کد خبر: 3812754
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۲
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ آیت‌الله مجتهدی در شرح دعای روز سیزدهم ماه مبارک رمضان آورده است که ماه رمضان، ماه تطهیر باطن است.

ماه رمضان، ماه شستشوی باطن استبه گزارش ایکنا از قم، آیت‌الله مجتهدی شرح دعای روز سیزدهم ماه مبارک رمضان را اینگونه ‌آورده‌است: اللَّهُمَّ طَهِّرْنِی فِیهِ مِنَ الدَّنَسِ وَ الْأَقْذَارِ؛ مومن خوش بو است.

خدایا مرا از پلیدی گناه پاک کن؛ منظور از پلیدی، چرکِ گناه و معصیت است؛ انسان اگر اهل معصیت بود، بوی بد می‌گیرد؛ انسان مومن خوش بو هست.

اویس قرن وقتی به ملاقات رسول الله (ص) آمده بود فضای منزل رسول خدا (ص) را معطر کرده بود و این بخاطر ایمان او بود؛ ماه رمضان ماه شستشوی از گناهان و بدی هاست.

مرحوم شیخ علی اکبر برهان؛ استاد من حدود 60 یا 65 سال پیش بر روی منبر می‌گفتند: در سابق که آب حوض‌ها را می‌کشیدند؛ چند روز بعد؛ آن‌ها را  پر از آب می‌کردند و علت آن این بود که بوی تعفن حوض از بین برود. الان حال من و شما هم همین طور هست، در طول سال انواع غذاهای حرام و شبهه ناک خورده‌ایم؛ زیرا امروزه غذای پاک واقعی کم پیدا می‌شود؛ ما در زمانی به دنیا آمده‌ایم که همه چیز شبهه ناک است.

ماه رمضان برای شستشوی باطنی است و باید غذای حلال بخوریم تا دعاهای ما مستجاب شود. « دنس و اقذار » یعنی کثافات و پلیدی گناه؛ چون گناه آدم را کثیف می‌کند.

روایت داریم که قلب انسان زنگ می‌زند همان طوری که آهن زنگ می‌زند، پس جلاء بدهید قلبتان را بطول استغفار  و قرائت قرآن  و هفتاد استغفار بعد از نماز و دیگر این که دست بر سر یتیم بکشید  و دستگیری و کمک کند.

وَ صَبِّرْنِی فِیهِ عَلَی کَائِنَاتِ الْأَقْدَارِ؛ خدایا مرا بر قضاء و قدرت راضی بفرما.

ممکن است مقدر باشد کسی نزدیکانش را از دست بدهد؛ یا همسایه بد نصیب او شود، این مسائل برای انسان دشوار است، لذا از خدا درخواست می‌کنیم که خدایا مرا بر تقدیر خودت صابر قرار بده.

 « کائنات الاقدار » یعنی قضاء و قدرِ حتمی الهی؛ هر کسی در لوح محفوظ قضاء و قدری دارد و نمی‌داند که صلاح او در آن امر است.

استاد ما حاج شیخ علی اکبر برهان می گفت که فرزند سه ساله ای داشتم که از دنیا رفت؛ من خیلی ناراحت بودم تا این که یک شب در خواب دیدم فرزندم بزرگ شده است و نا اهل است؛ همه می گفتند این پسر نااهل، فرزند شیخ علی اکبر برهان هست و آبروی من را برده بود؛ از خواب که بیدار شدم خدا را شکر کردم بر این پیش آمد، پس گرفتاری ها به صلاح و خیر ماست.

وَ وَفِّقْنِی فِیهِ لِلتُّقَی؛ خدایا من را موفق به تقوی کن.

فلسفه روزه، تقوی است

 تقوی به معنی این هست که اگر کسی از اعمال ما با خبر شود، طوری زندگی کرده باشیم که ناراحت نشویم و اصلا فلسفه روزه هم تقوی است « یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیامُ کَما کُتِبَ عَلَی الَّذینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ » این یک ماه؛ اوقات تمرین تقوی است.

وَ صُحْبَةِ الْأَبْرَار؛ خدایا مرا با خوبان همنشین کن.

بِعَوْنِکَ یَا قُرَّةَ عَیْنِ الْمَسَاکِین؛ خدایا به کمک و یاری خودت این چهار دعای من را مستجاب کن، ای کسی که روشنی چشم فقراء هستی.

چهار دعای استخراج شده به این شرح است: از پلیدی گناه پاکم کن؛ صبر بر قضا و قدر الهی (مثل داغ اولاد)؛ به تقوی و پرهیزگاری موفقم کن؛ همنشینی با نیکان.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: