کد خبر: 3962981
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۶
یکی از رسالت‌های مهم مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل بیت(ع) ترویج فرهنگ و معارف قرآن کریم در جامعه اسلامی است که در همین راستا واحد خواهران مرکز قرآن و حدیث در سال ۹۹ در قالب ترم‌ها و فصل‌های مختلف اقدام به برگزاری کلاس‌های قرآنی و معارفی به‌صورت آنلاین و آفلاین برای بانوان در رشته‌های مختلف کرده‌ است.

معرفی دوره‌های معارفی مرکز قرآن و حدیث حرم مطهر حضرت معصومه(س) برای بانوانبه گزارش ایکنا از قم، به نقل از پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه(س)، یکی از رسالت‌های مهم مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل بیت(ع) ترویج فرهنگ و معارف قرآن کریم در جامعه اسلامی است که در همین راستا بخش‌های مختلف مرکز قرآن و حدیث در ایام شیوع کرونا اقدام به برگزاری دوره‌های قرآنی و معارفی برای گروه‌های سنی مختلف کرده‌اند که واحد خواهران مرکز قرآن و حدیث نیز در سال ۹۹ در راستای انجام رسالت قرآنی و معارفی خود در قالب ترم‌ها و فصل‌های مختلف اقدام به برگزاری کلاس‌های قرآنی و معارفی به‌صورت آنلاین و آفلاین برای بانوان در رشته‌های مختلف کرده‌ است.

همزمان با سال ۹۹ دوره‌های معارفی و قرآنی تفسیر ترتیبی، تفسیر تنزیلی، تربیت توحیدی کودک، ترجمه و مفاهیم مقدماتی و تکمیلی قرآن، احکام عمومی و بانوان، آیین همسرداری، سبک زندگی اسلامی و تغذیه سالم در آیات و روایات برای بانوان در واحد خواهران مرکز قرآن و حدیث برگزار شد.

یکی از دوره‌های معارفی مرکز قرآن و حدیث برای بانوان در سال گذشته همان‌طور که تأکید شد «دوره تربیت توحیدی کودک» است.

از آنجایی که بنابر اعتقاد بسیاری از روانشناسان و علمای تعلیم و تربیت، دوره کودکی در بنیان‌گذاری شخصیت فرد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و نیز اولین مواجهه فکری و عاطفی انسان با خدا در این مرحله از حیات صورت می‌گیرد؛ بنابراین کیفیت این مواجهه و رابطه نخستین و نیز چگونگی گذراندن این دوره طلایی تربیت، از اهمیت اساسی در پایه‌گذاری شخصیت فرد در آینده برخوردار است.

بر همین اساس مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل بیت(ع) در راستای آموزش مفاهیم و نکات تربیتی و به عبارت دیگر انتقال دانش تربیت دینی و توحیدی به مادران جوان در سال گذشته هم‌زمان با فصل زمستان دوره معارفی «تربیت توحیدی کودک» را برای بانوان برگزار کرد.

در این دوره آموزشی تربیت توحیدی کودک در سه بعد شناختی، عاطفی و ارادی (عمل) مورد بررسی قرار گرفته که از مهم‌ترین یافته‌های آن می‌توان به آموزش توحید به‌عنوان اولین آموزش رسمی در اسلام، تصحیح تفکر خام کودکان در رابطه با خدا، معرفی اسماء و صفات خداوند به جای تلاش در راستای اثبات وجود خدا، اجتناب از ارائه توضیحات ناقص و گمراه‌کننده، استفاده از زبان و ادبیات متناسب با فهم کودک، تقلید و الگوگیری از والدین، ترسیم چهره صمیمی و مهربان از خدا در ذهن کودک و پرورش گرایشات ویژه درونی از جمله کنجکاوی و زیبایی‌شناسی اشاره کرد.

این دوره مطابق با دوره‌های تربیتی گذشته آستان مقدس بانوی کرامت به‌صورت آنلاین با بهره‌مندی از حجت‌الاسلام گریوانی، استاد حوزه علمیه قم و نویسنده و پژوهشگر عرصه تربیت دینی کودک ویژه بانوان برگزار شد.

دوره عمومی مهدویت نیز یکی دیگر از دوره‌های معارفی مرکز قرآن و حدیث در سال گذشته بود که برای بانوان برگزار شد.

در این دوره احادیث و مباحث مرتبط با مهدویت و همچنین شبهات مربوط به عصر غیبت و آخرالزمان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مرکز قرآن و حدیث آستان مقدس حضرت معصومه(س) در راستای معرفت‌افزایی و پیشگیری از عقاید خرافی و ناصحیح در عرصه مهدویت این دوره عمومی را ویژه بانوان سراسر کشور به‌صورت آفلاین در پیام‌رسان ایتا برگزار کرده است.

کتاب «نگین آفرینش» که در موضوعات مرتبط با مباحث مهدویت به روشی جدید و متناسب با فهم عموم، تدوین و جمع‌آوری شده به‌عنوان منبع این دوره آموزشی در نظر گرفته شده است که جلد اول کتاب «نگین آفرینش» از یک مقدمه و هفده درس تشکیل شده است.

درس‌های جلد اول این کتاب موضوعاتی مانند ضرورت مباحث مهدویت، کلیات امامت، دوران پنهان زیستن حضرت و امام مهدی(عج) در آیینه قرآن را در بردارد.

یادآور می‌شود، همزمان با فصل زمستان سال ۹۹ برای خواهران ۱۰ عنوان کلاس معارفی با ۲۰۰ فراگیر جوان در رشته‌های مختلف برگزار شد و ثبت‌ نام کلاس‌ها و دوره‌های جدید مرکز قرآن و حدیث هم‌زمان با فصل بهار از طریق سایت آستان مقدس بانوی کرامت برای ثبت نام بانوان ایران اسلامی اطلاع‌رسانی می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: