کد خبر: 4218770
تاریخ انتشار : ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۵۴

گرامیداشت رئیس‌جمهور شهید و شهدای راه خدمت در قم برگزار شد

مراسم گرامیداشت رئیس‌جمهور شهید و شهدای راه خدمت از سوی جامعه فرهنگی، هنری و رسانه‌ای قم، هفتم خردادماه در تالار شهید آوینی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان برگزار شد.

حمید مکارم، رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در قمبه گزارش ایکنا از قم، به نقل از روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، مراسم گرامیداشت رئیس‌جمهور شهید و شهدای راه خدمت با عنوان «مزد خدمت» از سوی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، خانه مطبوعات، سپاه امام علی بن ابیطالب(ع)، صداوسیمای مرکز نور و شهرداری قم با حضور جامعه فرهنگی، هنری و رسانه‌ای، روز گذشته، هفتم خردادماه در تالار شهید آوینی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم برگزار شد.

نگاه شهید امیر عبداللهیان به مناصب دنیوی تنها خدمت به مردم بود

حمید مکارم، رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در قم در این مراسم اظهار کرد: در دوره ریاست جمهوری شهید آیت‌الله رئیسی، وزارت امور خارجه در جشنواره شهید رجایی در بین همه وزارتخانه‌ها به مقام اول دست پیدا کرد؛ اقدامات شهید امیرعبداللهیان به‌عنوان وزیر امور خارجه واقعا ستودنی است.

وی با یادآوری رفاقت و نزدیکی ایجاد شده با کشورهای عربی در دوره وزارت شهید امیرعبداللهیان ادامه داد: برای تشییع پیکرهای شهیدان خدمت، حتی کشورهایی نظیر بحرین، مصر و سودان که رابطه‌ای با آنها نداریم نیز در سطوح عالی شرکت کردند؛ در دوره وزارت شهید امیرعبداللهیان جرقه احیای روابط با کشورهایی که از ما فاصله گرفته بودند، ایجاد شد.

مکارم در بخش دیگری سخنان اخلاص را از ویژگی‌های بارز شهید امیرعبداللهیان دانست و گفت: وزیر امور خارجه شهید، برای داشتن پُست و منصب رغبتی نشان نمی‌داد؛ شهید عبداللهیان به مناصب دنیوی، جز خدمت به مردم هیچ نگاهی نداشت.

وی همچنین سخت‌کوشی، پُرکاری و بی‌خوابی را نیز از جمله مشخصه‌های وزیر امور خارجه دولت سیزدهم ذکر کرد و افزود: از ویژگی‌های مهم وزیر امور خارجه شهید، نزاکت فوق‌العاده در اخلاق و ادب است، به‌گونه‌ای که هیچ‌کس نمی‌توانست در اخلاق‌مداری با او رقابت کند.

شهید جمهور درد مردم را می‌فهمید

در ادامه محمدعلی مجاهدی، پدر شعر آیینی کشور در سخنان گفت: افرادی که در نظام جمهوری اسلامی مسئولیت می‌پذیرند باید اهل درد و مردمی باشند.

محمد علی مجاهدی، پدر شعر آیینی کشور

وی با بیان اینکه رئیس‌جمهور شهید از جمله افرادی بود که درد مردم را می‌فهمید و برای حل مشکلات مردم خستگی‌ناپذیر بود، افزود: کسانی که نسبت به درد و رنج دیگران بی‌تفاوت هستند و هیچ مسئولیتی را در این زمینه به دوش نمی‌کشند، جایگاهی در نظام اسلامی ندارند.

امیرعلی عموزاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم نیز در این مراسم گفت: شهدا از عالمی بالاتر نظاره‌گر اعمال ما هستند و امیدواریم در پایان کار نام ما را در فهرست شهدا قرار دهند.

امیرعلی عموزاده، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم

وی افزود: برای برپایی مراسم بزرگداشت خادم الرضا(ع) و خادم ملت افرادی زیادی در مجموعه‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای تلاش کردند و امیدواریم بتوانیم ادامه دهنده مسیر شهدای خدمت باشیم.

شهید جمهور؛ همراه با مردم در قالب رفتار متواضعانه

مهدی بخشی سورکی، مدیر خبرگزاری مهر استان قم نیز در این مراسم با بیان خاطره‌ای از آیت‌الله رئیسی در دوران کار رسانه‌ای خود بیان کرد: یکی از شاخصه‌های بارز شهید آیت‌الله رئیسی که این روزها همگان بر آن اذعان دارند، مردمی بودن این شخصیت برجسته است که این خصلت در ایشان نهادینه شده بود و خلاصه در دوره ریاست جمهوری وی نمی‌شد.

مهدی بخشی سورکی، مدیر خبرگزاری مهر استان قم

وی با اشاره به آخرین سفر رئیس‌جمهور شهید به استان قم در ۲۰ اردیبهشت‌ماه امسال گفت: در مراسم استقبال مردمی از رئیس‌جمهور اقشار مختلف حضور داشتند و ایشان در مسیر میدان روح‌الله تا حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س)، آرام و قرار نداشت و مدام به ابراز و احساسات مردم پاسخ می‌داد.

محمدحسین همتی‌نژاد، مدیر خبرگزاری ایرنا استان قم که در عملیات جستجوی بالگرد رئیس‌جمهور شهید در منطقه ورزقان آذربایجان‌شرقی حضور داشت نیز در این مراسم به تشریح شرایط حساس این عملیات پرداخت و گفت: در آن شرایط سخت و دشوار با وجود آنکه خبرها حاکی از شهادت شهدای خدمت داشت، اما این موضوع برای آنانی که به امدادرسانی رفته بودند باورپذیر نبود و همه تلاش و همت خود را برای یافتن بالگرد رئیس‌جمهور به‌کار می‌بستند.

وی در ادامه با اشاره به برخی از ویژگی‌های شهید آیت‌الله رئیسی بیان کرد: ساده‌زیستی از جمله خصوصیات بارز شهید رئیسی بود، اما ایشان تلاش نکرد که که در این زمینه تظاهر کند و ساده‌زیستی مادر این شهید گرانقدر که پس از شهادت وی دیده شد مصداق این امر است.

محمدحسین همتی‌نژاد، مدیر خبرگزاری ایرنا استان قم

این فعال رسانه‌ای افزود: با وجود تخریب‌هایی که علیه شهید آیت‌الله رئیسی صورت می‌گرفت، اما او بی‌توجه به این مسئله بود و در نزد مردم همواره متواضعانه رفتار می‌کرد.

اساتید خوشنویس استان قم نیز در حاشیه این برنامه به امر خوشنویسی اسامی شهدای خدمت مشغول بودند؛ کلیپی از تشییع شهدای خدمت در قم که از سوی انجمن سینمای جوان استان تهیه شده بود در این مراسم به نمایش در آمد.

عکس‌های منتخب ۱۰ عکاس خبری استان قم نیز که مراسم تشییع رئیس‌جمهور شهید و شهدای خدمت در شهر مقدس قم را تصویر کشیده بودند نیز در این مراسم به نمایش گذاشته شد.

یادآور می‌شود، در این مراسم چند نفر از شاعران آیینی اشعار خود در خصوص شهادت سید شهیدان اهل خدمت قرائت کردند.

انتهای پیام
captcha