کد خبر: 3986326
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۷
به همت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور؛
طی مراسمی با حضور نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، نرم افزار اندروید گنجینه «همراه حج» رونمایی شد.

به گزارش ایکنا از قم، امروز سوم مرداد ماه طی مراسمی با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، حجت الاسلام محمدحسین بهرامی رئیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور و معاونان و مدیران این دو مجموعه از نرم افزار اندروید گنجینه «همراه حج» در قم رونمایی شد.

نواب در این مراسم، ﻧﻴﺎﺯﺳﻨﺠﻰ، هدف‌گذاری، ﺳﻴﺎﺳﺘﮕﺬﺍﺭﻯ ﻭ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ‌ﺭﻳﺰﻯ ﺧﺮﺩ ﻭ ﻛﻼﻥ ﺟﻬﺖ ﺗﺤﻘﻖ ﺣﺞ ﺍﺑﺮﺍﻫﻴﻤﻰ ﻭ ﺯﻳﺎﺭﺕ ﻣﻄﻠﻮﺏ را از اهداف اصلی حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت برشمرد و از عوامل و دست اندرکاران تولید این نرم افزار در دو مجموعه بعثه مقام معظم رهبری و مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور تقدیر کرد.

وی با بیان اینکه ﺍﺟﺮﺍﻯ ﻃﺮﺡ‌ﻫﺎﻯ ﻓﺮﻫﻨﮕﻰ و ﺁﻣﻮﺯﺷﻰ ﺑﺮﺍﻯ ﺍﺑﻮﺍﺏ ﺟﻤﻌﻰ ﺣﺞ ﻭ ﺯﻳﺎﺭﺕ ﺩﺭ ﭼﺎﺭﭼﻮﺏ ﺍﻫﺪﺍﻑ ﻭ ﺳﻴﺎﺳﺖ‌ﻫﺎﻯ ﻣﺼﻮﺏ بسیار مهم است، تولید این نرم‌افزار را کار بسیار ارزشمند و ماندگار دانست و ادامه داد: باید این نرم افزار همیشه به روز رسانی شود تا آخرین تولیدات علمی و پژوهشی در حوزه حج و زیارت در اختیار روحانیان کاروان‌ها قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، ﭘﺎﺳﺨﮕﻮﻳﻰ ﺑﻪ ﻧﻴﺎﺯﻫﺎﻯ ﻣﻌﻨﻮﻯ، ﻣﻌﺮﻓﺘﻰ ﻭ ﻣﺬﻫﺒﻰ ﺯﺍﺋﺮﺍﻥ ﺑﻴﺖ‌ﺍﻟله ﺍﻟﺤﺮﺍﻡ ﻭ ﻋﺘﺒﺎﺕ را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: ﺍﺭﺗﺒﺎﻁ ﻣﺴﺘﻤﺮ ﺑﺎ ﺯﺍﺋﺮﺍﻥ ﺩﺭ ﻣﻮﺳﻢ ﺣﺞ، ﻋﻤﺮﻩ ﻭ ﺯﻳﺎﺭﺕ ﻋﺘﺒﺎﺕ ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﻣﻌﺮﻓﻰ ﺍﺳﻼﻡ ﻭ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﺍﺳﻼﻣﻰ ﻭ ﻃﺮﺡ ﻣﺴﺎﺋﻞ ﺟﻬﺎﻥ ﺍﺳﻼم بسیار مهم است و خادمان زائران با داشتن چنین نرم افزاری می‌توانند بسیاری از منابع را در دسترس داشته باشند.

نیمی از مراجعات اینترنتی به مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور از خارج از کشور است

همچنین حجت‌الاسلام محمد حسین بهرامی رئیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور، نیز در این مراسم با ارائه گزارشی از خدمات و فعالیت‌های این مرکز در حوزه تولید نرم‌افزارهای اسلامی گفت: نیمی از مراجعات اینترنتی به این مرکز از خارج کشور است، آمریکا، انگلیس و آلمان، کشورهای عربی همچون عربستان، مصر الجزایر بیشترین مراجعه کننده این پایگاه هستند که نشان دهند وظیفه سنگین ما در این دوره است.

وی تصریح کرد: از جمله فعالیت‌های این مرکز ارائه خدمات به موسسات و صاحبان اثر است، تاکنون در قالب محصولات ویژه، در کنار ۱۰۰ نرم افزار، حدود ۲۰۰ نرم افزار از مجموعه آثار افراد و موسسات را تولید و عرضه کرده‌ایم، چهار هزار جلد کتاب نیز از این طریق به صورت دیجیتال منتشر شده است.

بهرامی گفت: نرم افزار اندروید گنجینه «همراه حج» با نسخه‌های مشهور اندروید همخوانی دارد، با حجم قابل قبول و قابل توجه، حدود ۵۰ میگ از فضای تلفن همراه را اشغال می‌کند، همچنین امکان به روز رسانی آنلاین از دیگر قابلیت‌ها آن است.

وی تصریح کرد: در نسخه نخست این نرم افزار، ۴۰ عنوان در قالب ۱۱۸ کتاب به زبان فارسی و عربی با اولویت نیاز روحانیان کاروان‌های حج، عمره فعال شده که کتاب‌ها به صورت جستجوی آنلاین و به سه شیوه قابل دسترسی برای کاربران است؛ امکان جستجو بر اساس دسته‌بندی فهرست موضوعی در قالب ۱۴ موضوع کاربردی همچون احکام مناسک، کلام، تاریخ، آثار اسلامی، اسرار و معارف و .. است.

بهرامی عنوان کرد: همچنین کتاب‌های موجود در این نرم‌افزار به صورت بسته مجموعه‌ای در اختیار کاربران قرار می‌گیرد؛ از ویژگی‌های مهم این نرم افزار دارا بودن، بخش مخزن کتاب عمومی است در این مخزن امکانات خوبی قرار داده شده است و تمامی کتاب‌ها در این نرم افزار به صورت رایگان عرضه می‌شود.

یادآور می‌شود که علاقه‌مندان برای دریافت این نرم افزار به نشانی اینترنتی http://amoozeshbeseh.ir/Files/3c8b7f22946e46bea1cf945a93237045.apk مراجعه کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: