کد خبر: 3923268
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۶
رئیس مرکز کامپیوتری علوم اسلامی نور تاکید کرد: شبکه ملی اطلاعات همچنان مطالبه اصلی نخبگان فضای مجازی به خصوص در حوزه علمیه است.

شبکه ملی اطلاعات همچنان مطالبه اصلی نخبگان فضای مجازی استبه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد حسین بهرامی، رئیس مرکز کامپیوتری علوم اسلامی نور، شامگاه سه‌شنبه، 25 شهریور در نشست حوزه و فضای مجازی، گفت: مباحثی چون شبکه ملی اطلاعات از موضوعات کلیدی و راهبردی است که نیازمند برگزاری نشست‌های متعدد است. بحث آسیب‌های فضای مجازی، آموزش‌ها و چالش‌هایی که برای خانواده و طلاب می‌شود از جمله مسائل مهمی است که باید به آن پرداخت.

وی افزود: تاثیر فناوری در اخلاق پژوهشی اسلامی از جمله این مباحث مهم است. از موضوعات مهم، بحث تعریف فضای مجازی است زیرا وقتی با افراد مختلف مواجه می‌شویم و دغدغه‌های آنها را از فضای مجازی می‌بینیم، مشاهده می‌کنیم که تلقیات متعددی را از این موضوع وجود دارد.

بهرامی تصریح کرد: فضای مجازی یک فضای انسانی و مرتبط با مباحث و علوم انسانی و مسائل فرهنگی و اجتماعی است و از این زاویه باید به فضای مجازی نگاه کرد. از این زاویه که به مساله نگاه می‌کنیم نسبت حوزه و کارشناسان حوزوی به این فضا بسیار متفاوت می شود. باید مراقب باشیم که فضای مجازی را به دو عنصر تقلیل ندهیم. نخست، اینکه فضای مجازی را نباید به فناوری تقلیل دهیم و دوم، تقلیل فضای مجازی به رسانه است.

وی اضافه کرد: یکی از کارکردهای فضای مجازی، بعد رسانه‌ای آن است. رسانه به معنی اعم فضای مجازی را شامل می شود ولی یک ارتکاز و معنای خاصی از رسانه را اراده می‌کنیم که بسان مراکز خبری و خبرگزاری است. اگر فضای مجازی را به این معنی تقلیل دهیم خیلی از عناصر را از گردونه خارج می‌کنیم. در این صورت مباحثی را که در حوزه آموزش داریم در چه جایی می‌توانیم بحث کنیم؟.

وی اظهار کرد: اگر بگوییم ما می‌خواهیم در یک سیستم آموزشی بدون فضای مجازی کار کنیم می‌بینیم که یک نفر همین کار را با ابزارهای فضای مجازی با ضریب نفوذ و چند هزار برابری انجام می‌دهد و کار طرف مقابل را به چالش می‌کشد. این تصور غلط در جلسات وجود دارد که عنوان می‌شود اتفاقی افتاده است و کرونا که رفت همه چیز سرجای خودش می‌رود. کرونا عامل همه چیز نبود بلکه عوامل دیگر را تسریع می‌کند. اینکه امروز برخی از مسئولان می‌گویند حاضر نیستیم برای جلسه به یک شهر دیگر برویم نشان می‌دهد که دیگر برای همه روشن شده است که کارهای قبلی اشتباه بود.

فواید فضای مجازی

بهرامی اظهار کرد: اگر کرونا به اتمام برسد این مسائل دیگر به نقطه آغاز برنخواهد گشت. دانش‌آموز و والدینی که تجربه ارتباط آنلاین با معلم داشته‌اند دست از این ابزار برنخواهند داشت. شرکت‌هایی که دور کاری را به این خوبی تجربه کرده‌اند در آینده نیز ابعادی از آن را احیا می‌کنند.

وی ادامه داد: حوزه علمیه و تمام جوانب فعالیت حوزوی از این موضوع خارج نیستند. یعنی نمی‌توانیم حوزه علمیه منهای فضای مجازی داشته باشیم زیرا این نوع فرایند محکوم به شکست و از دست دادن ابزارهای حکمرانی و مدیریت خودش خواهد بود. 

وی با اشاره به ایجاد محدودیت از سوی دشمنان در فضای مجازی، بیان کرد: رهبری معظم فرمودند،‌ آمریکا باید در انتقام خون سردار از منطقه خارج شود. امروز ما اجازه می‌دهیم که رسانه دشمن در ایران به راحتی فعالیت کند و هیچ پاسخگویی نداشته باشد. ولی اگر در یک اکانت چند عکس از شهید سلیمانی و سید حس نصرالله داشته باشید اکانت شما را می‌بندند. در پاسخ به کسانی که می‌گویند در آمریکا هم مردم به اجازه می دهند به ترامپ توهین کنند، باید گفت که ترامپ برای آمریکا مقدس نیست ولی کسی حق ندارد در آمریکا به یهودیت و مباحث اقتصادی آمریکا هیچ ورودی داشته باشد.

تصمیمات فضای مجازی، سیاسی شده است

وی ادامه داد: متاسفانه تصمیمات فضای مجازی به جهت مسایل سیاسی، سیاسی شده است و بدون نگاه فرهنگی برای اینکه یک رسانه را در اختیار خود داشته باشیم یک مسایلی رخ می‌دهد. بخشی از تصمیم گیری‌ها در جناح‌های مختلف در حوزه فضای مجازی سیاسی تصمیم گرفته شده است زیرا در یک زمان‌هایی سعی داشتند فضای مجازی را از دست ندهند.

بهامی گفت: نه اینکه وزارت ارتباطات نقشی در این ماجرا نداشته باشد، ولی باید بدانیم اگر شبکه های آمریکایی در اروپا اگر ضوابط را رعایت نکنند فیلتر می شوند. ما هم باید ضوابط و قواعدی داریم. متاسفانه گاهی به این ماجرا نیز دامن می زنیم. یعنی وقتی یک سایت فیلتر می شود تا سایت های داخلی رونق بگیرد برخی مسئولان می گویند که این مساله صرفا امنیتی است در حالی که اصلا چنین نیست. وقتی فیلتر می شود بی اعتمادی توسعه می یابد و زیرساخت هایی که باید در اختیار شبکه های داخلی قرار می گرفت در اختیار شبکه های دیگر شبکه ها قرار گرفت.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: