کد خبر: 4058881
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۳

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم گفت: باغ موزه انقلاب و دفاع مقدس چشم‌انتظار همراهی شهرداری و شورای اسلامی شهر قم است هرچند این دو نهاد امسال از درنظر گرفتن کمترین اعتبار و بودجه برای مجموعه فرهنگی شهر غافل بوده‌اند.

نشست خبری برنامه‌های ستاد بزرگداشت حماسه آزادی خرمشهر در قمبه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام علی لقمان‌پور، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم، در نشست خبری برنامه‌های ستاد بزرگداشت حماسه آزادی خرمشهر که امروز یکم‌ خردادماه در سالن جلسات شهدای رسانه صداوسیمای این استان برگزار شد، اظهار کرد: امسال برای اولین بار سرلشکر باقری مناسبت‌های ملی دفاع مقدس را در 43 برنامه به تمام دستگاه‌ها و نیروهای مسلح ابلاغ کردند که هر ماه مناسبت خاص خودش را دارد که به‌طور مثال در فروردین هشت مناسبت و در اردیبهشت‌ماه یک برنامه و در خردادماه سه برنامه محوری داریم.

وی افزود: صبحگاه مشترک نیروهای مسلح به میزبانی فرماندهی انتظامی قم، پخش بانگ مقاومت همزمان در سراسر کشور از مرکز صداوسیما مرکز استان قم، همایش پیشکسوتان ارتش، نمایشگاه کنگره ملی شهدای روحانی در مصلی قدس، رونمایی از یادمان شهید مصطفی کلهری، غبارروبی مزار شهدای سوم خرداد، رژه موتوری، همایش سراسری میراث فرهنگی و دفاع مقدس، همایش پشکسوتان نیروهای مسلح، اختتامیه یازدهمین جشنواره جایزه ادبی یوسف و رونمایی از کتاب اشعار خاطرات و وصیت‌های شهید اکبر خردپیشه شیرازی از مهم‌ترین برنامه‌های مهم استان قم در چهلمین سالگرد آزادسازی خرمشهر است.

لقمان‌پور با درود و سلام به روح مطهر شش‌ هزار و 90 شهید استان قم، بیان کرد: شعار محوری امسال در  برنامه‎های چهلمین سالگرد آزادسازی خرمشهر «ما مقام هستیم» در نظر گرفته شده است و 15 برنامه محوری به همین مناسبت همزمان با سوم خردادماه در سالروز عملیات بیت‌المقدس در قم انجام خواهد شد.

وی ضمن گرامیداشت سه شهید عملیات بیت‌المقدس شهیدان «احمد کریمی، جانشین تیپ 17، نیازعلی طالبی، فرمانده گردان و محمدرضا دلاک فرمانده گردان لشکر 17 علی‌ بن ابیطالب در عملیات بیت‌المقدس» بیان کرد: نقش پررنگ و محوری لشکر ۱۷ امام علی بن ابیطالب(ع) قم در عملیات بیت‌المقدس بسیار حائز اهمیت و مورد توجه است که سپاه قم در این عملیات ۱۹۵ شهید، یک هزار و ۵۶۰ مجروح و ۲۷۴ مفقودالاثر تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم با اشاره به اینکه از 13 کشور دنیا شهدایی در گلزارهای شهدای قم هستند، افزود: در طول دوران دفاع مقدس ۳۹ نقطه قم مورد بمباران و هدف موشکی دشمن قرار گرفت یک ششم شهدای قم را شهدای دانش‌آموز شامل می‌شود، همچنین این استان ۱۳۲ بانوی شهیده نیز تقدیم انقلاب کرده است.

وی با اشاره به لزوم تقویت و حفظ تاریخ شفاهی جنگ در استان قم، گفت: سال گذشته در مجموع ۱۲ کتاب شفاهی و ۹۰  عنوان کتاب در خصوص شهدای قم تدوین و تألیف شده است.

لقمان‌پور با بیان اینکه مجوز راه‌اندازی نخستین دانشگاه بین‌المللی جهاد و مقاومت برای باغ موزه انقلاب و دفاع مقدس قم صادر و با احداث آن برای جذب دانشجو در مقاطع مختلف اقدام خواهد شد، افزود: هم‌اکنون هشت رشته در مقطع کارشناسی ارشد مانند هنر در دفاع مقدس، جغرافیا در دفاع مقدس، جامعه‌شناسی در دفاع مقدس و...، به همراه دو رشته روایت‌گری دفاع مقدس و معارف دفاع مقدس در مقطع کارشناسی و امور فرهنگی و موزه‌داری در مقطع کاردانی در باغ موزه انقلاب و دفاع مقدس قم وجود دارد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس قم اضافه کرد: اخذ مجوز احداث سینما و آمفی‌تئاتر در باغ موزه انقلاب و دفاع مقدس قم نیز در مراحل پایانی خود قرار دارد و ابنیه و محوطه‌سازی این مجموعه فرهنگی امسال به پایان می‌رسد و در بخش موزه آرایی نیز صرفا سناریو اولیه آن تهیه شده و مورد تصویب هیئت مدیره قرار گرفته است.

وی یادآور شد: باغ موزه انقلاب و دفاع مقدس چشم‌انتظار همراهی شهرداری و شورای اسلامی شهر قم است هر چند این دو نهاد امسال از در نظر گرفتن کمترین اعتبار و بودجه برای مجموعه فرهنگی شهر غافل بوده‌اند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: