کد خبر: 4008887
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۱

۹۰ درصد فوتی‌ها و بستری‌های کرونا در قم واکسن نزده بودند

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی قم نیز با اشاره به اینکه ۹۰ درصد کسانی در بیمارستان‌های قم بستری و یا فوت می‌کنند واکسن دریافت نکردند، گفت: از واکسیناسیون دوری نکرده و به شایعه‌ها نیز توجه نکنیم و با رعایت دستورالعمل‌ها و تزریق واکسن ایمنی خود و جامعه را تضمین کنیم.

به گزارش ایکنا از قم، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، احسان شریفی پور طی سخنانی با بیان اینکه در حال حاضر واکسن‌های مختلفی از سازمان‌های متعدد مجوز دریافت کرده‌اند و چشم پوشی از اطلاعات، در عصر ارتباطات قابل قبول نیست، اظهار کرد: در کشور ما نظام سلامت سرپایی وجود دارد و سلامت مردم مساله ساده‌ای نیست که بخواهیم آن را بازیچه قرار دهیم و با اطمینان کافی هر کدام از واکسن‌ها در مراحل تحقیقاتی شکست بخورند بی‌تعارف از مرحله بعد حذف خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه در علم پزشکی بر اساس شواهد فعالیت می‌کنیم و واکسیناسیون مساله جدیدی نیست و گذشتگان ما نیز از آن استفاده می‌کردند، ادامه داد: اینکه برخی‌ها می‌گویند واکسیناسیون بانوان زیر ۱۸ سال موجب بارور نشدن آنها می‌شود خنده‌دار و مضحک است و ثابت شده نیست و نباید به شایعه‌ها در این باره دامن زد.

وی با تاکید بر اینکه هر دارویی عوارضی دارد و قطعا عوارضی برای واکسیناسیون گزارش شده است، افزود: با تزریق واکسن حدود ۲ هفته بعد ایمنی در افراد ایجاد می‌شود، ولی این‌که عوارض خاصی برای افراد ایجاد شده باشد، باید به شماره‌های درج شده در زیر کارت واکسیناسیون افراد اطلاع دهند.

در دسترس‌ترین واکسن بهترین واکسن است

شریفی پور در ادامه با اشاره به اینکه ۹۰ درصد کسانی در بیمارستان‌های قم بستری و یا فوت می‌کنند واکسن دریافت نکردند، تاکید کرد: از واکسیناسیون دوری نکرده و به شایعه‌ها نیز توجه نکنیم و با رعایت دستورالعمل‌ها و تزریق واکسن ایمنی خود و جامعه را تضمین کنیم.

وی با اشاره به اینکه واکسیناسیون مادران باردار توصیه شده و باعث ایجاد ایمنی در مادر و جنین می‌شود، افزود: ناهنجاری‌های جنینی فراوانی به ما گزارش نشده و باز هم می‌گویم این مساله شایعه‌ای بیش نیست.

معاون دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان اینکه بشر با ناشناخته‌ها با علم خود برخورد می‌کند ادامه داد: اینکه هر فردی با نگاه خاص خود به مساله واکسن برخورد می‌کند و داشته‌های خود را به رخ دیگران می‌کشد جای تعجب نیست و باید با نگاه به رفتارهای افراد مختلف و تاثیرگذار در کشور از جمله رهبر معظم انقلاب و دیگر افراد الگوپذیری کنیم.

وی با اشاره به اینکه در دسترس‌ترین واکسن بهترین واکسن است، گفت: در واکسن‌ها تکنولوژی‌های مختلفی استفاده شده، و زمان بیشتری لازم است تا تاثیر دقیق واکسن‌ها برای افراد را مشخص کنیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha