیدار اعضای هیئت مدیره اتحادیه قرآن و عترت با آیت‌الله سعیدیبه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام قادر امینی، مدیرعامل اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت قم با آیت‌الله سیدمحمد سعیدی، تولیت آستان مقدس حرم مطهر بانوی کریمه اهل بیت(ع) دیدار کرد.

در این دیدار، حبیب‌الله عزیزی، رئیس هیئت مدیره اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت استان، اعضای هئیت مدیره اتحادیه و جمعی از مدیران موسسات قرآن و عترت استان حضور داشتند.

در ابتدای جلسه، حبیب‌الله عزیزی، رئیس هیئت مدیره اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت استان قم بیان کرد: بیشتر فعالیت‌های بخش بین‌الملل اتحادیه تشکل‌های قرآنی کشور بر عهده مؤسسات قرآنی استان است که نشان از ظرفیت‌های گسترده آن‌ها دارد.

وی افزود: در حوزه آموزش، مؤسسات بسیاری در کشور فعالیت می‌کنند اما در بخش پژوهشی دچار ضعف‌هایی هستند که استان قم دارای ظرفیت‌های گسترده در حوزه پژوهشی از نظر نیروی انسانی، تولیدات کاربردی و مراکز پژوهشی است و در این عرصه می‌درخشد.

برنامه‌های اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های قرآن قم

حجت‌الاسلام والمسلمین قادر امینی، مدیرعامل اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت قم در ادامه جلسه گفت: رویکرد اصلی اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت استان قم تا پایان ۱۴۰۱ در سه محور اقدام برای تحقق مطالبات قرآنی مقام معظم رهبری، تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن کریم و هر مسجد یک پایگاه قرآنی خلاصه می‌شود.

وی ادامه داد: تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآنی در دولت‌های پیشین بر زمین مانده است و ما امیدواریم با تلاش، پشتکار و بهره‌مندی از ظرفیت‌های جوانان این مطالبه را تحقق ببخشیم.

امینی در ادامه به قرائت تشریح طرح‌ها و اهداف کلی اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت استان پرداخت و درباره طرح تولید مجموعه تلویزیونی با قرآنیان در استان بیان کرد: پنج‌شنبه‌ها در شبکه استانی در سه بخش مصاحبه مؤسسه منتخب، حافظ قرآنی و کارشناس و مسابقه پخش می‌شود.

امینی درباره طرح برگزاری جشنواره و مسابقات ملی اظهار کرد: جشنواره قرآنی در محورهای مختلف به همت مؤسسه ندای رحمت رضوان فردو برگزار خواهد شد که جزئیات آن متعاقبا اعلام می‌شود. 

وی درباره طرح تربیت حفاظ قرآن کریم بیان کرد: متأسفانه در تربیت حفاط قرآن کریم، آموزش و پرورش به‌عنوان اصلی‌ترین ارگان، فراموش شده است؛ ما تلاش می‌کنیم با انتخاب مربیان پرورشی، دینی و قرآنی مدارس با اجرای یک دوره تربیت مربی، کلیه مدارس طرح تربیت حفاظ را اجرا کنیم.

مدیرعامل اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت استان قم از اجرای طرح آموزشیار و مربی حفظ قرآن کریم خبر داد و افزود: یکی از موضوعات جدی در سال‌های اخیر، سبد خانوار ادارات است که در ذیل این طرح، طرح‌های قرآنی ویژه اعضای خانواده کارکنان ادارات اجرا شود که امیدواریم این طرح به همت مؤسسه قرآنی اسوه نخبگان و با برگزاری دوره تربیت مربی و همکاری با نهادهای مختلف، اجرایی شود.

در اجرای طرح‌های قرآنی دنبال تشریفات نباشیم

آیت‌الله سیدمحمد سعیدی، تولیت آستان مقدس کریمه اهل بیت(ع) در این جلسه، ضمن عرض تسلیت به‌مناسبت شهادت امام جعفر صادق(ع) بیان کرد: قرآن مجموعه و عنصر جهانی و بهترین وسیله و محور برای جمع بین همه سلایق و نظرات مختلف است به‌طوری که با قرآن بسیاری از بن‌بست‌ها و شبهات القایی دشمن را از بین بردیم.

وی افزود: در دورانی که وهابیون به شدت تبلیغ می‌کردند که پشت پرده همه آن‌ها دولت مستعمره، بریتانیایی کبیر انگلستان بود از یک طرف ما را بخاطر قرآن محور بودن مورد آزار و اذیت قرار دادند و از طرفی به جهانیان برداشت ناصحیح از مسلمانان القا می‌کردند.

تولیت آستان مقدس کریمه اهل بیت(ع) اظهار کرد: دشمنان ما را در چشم جهانیان به‌عنوان افراد تندرو و تروریست می‌نامند و از یک طرف قرآن را در میان خودشان به آتش می‌کشند و به پای ما می‌نویسند.

وی گفت: کرسی‌های تلاوت ماه مبارک رمضان در حرم حضرت معصومه(س) از نظر تبلیغات و شبهه‌زدایی و سوزاندان شبهات القایی دشمنان بسیار باارزش و موثر بود.

سعیدی با اشاره به اینکه آشنا کردن حفاظ و قاریان با محتواهای قرآنی در ذیل همه طرح‌های قرآنی اتحادیه باید به شکل جدی پیگیری شود، ابراز کرد: هم‌افزایی و هماهنگی لازم اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت استان با نهادهای ذی‌ربط سبب ارتقای کیفی و کمی طرح‌های آن‌ها خواهد شد.

وی افزود: متأسفانه در جامع امروز، قرآن تنها در برخی مراسم خاص مردم تلاوت می‌شود و در همه صحنه‌های زندگی آنان ظهور جدی ندارد، برای مثال اگر در بیمارستان‌ها بالای سر بیمار قرآن تلاوت کنند همه تصور می‌کنند آن بیمار رو به احتضار است؛ باید قرآن در همه عرصه‌های زندگی بشر ظهور و بروز داشته باشد.

رئیس شورای توسعه قرآنی قم با بیان اینکه مردم پذیرای طرح‌های قرآنی هستند اما متولیان امر کوتاهی می‌کنند، تصریح کرد: برای اجرای طرح‌های قرآنی و وارد کردن قرآن در بطن زندگی مردم دنبال کار تشریفاتی نباشیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: