کد خبر: 3927602
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۷
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی قم:
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، تصریح کرد: باید لجنه‌های علمی در مسیر تولید راه حل برای مشکلات نظام ایجاد و باید به این سؤالات پاسخ داد که عملیاتی‌سازی منویات نظام و طرح‌های اجتماعی ملی با چه موانعی روبرو می‌شود.

لجنه‌های علمی در حوزه ایجاد شودبه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد واعظی، 15 مهرماه در نشست مسئولان مراکز رشد و نوآوری دفتر تبلیغات اسلامی اظهار کرد: در جلسه اولی که بنده قبل از انتصاب خود به ریاست دفتر خدمت مقام معظم رهبری حاضر شدم، ایشان بر نقش مؤثر دفتر تبلیغات اسلامی بر حرکت و پویایی حوزه تأکید کردند و فرمودند دفتر همیشه پیشرو و صاحب ابتکارات بوده است.

وی مسئله محوری و قطب‌های فکری و فرهنگی را شاهد مثال این پویایی دانست و گفت: اگر میزها و قطب‌های فکری و فرهنگی دفتر تشکیل نمی‌شد، به اذعان دوستان، ما دچار رکود و ایستایی می‌شدیم اما وجود این‌ها باعث تفکر پویا و خلاقیت در سطح دفتر شده است؛ مرکز رشد و نوآوری نیز می‌تواند مانند همین قطب‌ها دریچه‌ای باشد تا هوای تازه‌ای را به سازمان وارد کند و افق گشایی تازه‌ای را در زمینه‌های متفاوت از خود بروز دهد.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، نوآوری و ابداعات و خلاقیت در حوزه علوم اسلامی و انسانی با سایر حوزه‌ها را متفاوت و تجربه نشده دانست و تصریح کرد: در حوزه‌هایی مثل پزشکی، صنعت و مهندسی تجربیات و راه‌های رفته‌ای وجود دارد اما در حوزه علوم انسانی و اسلامی این موضوع نوآوری، بحث جدیدی است که تجربه‌ای در آن وجود ندارد، لذا دقت بیشتری را طلب می‌نماید، البته بسیار مهم است که به حمدالله نیروهای ما و کسانی در این مرکز نوآوری دفتر فعالیت می‌کنند که با جنس کار و ادبیات اولیه آن آشنا هستند.

وی با اشاره به مسائل و مشکلاتی که در سطوح مختلف نظام وجود دارد، افزود: ما در سطوح مختلف اجرا و مدیریت نظام در حوزه‌های گوناگون بعضاً مشکلاتی داریم که حوزه باید برای حل آنها وارد شود و برنامه عملیاتی حل مشکل ارائه دهد زیرا شاهدیم پس از انقلاب هم مدیران و کادر اجرایی و هم متخصصین در حوزه‌های مختلف تربیت شده‌اند و باید تیم ایده‌های مختلفی تشکیل و به شکل چند وجهی روی این مسائل متمرکز شوند و با مشورت حاکمیت راه حل ارائه دهند.

واعظی اظهار کرد: ارائه راه حل عینی و عملیاتی برای مشکلات نظام در ساحت‌های مختلف مثل حوزه فرهنگ، آموزش و پرورش و مهندسی فرهنگی کلان کشور و مشکلات فراوانی که در سایر عرصه‌ها وجود دارد، خدمت بسیار بزرگی به شمار می‌رود.

 ضرورت تشکیل لجنه‌های علمی

وی به ظرفیت‌های علمی حوزه اشاره کرد و گفت: باید لجنه‌های علمی تشکیل شود و در مسیر تولید راه حل برای مشکلات نظام، باید به این سؤالات پاسخ داد که عملیاتی‌سازی منویات نظام و طرح‌های اجتماعی ملی با چه موانعی روبرو می‌شود و نظام چگونه می‌تواند این موانع عملیاتی کردن را برطرف کند؟ چه اقدامات رسانه‌ای و فرهنگی باید انجام شود؟ و چه مقاومت‌ها و مخالفت‌هایی روبروی این اقدامات وجود دارد؟.

وی ارائه راه حل برای مشکلات را انتظاری طبیعی دانست و گفت: این مسائل باید فهرست و معرفی شود و عده‌ای در مسیر حل اینها حرکت کنند و این، یک انتظار طبیعی از حوزه است که به حل این مشکلات و مسائل فکر کند و راه حل ارائه دهد.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، موضوعات و مسائلی که در سطح قطب‌های فکری و فرهنگی و میزهای این دفتر مطرح و فهرست شده را اندوخته‌ای ارزشمند برای دفتر ارزیابی و بیان کرد: دست ما در میزهای دفتر پر از فکر، ایده و بسته اقدام است که باید فرآوری شود و به عنوان موضوع برای ایده‌پردازی عملیاتی و محور خلاقیت و نوآوری به کار گرفته شود؛ به عنوان مثال، طرح گفتمان نخبگان علوم انسانی که اهدافی داشت و سایر اقدامات عملیاتی ما باید نقد و درباره‌اش ایده‌پردازی شود؛ همچنین ما باید به سمت کارهایی برویم که خروجی‌اش ملموس باشد و به تقویت فرهنگ دینی منجر شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: