کد خبر: 4225950
تاریخ انتشار : ۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۰۸:۱۷
حجت‌الاسلام میرباقری:

منافقان چگونه با پیامبر(ص) برخورد می‌کردند

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت گفت: منافقان معتقد بودند طرح پیامبر اکرم(ص) طرح پیروز نیست و نگران بودند که طرح کفار به پیروزی برسد، بنابراین در پنهان با دشمن قرارداد می‌بستند و منتظر بودند طرح پیامبر(ص) شکست بخورد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدمهدی میرباقری، استاد حوزه علمیهبه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدمهدی میرباقری، استاد حوزه علمیه در مراسم عزاداری شب چهارم محرم که شامگاه 19 تیرماه در حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه در سوره مبارکه توبه خداوند جمعیت‌هایی که گرد پیامبر(ص) جمع شدند را چند دسته ذکر کرده است، اظهار کرد: دسته اول «سابقون» هستند که به تعبیر قرآن افرادی هستند که بر دیگران سبقت گرفتند و در طرح پیامبر(ص) خود را به حضرت رساندند و در سختی‌ها بر بقیه سبقت گرفتند.

وی ادامه داد: افرادی که به نیکی از سابقون تبعیت کردند هم جزو این دسته هستند و به نقطه‌ای می‌رسند که خدا از آنها راضی است و آنها هم از خدا راضی هستند و خداوند برای این دسته بهشت‌هایی را آماده کرده که نهر‌هایی در آن جاری است و همیشه در آن می‌مانند و این همان فوز عظیمی است که خدا وعده داده است.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه دسته دوم هم با وجود اینکه در کنار پیامبر(ص) هستند، ولی در مقابل سابقون هستند و منافقانه در کنار حضرت قرار گرفته‌اند، افزود: این عده با اینکه در کنار پیامبر(ص) هستند، ولی طرح پیامبر را قبول ندارند و اگرچه به‌ ظاهر اسلام آورده‌اند، ولی در کنار طرح پیامبر(ص) طرح خود را دنبال می‌کنند که از این جریان به‌عنوان جریان نفاق یاد شده است.

وی با بیان اینکه منافقان معتقدند که طرح پیامبر اکرم(ص) طرح پیروز نیست و نگران هستند که طرح کفار به پیروزی برسد؛ بنابراین در پنهان با دشمن قرارداد می‌بندند و منتظرند که طرح پیامبر(ص) شکست بخورد، گفت: راه خدا موانعی دارد و عده‌ای که سابقون هستند در جلو حرکت می‌کنند تا این موانع را برطرف کنند و بقیه امت به‌ سلامت از آن عبور کنند، ولی در مقابل آنها کسانی هستند که این صف‌بندی‌ها و دشمنی‌ها را قبول ندارند و به‌ ظاهر هم در کنار حضرت هستند و می‌خواهند از امکانات اسلام استفاده کنند و طرح خود را پیش ببرند.

میرباقری بیان کرد: خداوند در این آیات به پیامبر(ص) می‌فرماید منافقان به‌قدری پنهان‌کار هستند و به‌قدری با ظرافت عمل می‌کنند که اگر خدا شما را آگاه نمی‌کرد از طرح آنها باخبر نمی‌شدید و به دنبال این هستند که مسیر امت پیامبر(ص) را عوض کنند.

وی تصریح کرد: خداوند در آیات سوره توبه می‌فرماید ما منافقان را دو بار عذاب می‌کنیم که دفعه اول در زمان رجعت است و عذاب بزرگ‌تر هم در قیامت است؛ ولی برخی مفسران معتقدند که عذاب اول منافقان همین به‌ خطر افتادن منافع و جانشان در کنار پیامبر(ص) در برخی موارد است.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه منافقان به‌خاطر اینکه در کنار پیامبر(ص) زندگی می‌کردند، در برخی موارد مجبور بودند با ایشان در جنگ هم شرکت کنند، گفت: از جمله در جنگ احد منافقان هم آمدند، ولی به‌محض احساس خطر فرار کردند و قرآن می‌فرماید که در این جنگ منافقان شناخته شدند.

وی با بیان اینکه امت‌سازی پیامبر و کارشکنی منافقان همچنان ادامه دارد، گفت: همان‌طور که سابقون امام دارند و امام‌شان امیرالمؤمنین(ع) و سیدالشهدا(ع) هستند، منافقان هم ائمه و سرانی دارند و این افراد در رجعت بر می‌گردند و خداوند آنها را در این دنیا به همراه پیروان‌شان عذاب می‌کند.

انتهای پیام
captcha