کد خبر: 4104256
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۸

پژوهش رکن اصلی احیای تمدن نوین اسلامی است

رئیس دانشگاه قم با اشاره به اینکه پژوهش رکن اصلی احیای تمدن نوین اسلامی است، تأکید کرد: بیشتر پژوهش‌های ما به خصوص در حوزه علوم انسانی ناظر به نیازهای کشور و جامعه نیست؛ ما در سال ده‌ها هزار پایان‌نامه و رساله دانشجویی داریم که اگر تقاضا محور باشد بسیاری از مشکلات را می‌توان به‌وسیله آن‌ها حل کرد.

به گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام احمدحسین شریفی، رئیس دانشگاه قم در نشست خبری با اصحاب رسانه که امروز ۱۲ آذرماه به مناسبت هفته پژوهش در دانشگاه قم برگزتر شد، اظهار کرد: هفته پژوهش که از امروز تا پایان هفته واقع شده است فرصت مناسبی برای شناخت مسائل مختلف حوزه پژوهش و خدماتی است که پژوهش می‌تواند به مردم و جامعه ارائه دهد؛ مراکز علمی بدون پژوهش مراکزی مرده هستند به همین دلیل پژوهش یک امر دائمی است که رشد قدرت و اقتدار جامعه را به دنبال دارد.

وی افزود: یکی از معضلات در حوزه پژوهش در دنیا مسئله اخلاق پژوهش است، پژوهش‌هایی که در آن‌ها اخلاق پژوهشی رعایت نمی‌شود و حتی پژوهش دیگران را به سرقت می‌برند که اسناد و آیین‌نامه‌های مربوط به این موضوع باید مورد تأکید قرار داده شود.

شریفی در خصوص اقتصاد پژوهش نیز بیان کرد: دولت‌ها معمولا سرمایه‌گذاری ویژه بر روی پژوهش دارند؛ ما علی‌رغم اینکه جزء کشورهای پیشرفته هستیم اما در حوزه پژوهش جزء کشورهای برتر قرار نداریم.

رئیس دانشگاه قم با اشاره به فرهنگ پژوهش، بیان کرد: باید از کودکی بتوانیم ادبیات و روحیه پژوهشگری و تحقیق را به کودکان بیاموزیم که سهم عمده‌ای از تحقق آن بر عهده آموزش و پرورش است.

وی دیپلماسی و امینت‌آفرینی پژوهش را نیز از دیگر شاخه‌های پژوهش بیان و در خصوص فهم اولویت‌های پژوهش تصریح کرد: بیشتر پژوهش‌های ما به خصوص در حوزه علوم انسانی ناظر به نیازهای کشور و جامعه نیست؛ پژوهش‌های انتزاعی محض است که فرد فقط برای رسیدن به یک رتبه انجام می‌دهد.

شریفی با اشاره به اینکه پژوهش رکن اصلی احیای تمدن نوین اسلامی است، تأکید کرد: ما در سال ده‌ها هزار پایان‌نامه و رساله دانشجویی داریم که اگر تقاضا محور باشد بسیاری از مشکلات را می‌توان به‌وسیله آن‌ها حل کرد.

وی در خصوص وضعیت پژوهشی استان قم اضافه کرد: استان قم مزیت‌های بسیاری در حوزه پژوهش در تمامی علوم مختلف دارد؛ روی کاغذ وضعیت استان در حوزه پژوهش خوب است اما در عمل نیاز به همراهی بیشتر مسئولین استان و هم‌افزایی مراکز پژوهشی است تا بتوانیم به پنج استان برتر در حوزه پژوهش در کشور برسیم و این ظرفیت در استان قم به خصوص در حوزه علوم انسانی و اسلامی وجود دارد.

رئیس دانشگاه قم با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۵۰ ملیت در قم حضور دارند و نگاهی جهانی به این شهر می شود، گفت: دفتر ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه را در شهرک صنعتی شکوهیه داریم و در رویکرد جدید دانشگاه دنبال این هستیم که دوره‌های کارورزی سطوح مختلف را جدی‌تر دنبال کنیم تا دانشجو در دوره کارشناسی بتواند مهارت‌آموزی کرده و از علم خود در عمل استفاده کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سعید فراهانی‌فرد، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه قم، نیز در این مراسم با اشاره به اینکه برنامه‌های هفته پژوهش به سه بخش جشنواره برگزیدگان پژوهش و فناوری، نمایشگاه و پژوهش‌های حوزه دانش‌آموزی و تقدیر از آن‌ها اختصاص دارد گفت: در پی این جشنواره فراخوان در دانشگاه‌ها و مراکز نسبت یه معرفی پژوهشگران برتر داده شد سپس با تشکیل کمیته‌های علمی و داوری متشکل از اساتید دانشگاه‌ها در رشته‌های مختلف و بررسی پرونده‌ها اشخاص برگزیده معرفی شده و فردا از آن‌ها تقدیر خواهد شد.

وی ادامه داد: در این جشنواره‌ها تقدیر از پژوهشگران و فناوران در اقشار مختلف از جمله اساتید، دانشجو، دانش‌آموز، کارمند و پژوهشگران آزاد و حوزه علمیه برگزیده شده‌اند تقدیر می‌شود که سعی کردیم تمامی دانشگاه‌ها به نوعی مشارکت داشته باشند.

فراهانی‌فرد در خصوص شعار هفته پژوهش اضافه کرد: شعار هفته پژوهش تحت عنوان «هفته پژوهش، پیشران تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» است که با شعار سال هماهنگ شده است و همه باید دست به دست هم دهیم تا این شعار محقق شود. وی در خصوص ارتباط دانشگاه‌ها و صنعت و جامعه توضیح داد: پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها به سمتی رفته است که نیازهای استان را رفع کند؛ همچنین از طریق تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت، فرصت مطالعاتی در صنعت، کارورزی دانشجویان در صنعت و... سعی می‌شود ارتباط دانشجویان و دانشگاه نیز با صنعت تقویت شود.

در ادامه این نشست خیرالله رهسپارفرد، دبیر کمیته نمایشگاه هفته پژوهش و رئیس پارک علم و فناوری استان قم بیان کرد: نمایشگاه هفته پژوهش از ۱۳ تا ۱۵ آذرماه در ساعات ۹ تا ۱۲ و ۱۶ تا ۲۰ در محل نمایشگاه دائمی استان قم برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ۱۰۰ مجموعه برای شرکت در این نمایشگاه ثبت‌نام کردند و پس از ارزیابی انجام شده غرفه‌های مرتبط با پژوهش دانشگاه‌ها، صنعت عمومی، استارت‌آپ‌ها، کارگاه‌های آموزشی، نشست تخصصی و... ارائه خدمات خواهند داد، یادآور شد: همچنین در راستای مردمی‌سازی از شرکت‌های دانش‌بنیان زیادی دعوت شده است که بخش زیادی از نمایشگاه‌ را این شرکت‌ها تشکیل می‌دهند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha