کد خبر: 4007677
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۱
به همت مجمع جهانی شیعه شناسی؛
آیین رونمایی از ترجمه فارسی دانشنامه ۱۱ جلدی امیرالمومنین علی‌بن‌ابی طالب(ع) تالیف استاد باقر شریف القرشی روز یکشنبه دوم آبان ماه در قم برگزار شد.

به گزارش ایکنا از قم، آیین رونمایی از ترجمه فارسی دانشنامه ۱۱ جلدی امام امیرالمومنین علی بن ابی طالب(ع) تالیف استاد باقر شریف القرشی روز یکشنبه با حضور آیت الله سیدمحمدجواد علوی بروجردی از استادان برجسته حوزه علمیه قم برگزار شد. 

آیت پیمان، دبیرکل مجمع جهانی شیعه شناسی در این مراسم گفت: نوشتن و سخن گفتن درباره شخصیت امیرالمؤمنین علی(ع) کاری بس سترگ و با عظمت است که پایانی برای آن متصور نیست.

وی ادامه داد: علی(ع) در لسان نبی صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم، معیار حق و میزان سنجش عمل است، مواجهه‌ بایسته و عالمانه با آن حضرت، سیره‌ای سرتاسر ستودنی و کلماتی مشحون از حکمت را به ارمغان می‌آورد؛ شخصیت این حجت بزرگ الهی، آنچنان بلندمرتبه است که به تعبیر پیامبر اعظم(ص) جز او و خدا، کسی علی(ع) را نشناخت.

پیمان گفت : با این حال در همه‌ی اعصار، هر انسان مشتاق و اندیشمند نامداری به قدر ظرف خویش از این دریای کرامت و عدالت جرعه‌ای نوشیده است و وصفی شنیدنی از لذت آن را به عنوان سند افتخار خویش در قالب شعر و کتاب و مقاله به همگان عرضه کرده است.

دبیر شورای دین پژوهان گفت : علامه‌ی فقید باقر شریف القَرَشی رحمة الله علیه در پژوهشی استوار با عنوان «موسوعة الامام امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه‌السلام» » در ۱۱ جلد کتاب منقح و مستند و دارای وزانت علمی ، گوشه‌ای از دریای بی کران سیره و سخنان و مرام امیرمومنان علی علیه‌السلام را به زبان عربی تألیف کرده است که لازمه بهره‌برداری حداکثری از این اثر گرانسنگ نزد میلیون‌ها فارسی زبان، ضرورت ترجمه این اثر را روشن ‌می‌سازد.

وی بیان کرد: دانشنامه امام امیرالمؤمنین علی(ع)، ترجمه شیوای این کتاب به زبان فارسی است که به همت فاضل ارجمند جناب استاد سیدمحمد صالحی‌کاشانی به سرانجام رسیده است؛ سعی بلیغ و اهتمام روحانی جانباز شهید شیخ علی انصاری نیا بویراحمدی نیز جهت تسریع در فرایند ترجمه این اثر مشکور و نزد امیرمؤمنان مأجور است.

شرحی بر کتاب دانشنامه امیرالمومنین(ع)

پیمان گفت : کتاب «دانشنامه امام امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام» در یازده عنوان به طور مفصل فرازهایی از زندگی و سخنان امیرمومنان(ع) را گردآوری و شرح کرده است. نویسنده در مقدمه کتاب در یازده شماره ویژگی‌های شخصیتی امام على(ع) را برشمرده است.

وی اضافه کرد: پس از مقدمه این کتاب، نسب‌شناسی آن حضرت و توصیف خاندان پرکرامت بنی هاشم قرار دارد، تاکید بر موحد بودن پدران امیرمؤمنان(ع) از جناب ابوطالب گرفته تا عبدالمطلب و عبدمناف و هاشم از دیگر مباحث این بخش است. توصیف تاریخ و چگونگی ولادت معجزه‌گون آن حضرت نیز در همین بخش قرار دارد.

وی گفت: در بخش دوم کتاب، سیر تاریخی زندگی آن حضرت ارائه شده است. مجاهدات امیرمؤمنان(ع) در رکاب پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص)، حوادث پیش و پس از رحلت پیامبر(ص)، داستان حجة‌الوداع و غدیر خم و نزول آیه اکمال دین، موضوع سقیفه و سیره آن حضرت در چگونگی تعامل با حکومت خلفای سه‌گانه، بخشی از مهم‌ترین مباحث این بخش است.

پیمان ادامه داد: سخنان ‌آن امام همام پیرامون قرآن کریم و تفاسیر آن حضرت از آیات قرآن بخش سوم کتاب را شکل می‌دهد؛ چنانکه برشمردن فواید دعا و اهمیت آن از زبان مبارک امام و بخشی از ادعیه و مناجات‌های آن حضرت در موضوعات، مکان‌ها و زمان‌های مختلف در بخش چهارم کتاب مطرح شده است.

وی تصریح کرد: نقل تعدادی از روایات پیامبر(ص) توسط امیرمؤمنان(ع) تحت عنوان «مسند الامام» در بخش پنجم کتاب گرد آمده است. وصایا، مواعظ و حکمت‌های ارزشمند آن حضرت به تفکیک در بخش ششم و سیره‌ علمی امیرمؤمنان(ع)، بخشی از خطبه‌ها و سخنان آن حضرت در مورد تکریم علم و عالم و مذمت جهل و جاهل در بخش هفتم نقل شده است.

پیمان بیان کرد: بخش هشتم کتاب، شامل احتجاجات آن حضرت با خلفا، مهاجرین، شورای شش نفره، عایشه، طلحه، زبیر و معاویه، همچنین مناظره با مسیحیان، یهودیان و زنادقه و منجمین است. قضاوت‌های آن حضرت در زمان رسول‌ اکرم(ص) و خلفا و ایام حکومت‌شان در بخش نهم و موضوع حکومت، حقوق حاکمان بر مردم و حق مردم بر حاکمان در بخش دهم قرار دارد و در آخرین بخش کتاب به جنگ‌های سه‌گانه امام بر ضد منحرفینک  از حق پرداخته شده است.

وی ادامه دادمؤلف دانشمند و شهیر این دانشنامه حضرت علامه فقید آیت‌الله محمد باقر شريف القَرَشي در سال1344ق در شهر نجف متولد شد، پدرش شيخ شريف از علمای نجف و جدش شيخ مهدي قرشي از شاگردان ميرزای بزرگ شیرازی بود؛ باقر شريف از كودكى به تحصيل مشغول شد و پس از طى كردن دروس اوليه و آموختن ادبيات، از سال 1380 قمری به درس خارج فقه و اصول پرداخت. او از محضر اساتيد بزرگی همچون سيد موسي البعاج، شيخ بشير العاملی، شيخ محمد تقی الايروانی، سيد محمود مرعشی نجفی، شيخ محمد طاهر آل شيخ راضی، آیت‌الله خويی و آیت‌الله سيد محسن حكيم بهره برد؛به گفته خود وى، بيست سال در دروس مرحوم خويى حاضر شده و مباحث علمی و مهم وی را در فقه و اصول نوشته است كه به صورت خطی در كتابخانه امام حسن(ع) در نجف نگهداری می‌شود.

وی در اوصاف مولف افزود : مرحوم باقر شريف قرشی، به همراه برخی علما و طلاب مانند محمدحسین حرزالدين به مقابله با كمونيسم و طرفداران آن پرداخته و با سخنرانی‌ها و اعلامیه‌های مختلف سعی بر آگاه كردن اقشار و عامه مردم داشته‌ است. وی در پى گفتگو با شهيد محمدباقرصدر مصمم به تأليف کتبی روشمند در زمينه اهل‌بيت شد؛ به همین جهت تا كنون از حدود پنجاه اثر منتشر شده که 46 اثر راجع به اهل بيت است.

پیمان افزود: قرشی بارها به ایران سفر کرد و جایزه پنجمین سال کتاب ولایت در سال ۱۳۸۲ش به وی اهدا شد و سرانجام در روز یکشنبه ۲۶ رجب ۱۴۳۳ق برابر با ۲۸ خرداد ۱۳۹۱ش در نجف درگذشت و آيت‌الله سید محمدسعید حکیم بر پیکر او نماز گزارد.

دبیرکل مجمع جهانی شیعه شناسی همچنین در باره مترجم این دانشنامه گفت : ۱۱ جلد کتاب پیش رو ترجمه استاد سیدمحمد صالحی کاشانی است که در سال 1313 شمسی درک اشان متولد شد و پس از گذراندن تحصیلات کلاسیک خود در شهر کاشان، ادبیات عرب را نزد حجج اسلام حاج سید عزیز الله حسینی و حاج سید حسین مناقب و حاج شیخ جعفر صحافی آموخت و پس از ورود به قم مکاسب را نزد حضرات آیات حاج آقا مصطفی نورانی، سیدمحمد جواد ذهنی تهرانی و محمد ابراهیم جناتی گذراند و فلسفه را از محضر آیت‌الله سیدمحمد فاطمی ابهری فراگرفت؛ این پژوهشگر تحصیلات کلاسیک خود را تا درجه کارشناسی ارشد در رشته تاریخ تمدن بین‌الملل اسلامی ادامه داد و سالها در سمت استادی دانشگاه مشغول فعالیت بود و عمده فعالیت علمی جناب صالحی در تالیف کتب سیره اهل بیت(ع) و ترجمه کتاب متعدد دینی رقم خورده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: