صبر بر مصائب رحمت الهی را به ارمغان می‌آورد
کد خبر: 4220958
تاریخ انتشار : ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۰۸
حجت‌الاسلام انصاریان:

صبر بر مصائب رحمت الهی را به ارمغان می‌آورد

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت گفت: اگر انسان در برابر پنج مصیبت ترس، گرسنگی، نقصان اموال، از دست دادن نزدیکان و آفات زراعت خود را نگه دارد و فشار مصائب، او را از خدا دور نکند، مستحق بشارت بهشت از جانب پروردگار می‌شود.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین شیخ حسین انصاریان، سخنران حرم بانوی کرامتبه گزارش ایکنا از قم، به نقل از پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه(س)، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حسین انصاریان، استاد حوزه علمیه، شب گذشته، 21 خردادماه در محفل معارفی حرم مطهر بانوی کرامت اظهار کرد: اگر در کنار عبادات الهیه نماز، روزه، حج، زکات، خمس، امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر و کار خیر آبرو گذاشتن، قدم برداشتن و حرف‌ زدن برای‌ خدا استقامت نکنیم در حقیقت رحمت‌الله، مغفرت‌الله، رضایت‌الله و جنت‌الله را کنار زده‌ایم؛ این چهار حقیقت وقتی به دست می‌آید که تا آخر بر عبادات، کار خیر و خدمت به خلق ایستادگی کنیم و از هیچ تلاشی دریغ نورزیم.

وی با بیان اینکه هدر دادن سرمایه‌های معنوی عطا شده پروردگار، خسارتی عظیم است، ادامه داد: قرآن کریم می‌فرماید: «وَأَمَّا الْقَاسِطُونَ فَکَانُوا لِجَهَنَّمَ حَطَبًا» اگر آدمی بر عبادت‌ها صبر و تحمل نکند و روز قیامت دست‌ خالی وارد شود، هیزم دوزخ خواهد شد.

انصاریان با بیان اینکه حیف است انسان در این چند روز عمر کوتاه دنیا در عرصه عبادت‌الله و خدمت به خلق خدا صبر و ایستادگی نکند، تصریح کرد: اگر انسان صبر را رها کند، متحمل ضرر سنگینی می‌شود؛ هر وقت گناه، اعم از گناه مالی، بدنی، اخلاقی، خانوادگی، اجتماعی و سیاسی به انسان رو کرد، باید با استقامت، ایستادگی و صبر به گناه بگوییم که زلف زندگی را به زلف تو گره نمی‌زنم.

سخنران محفل معارفی حرم مطهر بانوی کرامت به روایتی از اباعبدالله‌الحسین(ع) اشاره کرد و گفت: وقتی حضرت را به بیعت با بنی‌امیه و فرعون زمان که دزد ایمان مردم بود دعوت کردند، امام حسین(ع) به خدا قسم یاد کردند که هیچ‌گاه چنین گناهی را مرتکب نخواهند شد؛ این نرفتن به‌ طرف گناه سبب شهادت حضرت و وفادارترین یاران ایشان شد.

انصاریان ضمن اشاره به آیه شریفه «فَاتَّقُوا النَّارَ الَّتِی وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَة» تصریح کرد: ذات اقدس الهی در سفارشی مهربانانه به تمام انسان‌ها تأکید می‌کند از آتشی که هیزم آن، خود انسان‌ها هستند به‌ دور باشید؛ آتش دوزخ در گناهان نهفته شده است و تا سراغ گناه نرفته‌ایم، این آتش کاری به ما ندارد؛ وقتی مرتکب گناه می‌شویم آتش گناه در وجود انسان شعله‌ور می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه کسانی که اموال یتیمان را به‌ ناحق، ظالمانه و خلاف‌ شرع می‌خورند و مصرف می‌کنند، آتش در درون خود می‌ریزند، افزود: مصرف مال حرام، آتش در درون خود ریختن است؛ اگر کسی در برابر گناهان ایستادگی صبورانه داشته باشد، مستحق رحمت‌الله، مغفرت الله، رضایت‌الله و جنت‌الله خواهد بود.

استاد حوزه علمیه به سومین عرصه یعنی مصیبت اشاره و در تشریح آیه ۱۵۵ سوره بقره گفت: اگر انسان در برابر پنج مصیبت ترس، گرسنگی، نقصان اموال، از دست دادن نزدیکان و آفات زراعت خود را نگه دارد و فشار مصائب او را از خدا دور نکند، مستحق بشارت پروردگار می‌شود.

انصاریان با بیان اینکه گلایه و رنجیده خاطر شدن از خدا ارزش عبادت، استقامت در برابر گناه و ایستادگی در برابر مشکلات و سختی‌های دنیا را از بین می‌برد، اظهار کرد: امام جواد(ع) در سفارشی ضمن تأکید بر اهمیت تکیه بر صبر، می‌فرماید: «اگر انسان در عرصه عبادت‌الله، خدمت به خلق‌الله و در برابر هجوم گناهان و پیشامد‌های تلخ استقامت نکند؛ رحمت، رضایت، مغفرت و بهشت را از دست خواهد داد.»

انتهای پیام
captcha