کد خبر: 4101237
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۵

گنجینه‌های دفاع مقدس بازگو شود

کارشناس ادبیات پایداری با اشاره به اینکه امروز عرصه جنگ روایت‌هاست و ما در این عرصه کم‌کاری کردیم و دشمن با تمام توان در حال تحریف واقعیت‌هاست، گفت: گنجینه‌هایی که در سینه رزمندگان دوران دفاع مقدس است باید بازگو و به نسل جدید انتقال داده شود.

سیدمهدی حسینی، پژوهشگر و کارشناس ادبیات پایداری و مجری برنامهبه گزارش ایکنا از قم، سیدمهدی حسینی، پژوهشگر و کارشناس ادبیات پایداری در سلسله جلسات رونمایی کتاب اهالی فرهنگ و هنر استان قم با عنوان «کتابواره شهر من» که شامگاه 29 آبان‌ماه به همت نهاد کتابخانه های استان قم و با محوریت نقد و بررسی کتاب «باغ حاج علی» که روایت مهدی سلحشور از دوران دفاع مقدس است، برگزار شد، اظهار کرد: همنشینی راوی با شهدا از مهمترین دلایل توفیق این کتاب است و راوی این کتاب تا به امروز نیز در کنار شهدا بوده و یاد و خاطره آنان را زنده نگه داشته است.

وی با اشاره به اینکه کتاب خاطرات دفاع مقدس بسیاری را خوانده‌ام و کمتر کتابی دیدم که در آن از شهدا بسیار یاد شده باشد، ادامه داد: یکی از مهمترین دلایلی که باید خاطرات را ثبت کرد؛ به یاد سپاری و حفظ خاطرات است. ثبت وقایع در حقیقت انتقال تجربیات و حفظ اسناد برای تاریخ است و خاطرات می‌توانند در حقیقت عبرت‌آموز و پاسخی به ابهامات باشند.

پژوهشگر و کارشناس ادبیات پایداری بیان کرد: خاطره‌گویی در حقیقت ثبت سبک زندگی است و امروز بسیاری از رخدادهای دهه 60 برای ما خاطره است و اگر این خاطرات ثبت نشود دیگر نمی‌توان آنها را تصور کرد.

ثبت خاطرات، حضور در جنگ روایت‌هاست

وی با بیان اینکه ثبت خاطرات در حقیقت حضور در جنگ روایت‌هاست، افزود: اگر ما به این امر توجه نداشته باشیم، دشمن آنچه را که خودش می‌خواهد برای ما روایت می‌کند؛ گنجینه‌هایی که در سینه رزمندگان دوران دفاع مقدس است باید بازگو و به نسل جدید انتقال داده شود.

حسینی با بیان اینکه در خاطره‌گویی روایت شفاهی و روایت مکتوب داریم، افزود: در خاطره‌نگاری، سوژه‌ها، رویدادها و اشخاص مهم هستند که هر یک از این بخش‌ها در تولید یک اثر فاخر بسیار تأثیرگذار است. توصیف‌ها باید حاوی جزئی‌نگری‌ها باشد و در بیان خاطره‌ها باید از کلی‌گویی پرهیز کرد؛ منطق روایت نیز مهم است و خاطرات باید به‌گونه‌ای مناسب نگاشته شوند که محتوا و منطق روایت برای افراد در نسل حاضر قابل باور باشد.

زبان نوشتار در ثبت خاطرات از شیوایی لازم برخوردار باشد

وی اضافه کرد: زبان نوشتار باید خالی از عیب باشد که همین امر رسالت نویسنده را در ثبت خاطرات سنگین می‌کند تا زبان گفتار به‌خوبی به زبان نوشتار تبدیل شود و این بخش بسیار سخت است و روایت باید از روانی و شیوایی لازم برخوردار باشد و طراوت مناسبی داشته باشد و نسل جدید باید بتواند با جذابیت کلام روایت‌کننده و قلم نویسنده ارتباط برقرار کند.

حسینی با اشاره به شخصیت مهدی سلحشور به‌عنوان راوی کتاب «باغ حاج علی» بیان کرد: تأثیر شخصیتی همانند فرج‌الله سلحشور و نیز حضور در مسجد و پایگاه از جمله علل اصلی رشد راوی و افکار وی است.

استاد ادبیات و شعر گفت: کتاب «باغ حاج علی» در کنار ویژگی‌های خوبی که دارد؛ اما در مجموع تدوین مناسبی ندارد؛ هر کتاب خاطره می‌بایست زنجیره‌ای از محتواها باشد تا مخاطب از نقطه صفر تا صد به آن برسد.

حسینی با اشاره به اینکه این کتاب می‌تواند بخش دوم نیز داشته باشد که روایت بعد از دفاع مقدس تاکنون باشد، اضافه کرد: مهدی سلحشور باید خاطرات دفاع از ارزش‌ها را در سال‌ها و دهه‌های بعد از دفاع مقدس را نیز بازگو کند و اگر قرار باشد این کتاب جلد دومی داشته باشد باید در این عرصه باشد.

وی ادامه داد: در کتاب «باغ حاج علی» مخاطب احساس می‌کند روایت خطی از زمانی ورود مهدی سلحشور به جنگ تا پس از دفاع مقدس نقل شده است و سلحشور فقط راوی است که البته در کتاب چهره دقیقی از افکار راوی نشان داده نمی‌شود؛ هر چند که در بخشی از کتاب از خودش نیز بیان کرده است که البته این میزان کافی نیست و راوی باید از خود در این‌گونه کتاب‌ها بیشتر بیان کند تا دیگران او را قضاوت کنند.

این کارشناس ادبیات پایداری اظهار کرد: این کتاب دارای خاطرات زیادی است که قابلیت داستان شدن و حتی تبدیل شدن به فیلم دارد و پیشنهاد می‌شود برای دوره‌های چاپ بعدی این خاطرات برجسته شود.

حسینی یادآور شد: امروز عرصه جنگ روایت‌هاست و ما در این عرصه کم‌کاری کردیم و دشمن با تمام توان در حال تحریف واقعیت‌هاست.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha