کد خبر: 4077253
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۰

اعضای بدن یک جوان دچار مرگ مغزی در قم اهدا شد

کارشناس مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: هشتمین اهدای عضو ماندگار سال ۱۴۰۱ این استان توسط خانواده یک جوان ۲۱ ساله دچار مرگ مغزی صورت گرفت.

اهدای عضو، اهدای زندگیبه گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، ولی‌الله صمدی، کارشناس مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار کرد: مرحوم عرفان ابراهیمی جوان ۲۱ ساله ساکن ارومیه بود که در سفر به قم به علت سابقه بیماری مغزی و تشنج در بیمارستان حضرت علی بن ابیطالب(ع) قم بستری و دچار مرگ مغزی شد.

وی ادامه داد: پس از گفت‌وگوی تیم واحد اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی قم با خانواده نوع‌دوست این مرحوم، اعضای حیاتی وی به چندین بیمار بدحال زندگی و امید دوباره بخشید.

کارشناس مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی قم افزود: سال گذشته نیز با رضایت خانواده‌های اهداکنندگان اعضا، از استان قم ۱۷ بیمار برای اهدای عضو به تهران اعزام شد و ارگان‌های حیاتی این عزیزان به بیماران بدحال در لیست انتظار وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی پیوند شد.

صمدی با بیان اینکه هر بیمار مرگ مغزی می‌تواند هشت نفر را از مرگ حتمی و ۵۳ نفر را از معلولیت نجات دهد، بیان کرد: ۲۵ هزار نفر هم‌اکنون در لیست انتظار وزارت بهداشت برای دریافت اعضای بدن هستند که روزانه ۱۰ نفر آن‌ها جان خود را از دست می‌دهند.

وی با بیان اینکه امکان برگشت به زندگی دوباره برای بیمار مرگ مغزی وجود ندارد، گفت: متأسفانه به‌دلیل بی‌اطلاعی خانواده‌ها با وجود تعداد زیاد بیمار مرگ مغزی، این بیماران فوت می‌کنند و به مرحله پیوند اعضا نمی‌رسند.

کارشناس مسئول واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی قم یادآور شد: تاکنون در استان قم ۱۴۴ مورد اهدای عضو انجام شده که شش مورد آن در سال جاری بوده است و اهدای عضو مذکور هفتمین مورد است.

یادآور می‌شود، افرادی که می‌خواهند جزو اهداکنندگان عضو باشند می‌توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی www.muq.ac.ir در بخش «ثبت‌نام از متقاضیان اهدای عضو پس از مرگ» ثبت‌نام کرده و کارت ویژه اهدای عضو را دریافت کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha