ضرورت فرهنگ‌سازی در مصرف صحیح منابع انرژی قم
کد خبر: 4139586
تاریخ انتشار : ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۳

ضرورت فرهنگ‌سازی در مصرف صحیح منابع انرژی قم

استاندار قم با اشاره به ابلاغیه وزارت نیرو در مدیریت پیک مصرف برق در تابستان در بخش‌های کشاورزی و صنعتی گفت: تابستان امسال برنامه‌ریزی‌ها برای مدیریت مصرف در بخش کشاورزی و صنعت باید با کمترین آسیب انجام شود.

سیدمحمدتقی شاهچراغی، استاندار قمبه گزارش ایکنا از قم، به نقل از روابط عمومی استانداری قم، سید محمد‌تقی شاهچراغی، استاندار قم، در نخستین جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استانداری که با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی و رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی تهران در سالن امام جواد(ع) استانداری قم برگزار شد، گفت: باید با همکاری بخش صنعت، سازمان صمت، جهاد کشاورزی و هم چنین شرکت توزیع نیروی برق استان تلاش شود تا حوادث ناشی از افت افشار کاهش یابد. استانداری آمادگی دارد تا طی مکاتبات و رایزنی با مدیرعامل شرکت توانیر سهم خاموشی این بخش‌ها کمتر شود. 

به گفته وی، اگر سفر مدیرعامل توانیر کشور به قم محقق شود می‌توان پیگیر این امر باشیم ولی با توجه به نزدیک شدن به تابستان و گرمی هوا و افزایش پیک مصرف برق همه دستگاه‌های اجرایی، نیاز است مردم همکاری کنند تا با موفقیت و کمترین حادثه از آن گذر کرد. 

استاندار قم در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت آب و منابع آبی استان هم اشاره کرد و افزود: طبق جلسه‌ای که ما با شرکت آب منطقه‌ای و آبفا با وزیر نیرو داشتیم قرارشد در زمینه تامین سهمیه آب شرب استان اقدامی صورت گیرد همه تلاش‌ها باید به سمت زنده نگه داشتن سد 15 خرداد معطوف شود همین میزان آب هم می‌تواند بر وضعیت کشاورزی استان تاثیر مثبتی داشته باشد چنانچه آب موضوع اساسی برای استان خواهد بود. 

وی افزود: باید از ظرفیت همه رسانه‌ها برای فرهنگ‌سازی در مصرف آب استفاده شود طبق طرحی که قرار است شرکت آبفا اجرا کند و سهمی که در نظر گرفته شده است به نظر در حوزه منابع آبی ثبات خواهیم داشت در زمینه برق هم باید مدیریت بحران پیگیر باشد که برنامه قطع برق صنایع داخل و خارج شهرک در یک برنامه منسجم و برابر اجرا شود. 

شاهچراغی با اشاره به طرح شناسایی روستاهای در معرض خطر سوانح طبیعی کشور که از سوی پژوهشکده سوانح طبیعی تهران اجرا می‌شود، گفت: باید در این طرح نظام مسائل روستاهای قم تا پایان سال 1402 جمع‌بندی شود تا روستاهایی که در قم بیشتر در معرض خطر هستند در اولویت اول قرار گرفته و با پیگیری مدیریت بحران و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی راهکارهایی برای عملیاتی کردن این طرح صورت گیرد. 

وی در ادامه با اشاره به گزارش کارشناسان هلال احمر از حضور در امداد و کمک‌رسانی به کشور ترکیه و گزارش تجربه فعالیت، افزود: باید از این تجربیاتی که در گزارش ارائه شد برای حوادث آتی قم استفاده و مستندسازی شود اما در حوزه کمک و امداد انسانی به نظر از سوی دولت‌ها نا برابری دیده می‌شود.

استاندار قم گفت: در کشور هر حادثه ای که رخ داد چه در سیل اخیر و زلزله‌ها مردم و گروه‌های جهادی پای کار بودند به ویژه در بحران کرونا مردم همکاری و حضور مطلوبی داشتند این تجربیات گه گزارش شد می‌توان با توجه به ظرفیت قم استفاده کرد.

سیدامیرحسین گرکانی، رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی نیز ضمن ارائه گزارشی از طرح شناسایی روستاهای در معرض خطر سوانح طبیعی گفت: طرح شناسایی روستاهای در معرض خطر کشور تا انتهای برنامه ششم باید 30 درصد روستاها ایمن‌سازی شوند برای این امر در ابتدا ما 8 هزار و 313 روستا را معرفی کردیم که حجم بالایی بود برای این امر ما در ابتدا روستاهایی که خطرپذیری بالاتری را داشتند الویت‌بندی کردیم. 

وی افزود: در قم 25 روستا در زمینه خطرپذیری شناسایی شده است که پالایش و بر طبق خطرپذیری آن اولویت یک و دو درجه بندی شده‌اند و با بازدیدهایی که صورت گرفت مشخص شد هر روستا چه خطراتی آن را تهدید می‌کند که باید طبق این طرح مدیریت بحران استان و همچنین بنیاد مسکن برای ایمن‌سازی آن وارد عمل شود.

انتهای پیام
captcha