پرداخت ۸۰ درصدی وام‌های ازدواج در سال گذشته
کد خبر: 4220464
تاریخ انتشار : ۱۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۱

پرداخت ۸۰ درصدی وام‌های ازدواج در سال گذشته

مدیر کل ورزش و جوانان استان قم گفت: سال گذشته ۸۴ درصد از وام‌های ازدواج در قم پرداخت شده و مشکلی برای پرداخت وام ازدواج در قم وجود ندارد.

ابراهیم سانی خانی مدیر کل ورزش و جوانان استان قمبه گزارش ایکنا از قم، ابراهیم سانی خانی مدیر کل ورزش و جوانان استان قم در نشست خبری که بعدازظهر امروز به مناسبت فرار سیدن هفته ملی ازدواج برگزار شد بیان کرد: برنامه‌های خوبی در هفته ازدواج در سطح استان قم برگزار می‌شود که جشن هلهله فرشته‌ها یکی از آنهاست، به علاوه جشن‌های ازدواج دانشجویی ویژه نیرو‌های مسلح و سایر ارگان‌ها نیز در این ایام برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: در حوزه مسکن، مصوب شد برای زوج‌هایی که در نوبت دریافت زمین هستند، اداره کل راه و شهرسازی استان قم زمین‌هایی که شهر قم در اختیار دارد را شناسایی و برای این زوج‌ها در نظر بگیرد. هم‌چنین در سال‌های گذشته رئیس جمهور شهید پیشنهاد دادند که برخی از اماکن دولتی بلااستفاده، در اختیار زوج‌های جوان قرار بگیرند که البته در این بخش هنوز  اقدامات جدی صورت نگرفته است.

سانی خانی با بیان اینکه برگزاری جشن ازدواج هزینه‌های زیادی را به خانواده‌ها تحمیل می‌کند، گفت: در این راستا تلاش شده تا ظرفیت‌های بخش خصوصی و دولتی در اختیار زوج‌های جوان قرار گیرد، تالار‌های شهر با قیمت مناسب در اختیار جوانان قرار داده شود که در این زمینه اپلیکشن «وصال شیرین» نیز طراحی و رونمایی شده است. مشکل جوانان در ازدواج این است که هم کفو خود را نمی‌توانند پیدا کنند لذا در این راستا مشاوره‌هایی به جوانان داده و همچنین کارگاه‌هایی قبل، حین و بعد از ازدواج برگزار می‌شود.

برای اشتغال جوانان در شغل کارگری در قم مشکلی نداریم

وی تصریح کرد: در حال حاضر برای زیرساخت شغل کارگری در استان قم مشکلی نداریم، تنها مسئله ما در  فارغ التحصیلان تکمیلی و تحصیلات عالیه است که باید در این خصوص برنامه داشت، البته همه این افراد را نمی‌توان به سمت کار‌های دولتی سوق داد، بلکه باید در عرصه بخش خصوصی اقداماتی انجام شود و افراد به سمت بازار کار بروند.

سانی خانی با بیان اینکه قم رتبه دوم کشوری را در پرداخت تسهیلات تبصره ۱۸ دارد، گفت: ۷ میلیارد تومان وام در این زمینه در سال گذشته پرداخت شده که برای امسال هنوز ابلاغ نشده و تقاضای ما چند برابر شدن این ارقام است، در زمینه اشتغال زایی به طور مثال اگر افراد زمین داشته باشند و بتوانند در امر ورزش سرمایه گذاری کنند، وام‌های قابل توجهی به این افراد پرداخت می‌شود.

وی اظهار کرد: در آینده از قشر مرفه جامعه به دلیل فقر حرکتی قهرمان نخواهیم داشت، در حال حاضر نیز اکثر قهرمانان برخی رشته‌ها از قشر ضعیف جامعه هستند، به همین دلیل سرمایه گذاری در امر ورزش برای نوجوانان و جوانان ضروری است. در امر ازدواج ابتدا شغل مهم بوده و در ادامه مسکن و سایر امکانات در اولویت است.

مدیر کل ورزش و جوانان استان قم بیان کرد: سال گذشته دوره تربیت مربی راهنمایان خانم‌ها، با ۱۳۰ کنشگر در قم برگزار شد، اولین همایش ملی جامعه پرداز در قم نیز با حضور گروه‌های مختلف جهادی در حوزه‌های مختلف برگزار و ظرفیت‌های این گروه‌ها با یکدیگر به اشتراک گذاشته شد.

برگزاری دوره توانمند سازی ۶۰۰ نفر از بانوان قمی

وی تصریح کرد: سه دوره مربوط به ازدواج و خانواده در مدارس متوسطه استان قم برگزار شد که معتقدیم اگر موضوع ازدواج از این دوران در ذهن جوانان جا باز کند، در دوره دانشجویی می‌توانند زندگی موفقی تشکیل دهند. دوره‌ای نیز برای ۶۰۰ بانوی قمی که دارای مشکلات خانوادگی بودند در راستای توانمندسازی آنان در جامعه الزهرا(س) برگزار شد که مورد استقبال قرار گرفت. دوره‌ای سه روزه نیز در مشهد مقدس برای زوج‌های جوان قمی در پایان سال گذشته برگزار شد.

مدیر کل ورزش و جوانان استان قم ادامه داد: رویداد ملی هماهنگ دو نیز با حضور ۲۰۰ طلبه کنشگر در حوزه سبک زندگی و ازدواج آسان در قم برگزار شد. هم‌چنین ۴۷ مرکز مشاوره تخصصی ازدواج خانواده در سال گذشته داشتیم که در نهایت ۳ هزار جلسه مشاوره رایگان برگزار شد.

اهدای ۱۱۰ جهیزیه به مناسبت روز ملی ازدواج به نوعروسان نیازمند در قم

سانی خانی افزود: در حوزه جهیزیه نیز برای افرادی که توانایی لازم را ندارد، سپاه، کمیته امداد امام خمینی(ره)، بهزیستی و خیرین اقداماتی را انجام داده‌اند و اداره کل ورزش و جوانان نیز به مناسبت روز ملی ازدواج ۱۱۰ جهیزیه به نوعروسان نیازمند اهدا کرده است.

وی با بیان اینکه بانک‌های ملی، ملت، تجارت و سپه در پرداخت وام ازدواج عملکرد خوبی دارند، گفت: سال گذشته ۸۴ درصد از وام‌های ازدواج در قم پرداخت شده و مشکلی برای پرداخت وام ازدواج در قم وجود ندارد. روز چهارشنبه هفته جاری نیز جشن وصال با حضور زوج‌های جوان و اهدای جهیزیه برگزار می‌شود.

انتهای پیام
captcha