کد خبر: 4104807
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۶

اجلاسیه طلاب و فضلای شاهد در قم برگزار می‌شود

دومین اجلاسیه طلاب و فضلای شاهد با هدف معرفی نقش‌آفرینی و استفاده مطلوب از ظرفیت علمی آثار و تألیفات فرزندان شهدا، به زودی در قم برگزار می‌شود.

دومین اجلاسیه طلاب و فضلای شاهد در قم برگزار می‌شودبه گزارش ایکنا از قم، آیت‌الله ولی‌الله لونی‌الیگودرزی، رئیس هیئت مدیره مجمع طلاب و فضلای شاهد، در نشست دومین اجلاسیه مجمع طلاب و فضلای شاهد حوزه‌های علمیه، که امروز ۱۴ آذرماه در سالن جلسات دفتر خبرگزاری رسا برگزار شد، ضمن تاکید بر لزوم توجه بیشتر مسئولین کشور به ظرفیت‌های عظیم علمی، فرهنگی و اجرایی فضلای حوزوی فرزند شهید در سراسر کشور اظهار کرد: آمار مناسبی درباره فعالیت فرزندان طلبه شهید و گروه فرهیخته ایثارگری آنان به دست آوردیم که شایسته است فرزندان حوزوی شهدا در جایگاه ویژه خود قرار بگیرند و به عبارتی از ظرفیت علمی، آثار و تألیفات آن‌ها به خوبی استفاده شود.

وی تصریح کرد: این عزیزان به عنوان پیشگامان و رهبران دلسوخته و قدرشناس ارزش‌های انقلاب اسلامی هستند که در زندگی صبورانه و در فراق پدر رشد کردند تا به عرصه میدان بیایند و امروز لازم است میدان‌داری کنند.

آیت‌الله لونی بیان کرد: ساختار این مجموعه به دو قسمت هیئت امنا و هیئت مدیره تقسیم شده که هیئت امنا که شامل اساتید درس خارج و دانشمندان و چهره‌های ملی کشور «آیت‌الله سیدمحمد سعیدی، تولیت حرم حضرت معصومه(س)»، «آیت‌الله محمدی‌عراقی، مسئول دفتر مقام معظم رهبری در قم»، «آیت‌الله قمی، عضو مجلس خبرگان رهبری» و «معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری» عضو این مجمع هستند.

وی افزود: متن حوزه متن انقلابی است که به‌دلیل متانت ذاتی سعی دارد تا حدودی از شکاف و دوقطبی‌سازی در حوزه جلوگیری کند چرا که جریان انقلابی عمده و اساس حوزه است و این موضوع خواسته مقام معظم رهبری و بزرگان حوزه است.

رئیس هیئت مدیره مجمع طلاب و فضلای شاهد تصریح کرد: بیش از هزار سال است که حوزه علمیه شکل گرفته است و آزاداندیش‌تر از حوزه علمیه در تاریخ بشر، هیچ نهاد علمی و آکادمیک و هیچ نقطه از عالم وجود ندارد، مراجع تقلید شیعی بالاترین شخصیت‌های ما هستند که هنگامی که نظام اسلامی وجود نداشت کار رهبر را انجام می‌دادند و همواره پاسخگوی جامعه خود بودند.

وی با اشاره به اینکه ذات حوزه تکلیف‌گراست بیان کرد: انقلاب یعنی تکامل و اگر شخصی روح و عمق اسلام را درک کرده باشد و متصل بر وحی و تفسیر معصومان غیر ممکن است عنصر خنثی باشد بلکه حتما پویاست و منفعل نیست.

آیت‌الله لونی با اشاره به اهداف فعالیت‌های مجمع طلاب و فضلای شاهد یادآور شد: در گام نخست حوزویان فرزند شهید، باید خودشان دست یکدیگر را بگیرند و همدیگر را ارتقا دهند و در گام دوم خانواده‌های شاهد مورد توجه قرار بگیرد و ارتقای این خانواده‌ها در راستای اهداف شهدا باشد که ترویج فرهنگ شهادت به همت خانواده شهدا در سراسر ایران و جامعه اسلامی نیز سومین گام مورد توجه است.

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در عرصه ملی و بین‌المللی

حجت‌الاسلام اسدالله کریمی، دبیر برگزاری اجلاسیه مجمع طلاب و فضلای شاهد، نیز در ادامه این نشست بیان کرد: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در عرصه ملی و بین‌المللی، حفظ وحدت و انسجام، ساماندهی فعالیت علمی-فرهنگی فرزندان شاهد از جمله اهداف مجمع طلاب و فضلای شاهد است.

وی با اشاره به اینکه نخستین اجلاسیه آبان‌ماه سال گذشته برگزار شده بود و دومین اجلاسیه مجمع طلاب و فضلای فرزندان شهید به زودی برگزار می‌شود، تصریح کرد: اهداف مورد تاکید در این اجلاسیه شناسایی ظرفیت و استعدادهای طلاب است که مجمع طلاب و فضلای فرزند شهید مجمعی بین‌المللی است و طلاب ایرانی و غیر ایرانی عضو آن هستند.

حجت‌الاسلام کریمی افزود: در چند گروه فرزندان طلاب و فضلای شهدا دسته بندی شدند، بیش از 730 نفر از طلاب و فضلای فرزند شهید جزو اساتید حوزه علمیه هستند که بیش از 100 عنوان کتاب به دبیرخانه مجمع رسید و در کمیته ارزیابی این کتب به پنج دسته تقسیم شد و در بین آن‌ها ۱۰ کتاب به عنوان کتب برگزیده برای اجلاسیه آماده شد.

وی گفت: در دومین اجلاسیه طلاب و فضلای فرزند شهید که آذرماه با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار می‌شود از آثار و کتب برگزیده تقدیر می‌شود.

دبیر برگزاری اجلاسیه مجمع طلاب و فضلای شاهد تصریح کرد: در این اجلاسیه دو نفر از اساتید سطوح عالی حوزه که از فرزندان شهدا هستند تقدیر می‌شود، بیش از 60 نفر از طلاب فرزند شهید گروه جهادی دارند و جریانی در جامعه هستند که جریان‌سازی می‌کنند و باید شناسایی و تقویت شوند.

وی ادامه داد: بیش از 55 بانوی فرزند شهید طلبه مشغول فراگیری علوم دینی هستند، هدف اصلی مجمع این است که استعدادها شناسایی شود که سه مجمع ایثارگری فعال زیر نظر ما شامل مجمع طلاب فرزندان شهید، مجمع طلاب جانباز و مجمع آزادگان است.

حجت‌الاسلام کریمی بیان کرد: در این مراسم قاضی‌زاده‌هاشمی، معاون رئیس جمهور، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، حجت‌الاسلام شکری، نماینده مقام معظم رهبری در بنیاد شهید و رئیس مرکز خدمات حوزه‌های علمیه کشور سخنرانی می‌کنند.

وی بیان کرد: در این اجلاسیه آیت‌الله لونی، رئیس هیئت مدیره مجمع طلاب و فضلای شاهد گزارشی درباره مدرسین حوزه علمیه ارائه می‌دهند و همچنین مدیر‌کل توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت ارشاد که از فرزندان شهدا می‌باشد درباره تألیفات صورت گرفته توسط طلاب و فضلای شاهد سخنرانی می‌کنند و حجت‌الاسلام عبدالرضا مزاری درباره فعالیت گروه‌های جهادی به ایراد سخن می‌پردازد.

اثرگذاری فرزندان شهید در جامعه بیشتر شود 

سیدمجتبی طباطبایی‌نسب، عضو هیئت مدیره مجمع طلاب و فضلای شاهد نیز گفت: قصد داریم صدای طلاب شاهد و ایثارگر به عنوان نماد عقلانیت و انقلابی‌گری در حوزه‌های علمیه باشیم. چرا که طلاب شاهد و فرزندان شهید رغبتی به خودنمایی و مطرح کردن خود در جامعه ندارند و تلاش ما بر این است که اثرگذاری این عزیزان در جامعه بیشتر شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha