اخلاق‌مداری، اصل مقابله با انسان جاهل است
کد خبر: 4215527
تاریخ انتشار : ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۴۶
حجت‌الاسلام فرحزاد:

اخلاق‌مداری، اصل مقابله با انسان جاهل است

ماه ذی‌القعده بهترین محفل تمرین خوبی در حق دیگران حتی انسان‌های جاهل است؛ انسان مؤمن کسی است که در مقابل بدی دیگران تحمل، مدارا و گذشت کرده، بتواند جاهل را اداره کند و اخلاق‌مداری یکی از مبانی اسلامی برای مقابله با جاهل است.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حبیب‌الله فرحزاد، سخنران حرم بانوی کرامتبه گزارش ایکنا از قم، به نقل از پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه(س)، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حبیب‌الله فرحزاد، سخنران حرم بانوی کرامت در محفل معارفی شب گذشته، 23 اردیبهشت‌ماه در حرم مطهر بانوی کرامت، با تأکید بر اینکه خداوند متعال هزار رحمت با هزار صف از ملائکه را برای کسی که یک صلوات بفرستد، نازل می‌سازد، اظهار کرد: وقتی خدا و ملائکه بر گوینده ذکر صلوات رحمت و درود می‌فرستند، تمام ذرات عالم به تبعیت از آنها درود می‌فرستند.
 
وی در ادامه ضمن اشاره به روز‌های آغازین ماه ذی القعده، با بیان این که این ماه از ماه‌های حرام الهی است، ادامه داد: جنگ و خونریزی در ماه حرام حتی با کفار نیز حرام است؛ ولی موضوع دفاع بحث دیگری است که شامل آن نمی‌شود.
 
سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه باید مراقب آتش کینه و کدورت باشیم تمام قهر‌ها و دشمنی‌ها را از آن جهنمیان دانست و بیان کرد: این ماه بهترین محفل تمرین خوبی در حق دیگران حتی انسان‌های جاهل است؛ انسان مؤمن کسی است که در مقابل بدی دیگران تحمل، مدارا و گذشت نموده، بتواند جاهل را اداره کند.
 
وی با بیان اینکه مبانی اسلامی برای مقابله با جاهل بر لزوم اخلاق مداری تصریح می‌کند، بیان کرد: عباد الرحمن همه وجود خود را آراسته به سیره اهل بیت(ع) نموده، سربه زیر، آرام و سراسر خشوع و خضوع می‌گردد.
 
فرحزاد با بیان اینکه در هیچ جای قرآن درگیری با جاهل نیامده و آنچه به آن تصریح شده، دشمن عامد است، اظهار کرد: گفتمان اسلام در مواجهه با انسان‌های جاهل بر «إِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلاَماً»، «کَلامُ العاقِلِ قُوتٌ، و جَوابُ الجاهِلِ سُکوتٌ» استوار است و قرآن و روایات تصریح دارند که هنگامی که انسان جاهل شما را مخاطب سازند، به آنها سلام کنید و پاسخ نادان سکوت است.
 
وی با اشاره به برخی از اعمال ماه ذی‌القعده، ابراز کرد: نماز یکشنبه‌های ماه ذی‌القعده آثار بسیار فوق العاده‌ای داشته، کسی که این نماز را بخواند توبه‌اش قبول و گناهانش آمرزیده می‌شود، با ایمان از دنیا می‌رود، قبرش وسیع و نورانی می‌شود، خدا طلبکارانش را روز قیامت راضی می‌سازد، والدین و ذریه او را می‌بخشد، وسعت رزق به او می‌دهد، او را به آسانی از دنیا می‌برد و به تلخی و سختی جان کندن مبتلا نمی‌شود.
 
سخنران حرم مطهر بانوی کرامت مضجع شریف حضرت معصومه(س) را امانت اهل بیت(ع) دانست و گفت: زیارت با معرفت این بانوی مکرمه بهشت را بر انسان واجب می‌سازد، زیارت با معرفت، یعنی به تمام شئون و مقام‌های این بانوی بزرگوار توجه داشته باشیم.
 
وی با بیان اینکه حضرت معصومه(س) باب رحمت الهی و شفیع روز جزا است، گفت: ایشان نزد ذات اقدس الهی مقام بسیار بالایی دارند و به شفاعت ایشان تمام شیعیان وارد بهشت می‌شوند، در توسل به اهل بیت(ع) باید حاجت‌های بزرگ از خداوند متعال بخواهیم و در وادی دعا زیرک باشیم.
 
 فرحزاد در بخش پایانی سخنان خود ضمن اشاره به فراز‌هایی از دعا‌های صحیفه سجادیه،  اظهار کرد: در ذکر دعا باید گستره وسیعی از خیرخواهی را مطالبه نماییم، هرکسی از غیر خدا بخواهد خود را ضایع خواهد ساخت.
انتهای پیام
captcha