وی با بیان اینکه در روایت داریم که برای شاد کردن قلب بچه‌ها در غدیر خم پول قرض کنید، گفت: امیرالمؤمنین(ع) در غدیر خم که مصادف با جمعه بود خطبه‌ای در رابطه با غدیر خواندند و بعد به مردم سفارش کردند که از اینجا که رفتید به خانواده خود توسعه دهید و فرمودند که اگر کسی برای بزرگداشت عید غدیر خم پول قرض کند و به دوستان امیرالمؤمنین(ع) کمک کند من ضمانت می‌کنم که اگر زنده ماند یا حتی از دنیا رفت خدا قرضش را ادا خواهد کرد.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه بچه‌ها باید از آمدن غدیر ذوق زده و از رفتنش ناراحت شوند، اضافه کرد: همان‌طور که در عزاداری‌ها غذا می‌دهیم و هیئت برپا می‌کنیم باید در شادی هم خرج کنیم و دسته‌های شادی برپا کنیم تا شادی عید غدیر در خاطره بچه‌ها بماند و برای این حرکت مردم باید پیش قدم شوند، زیرا اگر مردم پیش قدم شوند مسئولان مجبور می‌شوند حمایت کنند و حرکت فوق‌العاده‌ای شکل می‌گیرد.

وی با بیان اینکه غدیر یک روز نیست و پیامبر(ص) سه روز در غدیر ماندند، گفت: باید کمیت و کیفیت عید غدیر را توسعه دهیم و برای غدیر باید یک حرکت دسته جمعی شکل بگیرد و خانه‌ای نباشد که برای غدیر کاری نکرده باشد.

فرحزاد تصریح کرد: در روایت است که عده‌ای از اصحاب امام رضا(ع) در روز عید غدیر به دیدنشان آمدند و ایشان آن‌ها را حبس کردند و نگهشان داشتند تا اینکه از آنها پذیرایی کرده و برای خانواده‌هایشان چادر، کفش، زیورآلات و پول فرستادند و فرمودند در عید غدیر دل هر مرد و زن مؤمن را باید شاد کنید.

وی با بیان این که ۸۰ اسم برای روز غدیر بیان شده است، گفت: یوم التبسم و یوم السرور از اسم‌های این روز است و کسی که در این روز به زیارت مؤمنی برود خدا ۷۰ هزار فرشته را می‌فرستد که او را زیارت کنند و قبرش را پر از نور می‌کند.

استاد حوزه علمیه گفت: امام رضا(ع) فرمودند: مَثَل کسانی که در غدیر خم ولایت مولا علی(ع) را قبول کردند و ثابت قدم ماندند مَثَل فرشتگانی است که بر حضرت آدم(ع) سجده کردند و مَثَل کسانی که ولایت حضرت را نپذیرفتند مَثَل شیطان است که بر حضرت آدم(ع) سجده نکرد و کافر شد.

وی افزود: در روایتی دیگر امام هشتم(ع) به ابی نصر بزنطی فرمودند در روز غدیر هر جا هستی خود را به محضر حضرت علی(ع) برسان که خدا گناه ۶۰ سال انسان را می‌آمرزد؛ بنابراین باید مانند راهپیمایی که در اربعین از نجف به کربلا می‌رویم در روز عید غدیر برعکس آن اجرا شود و از همه شهرها به سوی نجف حرکت کنیم و روز غدیر خم خودمان را به نجف برسانیم.

زیارت جامعه کبیره؛ دوره کامل امام‌شناسی

فرحزاد با گرامیداشت سالروز ولادت امام هادی(ع)، اظهار کرد: یکی از بهترین یادگارهای امام هادی(ع) در میان شیعیان زیارت جامعه کبیره است که یک دوره کامل امام‎شناسی است و ما زیارتی به این زیبایی و جامعیت نداریم.

وی با بیان اینکه یکی از فرازهای زیارت جامعه کبیره اهل بیت(ع) را اول و آخر و اصل هر خیری معرفی کرده است، افزود: در فراز دیگری آمده است پیوند با اهل بیت(ع) باعث می‌شود که خدا معلم ما باشد و مفاسد و مشکلات دنیایی ما را اصلاح کند.

استاد حوزه علمیه یکی دیگر از یادگارهای امام هادی(ع) را زیارت غدیریه دانست و گفت: زیارت غدیریه پر از فضائل و مناقب امیرالمؤمنین(ع) است و حدود ۴۰ آیه قرآن در این زیارتنامه ذکر شده است که در میان زیارتنامه‌ها کم‌نظیر است و در روایات داریم که ذکر مناقب و فضائل امیرالمؤمنین(ع) گناهان را ذوب می‌کند.

وی تبلیغ غدیر را از اوجب واجبات دانست و تصریح کرد: پیامبر(ص) فرمودند که واجب است حاضران به غایبان و پدران به فرزندان تا قیامت پیام غدیر را برسانند.